Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #160 - X-Force vol. 3 - Not Forgotten TP

lt%20160s.jpgX-Force vol. 3 - Not Forgotten TP
Scenariusz: Craig Kyle, Chris Yost
Rysunki: Michael Choi, Clayton Crain, Sonia Oback
Okładka: Clayton Crain
Ilość stron: 152
Cena okładkowa: $14.99
Rok wydania: 2010
Zawiera: X-Force vol. 3 #12-13, #17-20

ArtX: Na samym początku należy zaznaczyć, że w tym wydaniu zbiorczym mamy do czynienia z dwiema opowieściami i na dodatek są to historie, które nie rozgrywają się bezpośrednio po sobie. Pierwsze dwa zeszyty z tego albumu (#12 i #13) to kontynuacja wątków z "Old Ghosts". Członkowie zespołu zastanawiają się, jakie kroki należy podjąć w sprawie Eli Barda, lecz ich plany krzyżuje wiadomość o niecnych zamiarach Leper Queen. Okazuje się, że grupa Bastiona nie próżnuje. W najmniej sprzyjającym momencie, X-Force zostają przeniesieni w przyszłość z misją odnalezienia Cable'a i tej właśnie historii nie zobaczycie w tym albumie, albowiem zeszyty od #14 do #16 wchodzą w skład "Messiah War". Tak więc "Not Forgotten" po #13 przeskakuje od razu do #17, ale nawet Ci, którzy nie czytali (i nie chcą przeczytać) "Wojny mesjasza" nie muszą się przejmować, albowiem opisywane tu wydanie posiada streszczenie pominiętych odcinków. Takim sposobem czytelnik bez problemu przeskoczy z #13 do #17. Po misji w przyszłości X-Force wracają do domu, lecz są rozbici, wyczerpani i muszą niezwłocznie załatwić zaległe sprawy, które nawarstwiły się z powodu ich niezapowiedzianej wycieczki w przyszłość. Jakby tego było mało, X-23 wzbudza zainteresowanie władz, co można było już zauważyć w poprzednich numerach.

Tyle jeśli chodzi i fabułę. A jak prezentuje się poziom historii z tego albumu? Duet scenarzystów, Kyle & Yost nadal jest w dobrej formie. Opowieść przez nich tworzona jest spójna, kontynuuje zapoczątkowane wcześniej wątki, pełno w niej akcji, co od samego początku jest znakiem rozpoznawczym tej serii. Każda z postaci dostaje swoje pięć minut, chociaż zeszyty #17-20 koncentrują się przede wszystkim na Laurze. Do niewielu zgrzytów mogę zaliczyć rozbieżność między losem Boom-Boom ukazanym w numerach #13 i #17. Niekonsekwencja scenarzystów, która miała chyba podgrzać atmosferę na końcu pierwszego z tych odcinków, okazuje się niewypałem na początku 17 zeszytu. Jestem jednak skłonny wybaczyć to duetowi scenarzystów, bo cała reszta jest niemal bezbłędna. Warto również zauważyć, że twórcy starają się przedstawić ludzką stronę bezwzględnej zabójczyni Leper Queen, która z jednej strony nie me oporów przed naciśnięciem spustu swojej broni, a z drugiej przeżywa wewnętrzne rozterki.

Za stronę graficzną komiksu odpowiada Clayton Crain (zeszyty #12-13) oraz Mike Choi przy wsparciu Sonii Oback (pozostałe części). Wszyscy oni dali już popis swoich umiejętności w poprzednich albumach. Crain to iście malarski styl; pełne mroku ilustracje i świetnie narysowana oszpecona Leper Queen. Dobrze, że w wykonaniu tego artysty to co ma być brzydkie, obskurne i szpetne, tak właśnie wygląda. Choi i Oback to zupełnie inny styl; ładne postacie, które w porównaniu z pracami Craina wyglądają cukierkowo. Nie można jednak zaprzeczyć, że pięknie narysowane kobiety i przystojni herosi też cieszą oko ofiarując doznania estetyczne zupełnie inne niż rysunki Craina. Każdy ze wspomnianych artystów wpasował się jednak w tę serię na swój sposób i dobrze spełnia powierzone mu zadanie.

"Not Forgotten" to kolejny dobry zbiór odcinków bardzo dobrej serii. Akcja posuwa się do przodu i jesteśmy już coraz bliżej wielkiego finału, więc jeśli wcześniejsze części X-Force Wam się podobały, to i teraz powinniście być zadowoleni. Na koniec jedna uwaga: nie zaszkodzi również zapoznać się z dwiema miniseriami Yosta i Kyle'a o X-23, albowiem w drugiej opowieści z "Not Forgotten" Laura Kinney jest postacią pierwszoplanową, jak już zresztą wspomniałem. Lecz nawet nieznający tych historii czytelnik powinien się bez problemu odnaleźć w wątkach z dawnych przygód bohaterki.

lt_5pts.png

Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.