Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #157 - Secret War HC

lt%20157s.jpgSecret War HC
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Gabriele Dell'Otto
Okładka: Gabriele Dell'Otto
Ilość stron: 256
Cena okładkowa: $29.99
Rok wydania: 2005
Zawiera: Secret War #1-5 oraz Secret War: From The Files of Nick Fury

Undercik: Jeżeli zaczynamy mówić o tym, jak Brian Bendis odbudował potęgę Avengers na komiksowym rynku, trzeba to podzielić na kilka aktów. Między pierwszym (Avengers: Disassembled), a drugim (New Avengers) pojawił się pewien łącznik. Był nim Secret War. I tu na wstępie zaznaczę, nie mylcie tego z Secret Wars – pierwszym wielkim eventem Marvela. Nikt tu nikogo nie zabiera, aby sprawdzić kto wygra walkę superbohaterów z superzłoczyńcami. Jest za to bardziej kameralnie, co nie znaczy, że mniej istotnie.

Wszystko jednak zaczyna się dziwnie. Nie wiedząc czemu, na kilku bohaterów następują ataki. Niby normalne w tej branży. Tyle, że tym razem kompletnie nie wiedzą o co chodzi, bo jak się okazuje, brali udział w tak tajnej misji, że musiano im wyprać pamięć. Żeby się wszystkiego dowiedzieć, musimy sięgnąć po całą miniserię. Jeśli wspomnieć, że pisze to Bendis z początków swojej najlepszej formy, to można tylko usłyszeć zacierające się ręce czytelnika, który koniecznie chce fabułę zgłębić. A scenarzysta zaczyna grać z czytelnikiem i bardziej niż na tym, co się wydarzyło, skupia się na tym, co jest teraz. Potęguje to tylko, że czytelnik wraz z bohaterami odczuwa mglistość przeszłych wydarzeń, zupełnie jak w prawdziwym życiu.

Jeśli popatrzymy na owoce Secret War, możemy dostrzec naprawdę przepyszne jabłka, wśród których jest m.in. recenzowany ostatnio w Living Tribunal – Secret Warriors, czy też nowa seria Winter Solider. Nie wspominając już o tym, że reperkusje przewijają się potem przez jakiś czas w całym świecie Marvela.

A oprócz tego całość dopełnia fenomenalny Gabriele Dell'Otto. Jego prace tylko potęgują doznania podczas lektury. Szczególnie to, o którym wspominałem już wcześniej – mglistość. Co prawda za Dell’Otto, szczególnie nie przepadam, taki gust, ale nie mogę odmówić mu tego, że jego pracę są rewelacyjne. Do tego budują klimat na równi z poziomem scenariusza, co daje naprawdę wybuchową mieszankę, w tej, mimo wszystko statycznej historii.

Czy warto? Jeżeli zamierzasz zgłębiać świat Mścicieli to oprócz Avengers: Dissasembled jest to dobry start. Może jest kilka lepszych, ale ten jestem w stanie spokojnie polecić, szczególnie, że szczyt Bendisa będzie jeszcze przed tobą.

Sc0agar4k: Tajemnicze wydarzenie z przeszłości, które ma wielkie znaczenie w teraźniejszości. A jak pokaże historia, to i również w przyszłości. Secret War to Brian Michael Bendis w najwyższej formie. Prawdziwa historia nie jest znana do samego końca, wszystko dawkowane jest cząstkowo. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy i to jest w tym najpiękniejsze. A zakończenie? Jest jak uderzenie obuchem. To potężny cios emocjonalny. Gabriele Dell'Otto jest klasą samą w sobie. Jego rysunki to po prostu majstersztyk. Idealnie dopasowane do scenariusza, współgrają z nim, czasami uzupełniają, tworząc jedną z najlepszych historii o Avengers.
lt_45pts.png


Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.