Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #147 - New X-Men By Grany Morrison Book 4 TP

New X-Men By Grant Morrison Book 4 TP
lt147s.jpg
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Phil Jimenez, Ethan Van Sciver, John Paul Leon, Igor Kordey
Okładka: Frank Quitely
Liczba stron: 144
Cena okładkowa: $14,99
Rok wydania: 2011
Zawiera: New X-Men #127-133

Foxdie: Grant Morrison na początku poprzedniej dekady stwierdził, że komiks super-bohaterski "przybrał wygląd i smród gaci starych ludzi". Mając w pamięci drugą połowę lat 90-tych, trudno nie zgodzić się z tym oryginalnym porównaniem. Trzymając się tej analogii, można śmiało stwierdzić, że sam autor powyższych słów w branży komiksowej produkuje gacie, które wyznaczają nowe trendy, przedstawiają niespotykany dotąd fason i są cholernie sexy. Nie inaczej było w przypadku nowych starych iksów.

Historie zawarte w tym trejdzie, to według mnie najsłabsze momenty legendarnego już runu Morrisona. Na szczęście najsłabsze w przypadku tego artysty, nadal oznacza historię na bardzo dobrym poziomie, w porównaniu do ogółu branży komiksowej. Book 4 jest niczym przerwa w meczu piłki nożnej, w czasie której gracze łapią drugi oddech na kolejną połowę emocjonującej rozgrywki. Poprzednie fabuły wstrząsnęły światem mutantów, zmieniając status quo praktycznie całego ich otoczenia, a po dawce tak rewolucyjnych zmian, przyszła pora na lekkie wyhamowanie i ogarnięcie nowego porządku świata.

Za sprawą Cassandry Novy, cały świat dowiedział się o genetycznym rodowodzie Xaviera i tym, kto naprawdę uczęszczał do jego szkoły dla wybitnie uzdolnionych. Po ludobójstwie (mutantobójstwie?) na Genoshy, Xavier zakłada na całym świecie oddziały X-Corps, które mają pilnować bezpieczeństwa mutantów i służyć im pomocą. Gdyby tego było mało, na scenie pojawia się nowa tajemnicza postać niejakiego Fantomexa, Phoenix drzemiący w Jean coraz mocniej przejawia swoją obecność, a Emma rozpoczyna flirt ze Scottem, który jest podstawą ich trwającego do chwili obecnej związku. I chociaż to wszystko to już praktycznie prehistoria, a większość czytelników wie, jak wszystkie z owych wątków potoczyły się dalej, ponowne sięgnięcie po ten tytuł będzie niemniej ciekawe, jak czytanie go za pierwszym razem. Na dodatek pobudzi nasz apetyt na kontynuację runu Morrisona.lt147as%281%29.jpgStrona wizualna to już inna para kaloszy. W zasadzie można by powiedzieć, że mamy do czynienia z kaloszami źle sparowanymi. Historie zilustrowane przez Kordeya to jeden but, który rozmiarem i kolorem nie pasuje do drugiego, reprezentującego pracę pozostałych artystów takich jak Jimenez czy Van Sciver. Postacie spod ręki Kordeya wyglądają trochę nienaturalnie, jakby każda cierpiała na chroniczną opuchliznę głowy. Mimo to, jeden z kadrów z Emmą zasługuje na wyróżnienie i zapewne niejednemu czytelnikowi zapadł na długo w pamięć. Historię narysowane przez Leona, Jimeneza i Van Scivera bardzo dobrze wpasowują się w przydzielone im scenariusze i zapewne każdy fan komiksowej kreski znajdzie dla siebie coś dobrego. Osobiście najwyżej oceniam Jimeneza, zwłaszcza za jedno z lepszych rysunkowych wcieleń Jean Grey. Na osobne słowa uznania zasługuję okładki rysowane przez Franka Quitelyego i Van Scivera, z których każda prezentuje się znakomicie i można nawet odnieść wrażenie, jakby obaj artyści konkurowali między sobą, który wykona lepszą. Xorn kontemplujący nad hamburgerem czy Jean emanująca ogniem Phoenix? A może uderzająca przenikliwym chłodem Emma z lampką szampana w ręce? Wybór pozostawiam Wam.

Niewiele jest komiksów Granta Morrisona, których zakup powinno się odradzać. Ten zbiór historii z jego New X-Men na pewno też się do takich nie zalicza. Book 4 to pozycja obowiązkowa, do przeczytania, zaraz po skończeniu poprzednich trzech.

lt_3pts.png

Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.