Avalon » Publicystyka » Artykuł

Życiorys: Rene Russo

Życiorys: Renne Russo

rrusso18.jpg

Data urodzenia: 1954-02-17
Miejsce urodzenia: Burbank, Kalifornia, USA
Znak zodiaku: Wodnik

Rene Russo urodziła się w Burbank, w Kaliforni. Kiedy miała dwa lata, ojciec wyprowadził się z domu. W wieku dziesięciu lat wykryto u niej wadę kręgosłupa, którą wyleczono za pomocą gorsetu. Ukończyła Burroughs High School. Za odkrywcę jej talentu uważa się Johna Cosby'ego, z którym podpisała kontrakt i została modelką.

Karierę aktorską rozpoczęła od roli Eden Kendell w serialu "Sable". W 1995 r. wystąpiła gościnnie w innym serialu - "Matlock". Resztę jej dorobku stanowią filmy pełnometrażowe, poczynając od "Meanwhile in Santa Monica" z 1988. Rok później zagrała Lynn Wells w komedii sportowej "pierwsza liga". Rolę powtórzyła w kontynuacji z 1994 roku. Zagrała również Lornę Cole w trzeciej i czwartej części "Zabójczej broni" (odpowiednio 1992 i 1998), czym zdobyła międzynarodową sławę oraz nominację do Złotego Popcornu. W 1992 r. zgarnęła też nominację do Saturna za "Freejacka", gdzie spotkała Anthonego Hopkinsa, u boku którego zagrała w "Thorze" oraz pierwszą miłość - Micka Jaggera. Drugą nominację do Saturna zdobyła w 2000 r. za rolę Natashy Fall w filmie "Rocky i Łoś Superktoś". Co ciekawe, za tę samą rolę otrzymała też nominację do Złotej Maliny. Jej dorobek nominacji zamyka ta przyznana przez gildię aktorów za "Dorwać małego" z 1995 roku.

W 1993 zagrała w głośnym filmie "Na linii ognia", w 1995 miała wystąpić w "Batman Forever", ale po zastąpieniu Michaela Keatona Valem Kilmerem producenci zrezygnowali z tego pomysłu. W 1996 ponownie zagrała z Melem Gibsonem ("Okup"). Ma na swoim koncie także rolę w "Aferze Thomasa Crowna" (1999). W filmie "Podwójna gra" (2005) po raz pierwszy i, jak do tej pory, ostatni spróbowała sił jako producentka. Zagrała w nim też jedną z głównych ról. Od tej pory, aż do premiery "Thora", nie pojawiała się na ekranie.

Ma siostrę oraz córkę Rose. Jej mężem jest Dan Gilroy. Mierzy 173 cm. Ma alergię na sezamki.

W "Thorze" zagrała Friggę, matkę tytułowego bohatera.

Żródła:

www.filmweb.pl
www.wikipedia.pl

Autor: Zakrza
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.