Avalon » Publicystyka » Artykuł

The M-Files #7

The M-Files – tutaj tropimy zakulisowe zagadki i ciekawostki, o których przeciętny, szary czytelnik nie wie i często nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Jesteśmy tu po to, by odpowiedzieć na wszystkie pytania, których nie zadajecie i odsłonić to, co ukryte. Czy wiesz, że…

The M-Files #7

The M-Files – tutaj tropimy zakulisowe zagadki i ciekawostki, o których przeciętny, szary czytelnik nie wie i często nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Jesteśmy tu po to, by odpowiedzieć na wszystkie pytania, których nie zadajecie i odsłonić to, co ukryte. Dzisiaj zajmiemy się Spider-Manem i symbiontami. Czy wiesz, że…

 

…okładka do Amazing Fantasy #15 Steve'a Ditko została odrzucona jako za słaba?


Krąży po świecie kilka wersji opowieści o powstaniu Spider-Mana, które różnią się szczegółami na temat, kto co dokładnie zaprojektował i wymyślił. Wiadomo, że na samym początku historią miał się zająć Jack Kirby, ale gdy przedstawił kilka pierwszych stron, Stan Lee zdecydował, że nie pasują one do koncepcji i projekt przejął Steve Ditko. Ostatecznie Kirby stworzył tylko okładkę do tego pamiętnego numeru, podczas gdy Ditko wykonał rysunki wewnątrz. Co ciekawe, okazuje się, że tym razem to okładka Ditko nie pasowała Stanowi Lee, ponieważ była, cytuję: "za mało ikoniczna". Czy rzeczywiście? Możecie porównać sobie dwie wersje okładki poniżej (po lewej Kirby, po prawej Ditko).

 

afkirby.jpgafditko.jpg


…czarny kostium Spider-Mana był pomysłem jednego z czytelników?


Był rok 1984 i ósmy numer serii Secret Wars, w którym bohaterowie i złoczyńcy uwięzieni na sztucznie stworzonej planecie walczyli ze sobą ku uciesze potężnego Beyondera. Kostium Spider-Mana został mocno naruszony przez ciągłe walki i konieczna była wymiana, więc nasz bohater próbował skorzystać z maszyny do replikacji, aby stworzyć sobie nowy. Dostał jednak coś innego niż oczekiwał (widocznie maszyna była tajwańska, a instrukcję tłumaczył BabelFish ;)), a w wyniku tej pomyłki pojawił się nowy, czarny kostium. Czas pokazał, że nie był to taki zwykły kostium, ale to już inna bajka. Jak myślicie, skąd w ogóle wziął się pomysł na tak drastyczną zmianę wizerunku ikony wydawnictwa?
Otóż okazało się, że pomysł wyszedł od czytelnika, który w owym czasie stawał na głowie, by przebić się do wydawnictwa i zostać scenarzystą. Nazywał się Randy Schueller i miał dość zapału oraz ambicji, by zainteresować sobą wydawnictwo na tyle, że sam Tom DeFalco pracował z nim nad debiutancką historią, która miała zamknąć się w pojedynczym numerze serii The Amazing Spider-Man. Haczykiem, który miał zwrócić uwagę na scenarzystę, był właśnie pomysł nowego, czarnego kostiumu. Oczywiście na tym etapie planowania był to po prostu zwykły kostium, choć wykonany z niestabilnych molekuł na licencji Fantastic Four. W końcu jednak, po miesiącach pracy, które nie przyniosły wymiernych efektów, DeFalco podziękował Schuellerowi za współpracę i odprawił go z kwitkiem.
Wszyscy jednak wiemy, że w przyrodzie - a zwłaszcza w Marvelu - nic nie ginie. Gdy pojawił się pomysł na Secret Wars, a Jim Shooter rzucił hasło: "tak wiele zmian, jak tylko się da", DeFalco przypomniał sobie o projektach nowego kostiumu i podrzucił je wydawcy. Ten dopisał nowe uzasadnienie i… voila!

 

blackspidey.jpg

Nie wiemy jednak, jak miał wyglądać czarny kostium pomysłu Schuellera, ponieważ nie udostępniono żadnych jego szkiców. Możemy jednak domyślać się, że niewiele miał wspólnego z ostateczną wersją, bo tę zaprojektowali Mike Zeck i Rick Leonardi. Oto szkice:

 

 

blackspidey1.jpg

Przy okazji warto wyjaśnić, że chociaż w chronologii serii Spider-Woman - Julia Carpenter - pojawiła się jako pierwsza w czarnym kostiumie, to on był wzorowany na nowym kostiumie Petera, a nie odwrotnie. Pomysł na nową Spider-Woman pojawił się w późniejszym etapie prac nad Secret Wars, już po tym, jak zapadła decyzja o zmianie kostiumu Spider-Mana.

…Venom miał być kobietą?

Skoro już mówimy o symbiotycznym organizmie obcego pochodzenia, który swego czasu wisiał w szafie Petera Parkera, to warto wspomnieć o pewnym fakcie, który może być sporą niespodzianką dla wielbicieli kłapiącego paszczą mięśniaka: według oryginalnych planów miała to być kobieta.
Autorem pomysłu był David Michelinie, ówczesny autor scenariuszy przygód ścianołaza. Kilka numerów wcześniej ujawnił prawdziwą naturę kostiumu i oddzielił go od Petera, więc kolejnym oczywistym krokiem było znalezienie nowego nosiciela i stworzenie przeciwnika dla naszego bohatera. Zanim to nastąpiło, w numerach 18. i 24. serii Web Of Spider-Man pojawiły się sceny zapowiadające istnienie nowego wroga, który potrafi ominąć najskuteczniejszą obronę Pajęczaka - jego szósty zmysł.
Oryginalny pomysł zawierał historię ciężarnej kobiety, która w nieprawdopodobnym zbiegu okoliczności straciła męża i dziecko, a za to wszystko obwinia Spider-Mana. Michelinie obmyślił to tak, że wspomniana nieszczęśnica zaczyna rodzić i wsiada do taksówki, by dotrzeć do szpitala, ale po drodze kierowca zagapia się na walczącego z kimś Spider-Mana i potrąca na pasach właśnie jej męża. Stres i szok sprawiają, że kobieta traci dziecko i popada w skrajne szaleństwo, szukając zemsty na bogu ducha winnym bohaterze, co prowadzi ją do połączenie z dążącym do tego samego celu symbiontem.
Historia w tej formie oraz debiut nowej postaci planowane były na jubileuszowy numer The Amazing Spider-Man #300, ale podczas przygotowań, edytor Jim Salicrup doszedł do wniosku, że kobieta nie będzie traktowana jako poważne zagrożenie dla Spider-Mana i naciskał na stworzenie męskiego przeciwnika. Odpowiedzią scenarzysty był Eddie Brock.
Niestety, nie są dostępne żadne projekty żeńskiej wersji Venoma z tego wczesnego etapu, więc dla pobudzenia wyobraźni prezentujemy panią Venomową, która wkręciła się do komiksu wiele lat później:

 

 

she-venom.jpg


 

Delirium
[Żródło inspiracji: Comic Book Legends Revealed]
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.