Avalon » Publicystyka » Artykuł

The M-Files #6

The M-Files – tutaj tropimy zakulisowe zagadki i ciekawostki, o których przeciętny, szary czytelnik nie wie i często nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Jesteśmy tu po to, by odpowiedzieć na wszystkie pytania, których nie zadajecie i odsłonić to, co ukryte. Dzisiaj powiemy o tym, jak Dave Cockrum przenosił do Marvela swoje projekty niewykorzystane przez Detective Comics. Czy wiesz, że…

THE M-FILES #6


The M-Files – tutaj tropimy zakulisowe zagadki i ciekawostki, o których przeciętny, szary czytelnik nie wie i często nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Jesteśmy tu po to, by odpowiedzieć na wszystkie pytania, których nie zadajecie i odsłonić to, co ukryte. Dzisiaj opowiemy o tym, jak Dave Cockrum przenosił do Marvela swoje projekty niewykorzystane przez Detective Comics. Czy wiesz, że…

6-1.jpg

...Nightcrawler miał być kosmitą w komiksach DC?

Dave Cockrum, zanim trafił do Marvela, pracował dla konkurencyjnego wydawnictwa, rysując przygody Legion Of Super-Heroes. Artysta chciał, aby do grupy dołączyły nowe postacie, które zaprojektował, wśród których znajdował się Nightcrawler, ale zostały odrzucone. Niebieski demon powrócił późnej jako członek Outsiders, grupy działającej w tym samym przyszłym świecie, co Legion, ale i ten pomysł trafił do szuflady.

6-2.jpg

Kiedy Cockrum zaczął pracować dla Marvela i powierzono mu pracę nad nową generacją X-Men, Nightcrawler wreszcie znalazł dla siebie miejsce i stał się mutantem.

Cockrum wymyślił też Devastators, którzy najprawdopodobniej mieli być przeciwnikami Outsiders. Wśród nich także można zauważyć znajome twarze.

6-3.jpg

...Storm powstała z połączenia kilku postaci, z których jedna potrafiła zmieniać się w kota?

Podobnie jak Nightcrawler, Storm trafiła do X-Men z odrzuconych przez redaktorów DC Outsiders. Jednak o ile Kurta z łatwością można znaleźć na powyższej ilustracji, korzeni Ororo doszukać się jest trudniej, zwłaszcza, że jednej z nich tam nie ma, a konkretnie zmiennokształtnej Black Cat:

6-4.jpg

Metamorfoza w kota nie zadawalała Cockruma i scenarzysty przygód nowych X-Men, Lena Weina, więc rysownik przypomniał sobie o członku Outsiders, Typhoonie, który potrafił manipulować pogodą. Wygląd Black Cat ewoluował dzięki innym postaciom z tamtego niewykorzystanego projektu i przyszła Storm otrzymała pelerynę i diadem Trio oraz długie włosy (ale w kolorze białym) i rysy twarzy Quetzal. Potem jeszcze Cockrum dorzucił pomysł przypięcia płaszcza do nadgarstków, który wcześniej użył tworząc nowy, odrzucony wygląd Jean Grey:

6-5.jpg

i powstała Ororo, którą wszyscy znamy:

6-6.jpg

Można natrafić również na plotkę, według której postać, która trafiła do X-Men jako Colossus, również miała pojawić się w Legion Of Super-Heroes jako brat jednego z członków tej grupy, Ferro Lada, ale Cockrum w jednym z wywiadów powiedział, że to nieprawda.

...Dave Cockrum sprzedał jednocześnie tę samą postać Marvelowi i DC?

Kiedy rysownik pracował jeszcze dla obu wydawnictw, próbował on zarówno w DC, jak i Marvelu przekonać redaktorów i scenarzystów do wykorzystania jego postaci, którą nazwał Manphibian. Ostatecznie Dom Pomysłów zdecydował się jako pierwszy i miała ona zadebiutować w Legion Of Monsters #1.

6-7.jpg

Jednak zanim ten komiks się ukazał, Cockrum otrzymał scenariusz do historii z Superboya #202 i zobaczył, że w niej również występuje Manphibian. Szybko przekazał przełożonym, że nie mogą go użyć, ponieważ należy już on do Marvela, więc po zmianie wyglądu i imienia w komiksie DC pojawił się Devilfish.

6-8.jpg

Ozz
[Żródło inspiracji: Comic Book Legends Revealed i UncannyX-Men.net]
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.