Avalon » Publicystyka » Artykuł

Avalon Pulse Special #12: Jonathan Hickman

avalonpulse0.png
Poniedziałek, 28 grudnia 2009 Wydanie specjalne #12

 

Jonathan Hickman przebojem wdarł się w świat scenarzystów komiksowych pracujących dla Marvela, obdarzając nas nową, świetną serią przedstawiajacą podlane szpiegowskim sosem przygody Secret Warriors i rozpoczynając nowy rozdział w życiu najbardziej znanej komiksowej rodziny. Zapracowany scenarzysta znalazł jednak chwilę, aby specjalnie dla czytelników Avalonu odpowiedzieć na kilka pytań związanych ze swoją pracą. Zapraszamy do lektury.

 Pańskim pierwszym autorskim komiksem było The Nightly News wydane przez Image Comics. Czy trudno było to wydać i wejść w świat komiksu? Czy The Nightly News było pierwszym projektem, który przedstawił Pan wydawcy komiksowemu?


1.jpgJonathan Hickman: The Nightly News było pierwszym komiksem, który próbowałem wydać, a do tego było pierwszym, do którego pisałem scenariusz i robiłem rysunki. Więc nie, nie było trudno.
Wszystko od początku potoczyło się dla mnie bardzo dobrze... Właściwie to przez cały czas mojej komiksowej kariery wszystko toczy się dobrze – miałem niesamowite szczęście. Myślę, że ma to coś wspólnego z robieniem tego, co kochasz. Jeżeli twoje zamiary są czyste, to wierzę, że przydarzą ci się dobre rzeczy... a ja po prostu chcę opowiadać historie.

Jak to się stało, że zaczął Pan pisać dla Marvela? Czy przedstawił Pan im jakiś swój pomysł, czy może to oni zadzwonili po zobaczeniu pańskich prac? Jak bardzo różni się pisanie dla takiego wydawnictwa jak Marvel od pisania w pełni autorskich komiksów?


Brian Michael Bendis polecił im, żebym pisał Secret Warriors. Przeczytał The Nightly News i spodobało mu się, a redaktor Tom Brevoort postanowił zaryzykować. Jak już mówiłem, miałem dużo szczęścia i praca z dobrymi ludźmi to część tego szczęścia.
Pisanie dla Marvela jest zdecydowanie inne niż pisanie własnych komiksów, ale Brevoort jest fantastyczny i moje scenariusze są lepsze dzięki jego wkładowi. Całkiem dobrze się bawię.

Czy ma Pan jakiegoś "wymarzoną postać" - z filmów, komiksów, gier czy jakiegokolwiek innego medium - o której chciałby napisać i dlaczego? A może woli Pan pisać o swoich bohaterach?


Chciałbym kiedyś napisać historię o X-Men, ale ogólnie rzecz biorąc pisanie moich własnych rzeczy wydaje mi się bardziej prawdziwe, co sprawia, że jest to przyjemniejsze.

secret_warriors_1.jpgPracował Pan z Brianem Michaelem Bendisem nad Secret Warriors. Jak bardzo różni się pisanie komiksu z kimś od pisania go samemu? Sam Pan pisał scenariusze, ale czy Bendis miał w nich coś do powiedzenia?

Na początku Brian zauważył, że mam fajny pomysł na Nicka Fury'ego, więc pozwolił mi robić, co zechcę. Właściwie to nie pracowaliśmy nad tym razem tak dużo, poza tym, że rozmawialiśmy o tym, jaki ten komiks powinien być.
Wiesz, oczywiście Bendis jest jednym z lepszych scenarzystów komiksowych, ale wydaje mi się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaki to ogólnie fajny facet. Jestem większym fanem Briana jako osoby niż jako komiksowego twórcy - a naprawdę doceniam jego talent.

Kto wybierał członków drużyny - Bendis samemu, czy Wy razem? Czy może nam Pan dać jakieś wskazówki odnośnie tożsamości ojca Stonewalla?


Drużyna była już skompletowana - stworzona przez Bendisa i Alexa Maleeva - ale to był mój pomysł, aby zrobić z tego wielką historię kręcącą się wokół całego marvelowskiego szpiegowskiego świata.
Ojciec Stonewalla zostanie ujawniony w numerze 12. Po numerze 9. powinniście być w stanie rozpracować jego tożsamość, jeżeli czytacie uważnie.

Co będzie ze starymi agentami S.H.I.E.L.D. (Dum Dum, Gabe Jones, etc.)? Czy pojawią się jeszcze?

W pierwszych sześciu numerach nie ma nikogo, kto nie jest BARDZO ważny dla tej historii. Zobaczycie wszystkich świetnych członków starej gwardii, a także wielu nowych oraz dogłębną prezentację HYDRY.
W retrospekcjach zobaczymy także Jake'a Fury'ego.

 

fantastic_four_570.jpgPański początek w Fantastic Four był świetny. Czego możemy się spodziewać po ich przyszłych przygodach? Może mały spoiler dla polskich fanów??

Uwielbiam pisać FF. Czego możecie oczekiwać?
Świetnych przygód. Nowych bohaterów, starych bohaterów... nowych złoczyńców, starych złoczyńców. Podróży do centrum Ziemi, wycieczki na Księżyc oraz przygody na Biegunie Południowym, nowej religii w Negative Zone... masy różnych fajnych rzeczy.

A co z Valerią i Franklinem? Czy przestaną być drugoplanowymi postaciami i staną się częścią drużyny?


Val i Franklin staną się bardzo ważni z powodu tego, co robię z Fantastic Four, więc zobaczycie ich naprawdę często.
Szczerze mówiąc to są to moi ulubieni bohaterowie. Kocham ich pisać!

Dziękujemy za rozmowę.


Dzięki.

 


Wywiad przeprowadzili:
Radosław Pisula - GAMART
Jan Steifer - CROV
Korektor: S_O
Redaktor techniczny: Lex
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.