Avalon » Publicystyka » Artykuł

Historia Avengers

av_his_1.jpgAvengers są najbardziej elitarną i uznaną grupą superbohaterów w świecie Marvela. Zespół złożony z postaci stworzonych przez scenarzystę Stana Lee i rysownika Jacka Kirby'ego zadebiutował w "Avengers" #1 we wrześniu 1963 roku.

Naznaczeni przez wydawnictwo podtytułem "Earth's Mightiest Heroes", Avengers oryginalnie występowali w składzie złożonym z naukowca Henry'ego Pyma, jego dziewczyny Wasp, nordyckiego boga piorunów Thora, miliardera ukrywającego się za żelazną zbroją, zwanego Iron Manem i niesamowitego Hulka, który opuścił szeregi zespołu już w początkowych numerach, będąc zastąpionym przez odnalezionego właśnie, zamrożonego w oceanicznej bryle lodu, legendę amerykańskiego komiksu, Captaina Americę. Rotacja w składzie stała się znakiem rozpoznawczym zespołu, ale okoliczności, w jakich powstała drużyna, nie zmieniły się przez lata, Avengers walczą z wrogami, z którymi żadnych szans nie ma pojedynczy superbohater, są pierwszą ziemską linią obrony. Z legendarnym okrzykiem "Avengers Assemble!" na ustach, zespół stawiał czoła każdej z możliwych chyba inkarnacji zła od ludzi, przez roboty, bożków, kosmitów, po inne nadnaturalne zagrożenia.

 

Historia publikacji głównych serii Avengers
av_his_2.jpg
W 1963 roku, Avengers zadebiutowali w swojej własnej serii komiksowej. Zespół został stworzony przez Stana Lee, Jacka Kirby'ego i Dicka Ayersa. Seria w całości obejmuje czterysta trzy numery ukazujące się od września 1963 do września 1996.

W roku 1984 na fali popularności zespół otrzymał miniserię pochodną od głównego tytułu zatytułowaną "West Coast Avengers", która miała cztery numery

W roku 1985 Marvel, po sukcesie miniserii, zdecydował się wypuścić serię regularną pod tytułem "West Coast Avengers". Seria trwała przez sto dwa numery pod dwoma tytułami, od października 1984 do stycznia 1994. Tytuł został zmieniony na "Avengers West Coast" z numerem czterdziestym ósmym.

W roku 1987, Marvel opublikował kolejną dodatkową serię regularną zatytułowaną "Solo Avengers" która przetrwała czterdzieści numerów pod dwoma tytułami od grudnia 1987 do stycznia 1991. Komiks zmienił nazwę na "Avengers Spotlight" z numerem dwudziestym pierwszym.

Między rokiem 1996, a 2004 Marvel trzy razy restartował główny tytuł "Avengers":
* W 1996 jako część projektu zwanego "Heroes Reborn", gdzie spotkaliśmy zespół, który znalazł się w świecie wykreowanym przez Franklina Richardsa, syna Sue i Reeda Richardsów z Fantastic Four w związku z wydarzeniami związanymi z Onslaughtem i "śmiercią" bohaterów. Seria oznaczona jako vol. 2 trwała 13 numerów od listopada 1996 do listopada 1997. Scenarzystą był Rob Liefeld, a rysunkami zajmował się Jim Valentino. Finałowy numer brał udział w crossover z innymi tytułami z "Heroes Reborn" i doprowadził do powrotu postaci do głównego uniwersum Marvela.
av_his_3.jpgW roku 1998, gdy postacie powróciły do oryginalnego świata, zmieniła oznaczenie na vol. 3. Seria trwała przez 84 numery, od lutego 1998 do sierpnia 2004.
* I w końcu w roku 2004, aby uczcić wydanie 500 numeru serii, która ukazuje się nieprzerwanie od roku 1963 i właśnie w tym czasie miał się pojawić numer jubileuszowy, gdyby seria nie była dwa razy restartowana. Seria z powrotem oznaczona jako vol. 1 miała jeszcze 3 numery i trwała od sierpnia do listopada 2004.

W ostatni dzień października tego samego roku Marvel rozpoczął publikację nowej głównej serii, w której pojawił się zespół nazwany "New Avengers".

W marcu 2007 roku wystartował kolejny główny tytuł zbierający członków zespołu, zatytułowany "Mighty Avengers".

Oczywiście są to tylko główne tytuły, tzw., sztandarowe. Serie pojedynczych postaci, miniserie czy annuale to tysiące komiksów, które na pewno przedstawimy w dziale "Assemble!".

Lata 60-te, czyli pierwsze przygody, pierwsze rotacje

Pierwszy numer komiksu przedstawił nam Lokiego, nordyckiego bożka oszustów, który szukał okazji do zemsty na swoim przybranym bracie, Thorze. Używając iluzji, Loki manipulował Hulkiem, który doprowadził do zniszczenia torów kolejowych i zaaranżował rozmowę radiową, w której Rick Jones prosi Thora o pomoc. Loki miał nadzieję zobaczyć starcie zielonego olbrzyma z bogiem piorunów. Nie wiedział jednak, że na sygnał odpowiedzieli również Ant-Man, Wasp i Iron Man. Po krótkiej chwili niezrozumienia, bohaterowie połączyli swoje siły i pokonali Lokiego. Pym zwrócił uwagę na fakt, iż cała piątka całkiem sprawnie współpracuje i zasugerował, że mogą stworzyć zespół. Wasp pierwsza zaproponowała nazwę, która została przyjęta. Tak narodzili się Avengers. Oryginalni członkowie od tej chwili byli odpowiedzialni za dobre imię zespołu.

av_his_4.jpgSkład zespołu zmienił się prawie natychmiast. Na początku drugiego numeru Ant-Man stał się Giant-Manem, a na końcu zeszytu zespół opuścił Hulk, kiedy zauważył, jak bardzo resztę zespołu przeraża jego niestabilna osobowość. Czując się za niego odpowiedzialni, Avengers starali się lokalizować i uspokajać Hulka, co było częstym motywem przewodnim we wczesnych latach wydawania komiksów o Avengers. Podczas takiej właśnie akcji natrafili na Namora, co doprowadziło do pierwszego przełomu w historii Avengers - odnalezienia i przywrócenia do życia Captaina America ("Avengers" #4). Captain dołączył do zespołu z miejsca stając się liderem. Został również naznaczony mianem "członka założyciela" w miejsce Hulka (który dosadnie zrezygnował z miejsca w historii Avengers w "Avengers" vol.3 #1). Avengers kontynuowali swoje przygody, stawiając czoła m.in. dawnemu przeciwnikowi Captaina, Baronowi Zemo, który sformował Masters of Evil. Spotkali Lava Men, walczyli z Kangiem the Conquerorem, Wonder Manem, Immortusem i Count Nefarią.

Następnym kamieniem milowym była sytuacja, gdy wszyscy członkowie oprócz Captaina America opuścili zespół i zostali zastąpieni przez trójkę byłych kryminalistów, Hawkeye'a, Scarlet Witch i Quicksilvera („Avengers" #16). Mimo iż wydawało się, że nowy skład jest dużo słabszy niż oryginalny, potrafili oni udowodnić swoją wartość poprzez pokonanie Swordsmana, oryginalnego Power Mana, Dr. Dooma i ponownie Kanga. Wkrótce do zespołu powrócili Henry Pym, który znany był wtedy pod pseudonimem Goliath, i Wasp, a razem z nimi Hercules, Black Knight i Black Widow. Ostatnia dwójka jednak nie otrzymała oficjalnego statusu członka zespołu, co nastąpiło dopiero po paru latach.

Pod rządami scenarzysty Roya Thomasa, historie zaczęły bardziej skupiać się na charakterach postaci. Black Panther dołączył do zespołu zaraz po Visionie. Thomas umiejscowił również Avengers w siedzibie, która przyjęła nazwę Avengers Mansion i znajdowała się w Nowym Jorku. Był to budynek należący do Tony'ego Starka, czyli alter ego Iron Mana, który sponsorował Avengers przez Fundację Marii Stark, niekomercyjną organizację. Posiadłość była zarządzana przez Edwina Jarvisa, niezastąpionego lokaja. W tym czasie została również udekorowana wieloma dziełami sztuki, jak przystało na wspaniałą posiadłość i wyposażona w wiele systemów obronnych. Pojawił się też pierwszy środek transportu wykorzystywany do przemieszczania się zespołu, Quinjet.

Różowe Lata 70-te, czyli Kree and Skrulls and Korvac`n`Roll

av_his_5.jpgThomas kontynuował swoją pracę we wczesnych latach 70, a najważniejszymi wydarzeniami w jego historiach było zaprezentowanie Squadron Supreme, zespołu superbohaterów, który jest odpowiednikiem Justice League of America z wydawnictwa DC Comics (w składzie z takimi postaciami, jak Batman, Superman czy Wonder Woman) i "Kree-Skrull War", 10-częściowa historia opowiadająca o epickiej bitwie między kosmicznymi rasami Kree i zmiennokształtnych Skrulli. Pojawił się również bohater Kree, który został późniejszym członkiem Mścicieli, Captain Marvel. Historia ta pokazała nam również pierwsze zawieszenie Avengers, gdy Skrulle podszywający się pod Captaina America, Thora i Iron Mana użyli ich autorytetów jako założycieli, aby zamknąć drużynę. Prawdziwi założyciele przywrócili zespół do pełnego funkcjonowania w 100 numerze "Avengers".

Zaprezentowany w tym właśnie czasie syntezoid Vision zakochał się w Scarlet Witch, która wyraźnie odwzajemniała to uczucie. Związek ich był jednak związany z ciągłym uczuciem smutku ze strony Visiona, który uważał że jest nieludzką istotą, która jest niewarta jej miłości.

Scenarzysta Steve Englehart kontynuował zapoczątkowane przez Thomasa historie związane ze światem kosmicznym, przedstawiając Mantis, która dołączyła do zespołu razem ze zreformowanym Swordsmanem. Englehart połączył jej narodziny z początkiem konfliktu na linii Kree-Skrull w ponadczasowej historii przedstawiającej Kanga the Conquerora i tajemniczego Immortusa, którzy okazali się być przeszłą i przyszłą wersją tej samej osoby. Mantis okazała się być Celestial Madonną, której przeznaczeniem było wydać na świat istotę, która ocali wszechświat. Ta saga ujawniła również, że ciało Visiona zostało tylko przywłaszczone przez Ultrona, a nie przez niego wykonane i oryginalnie należało do pierwszego Human Torcha, który był androidem i działał razem z Captainem Americą w Invanders w latach 40. Znając już swoją prawdziwą historię, Vision w końcu zdecydował się oświadczyć Scarlet Witch. Historia Celestial Madonny zakończyła się ich ślubem.
Run Engleharta zbiegł się w czasie z pojawieniem się w tytule rysownika George'a Pereza w numerze #141 z sierpnia 1975 roku.

av_his_6.jpgPo odejściu Engleharta, Jim Shooter jako scenarzysta stworzył kilka epickich i historycznych historii, takich jak "Bride of Ultron", "Nefaria Trilogy" i "Korvac Saga", w której finale pojawił się praktycznie każdy Mściciel, który przewijał się przez tytuł od początku istnienia, biorąc udział w klimatycznym starciu. Nowe twarze, które w tym czasie pojawiły się w zespole to znany z X-Men Hank McCoy, czyli Beast, przywrócony do życia Wonder Man, dawny partner Captaina America, czarnoskóry Falcon i Ms. Marvel.

Shooter przedstawił również postać Henry'ego Petera Gyricha, który został łącznikiem pomiędzy Avengers i Ministerstwem Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych. Gyrich został pokazany jako postać uprzedzona do superludzi, zachowując się w stosunku do zespołu negatywnie i nalegając, aby zespół przyjął wszystkie zasady i regulacje przez niego stawiane albo stracą swój wysoki status rządowy. Kolejnym zarządzeniem Gyricha była zasada, iż na raz aktywnych członków zespołu może być tylko siedmiu, co w przyszłości będzie się nadal pojawiać i całkiem dobrze sprawdzać. Falcon stał się członkiem podstawowego składu z racji tego, iż w zespole potrzebny był Afroamerykanin. Ostatnią decyzją było usunięcie z zespołu Hawkeye'a, który stracił miejsce ze względu na limit siedmiu w wypadku, gdy jego miejsce zostało zajęte przez Wilsona. Falcon był niezadowolony z powodu tego, iż jego udział w Avengers był tylko symboliczny i związany z jego kolorem skóry i zdecydował się zrezygnować, dzięki czemu powrócił Hawkeye.

Lata 80-te, czyli upadek Henry'ego Pyma, West Coast Avengers i dalsza ewolucja


av_his_7.jpgNajciekawszym pomysłem Shootera w tym okresie była historia, która pokazała upadek Henry'ego Pyma. Shooter zauważył, że ciągłe zmiany kostiumów i pseudonimów są symptomami problemów z osobowością i kompleksem niższości. Po pobiciu swojej żony, straceniu zaufania do jego osoby przez resztę Avengers i będąc podstępnie oszukanym przez złoczyńcę zwanego Egghead, Pym trafił do więzienia.
Głównym scenarzystą w czasie lat 80 był Roger Stern, który rozwiązał historię z Pymem, który przechytrzył Eggheada i samotnie pokonał najnowszą wersję Masters of Evil, dzięki czemu udowodnił swoją niewinność. Henry pogodził się z Wasp, ale oboje zdecydowali się żyć oddzielnie. Pym zrezygnował również z bycia superbohaterem, lecz po kilku latach powrócił.

Stern napisał kilka znakomitych historii, takich jak "Ultimate Vision", sformowanie na fali popularności przygód Avengers zespołu zwanego West Coast Avengers i "Avengers Under Siege", w którym pojawił się drugi Baron Zemo, który stworzył kolejną wersję Masters of Evil, tym razem będącą armią superzłoczyńców. Przeprowadzając przemyślane i skoordynowane ataki na Avengers, Zemo miał nadzieję złamać psychicznie Captaina America. Plan w końcu zawiódł i Avengers po raz kolejny wyszli z tego obronną ręką, ale przed tym Hercules został dotkliwie pobity i zapadł w śpiączkę, co doprowadziło do kolejnej historii, "War on Olympus", w której wściekły Zeus obwinia zespół za stan Herculesa. Nowymi Mścicielami w czasie lat 80 zostali m.in. Afroamerykanka Monica Rambeu znana pod pseudonimem Captain Marvel, She-Hulk, Tigra, Namor i żona Hawkeye'a, Mockingbird. Również Henry Pym powrócił i wstąpił do West Coast Avengers.

av_his_8.jpgW roku 1988 Stern opuścił tytuł podczas trwania jednej z historii po kłótni z edytorem Markiem Gruenwaldem, który postanowił usunąć żeńską wersję Captain Marvel z funkcji dowódcy Avengers. Została przedstawiona jako niekompetentna i zastąpił ją Captain America. Gruenwald, wieloletni scenarzysta komiksów o przygodach Steve'a Rogersa, wierzył, że powrót Captaina w roli lidera podniesie sprzedaż jego solowej serii. Stern nie zgodził się z pomysłem i został wyrzucony z pracy.

Nowym scenarzystą został jeden z najlepszych ludzi na rynku, John Byrne, który zaczął pisać oba główne tytuły z Avengers. Odnowił postać Visiona, w Wonder Manie odżyły uczucia do Scarlet Witch, a dzieci Wandy i Visiona okazały się iluzją. Strata dzieci i Visiona doprowadziła Scarlet Witch do szaleństwa, jednak udało jej się dojść do siebie i na nowo zebrała zespół. Historia ta jednak, jak się okazało po latach, będzie miała dużo większe reperkusje.

Lata 90-te, czyli skórzane kurtki, Galaktyczna Burza, rozstania i powroty

Lata 90-te były bardzo niespokojnym czasem dla Marvela i w rezultacie wszystkie tytuły jak i Avengers wzięły udział w agresywnej promocji stosowanej przez wydawnictwo, która miała zwiększyć sprzedaż tytułów. Wydarzenia te zbiegły się ze spektakularnym boomem w branży komiksowej (przez te wydarzenia i złą politykę wydawniczą za czasów panowania w Marvelu Boba Harrasa na stanowisku głównego zarządcy Marvel stanął nawet na skraju bankructwa w 1997 roku). Właśnie Harras i Steve av_his_10.jpgEpting przejęli "Avengers" na początku lat 90. Podczas całego runu, twórcy opierali się zazwyczaj na jednym, stabilnym składzie, gdzie główne role odgrywali Black Knight, Sersi, Crystal, Quicksilver, Hercules i Vision. Właśnie z tego okresu pochodzi wydana w Polsce przez TM-Semic w 1996 roku pod szyldem "Mega Marvel" historia "Avengers: Ex Post Facto", w której zadebiutowali Gatherers. Podczas tych historii zespół stawił czoła przeciwnikom, którzy byli niesamowicie morderczy i brutalni, przez co musieli stawiać sobie pytania na temat swojego stosunku do zasady mówiącej, iż nigdy nie pozbawią wroga życia.

Te pytania stały się jedną z podstaw wielkiego crossoveru "Operation: Galactic Storm", 19-częściowej historii, która przewijała się przez wszystkie tytuły związane z Avengers i ukazała konflikt pomiędzy Kree i Imperium Shi'ar. Pytania związane z przyszłością Kree Supreme Intelligence, ogromnego, organicznego komputera, którego działania doprowadziły do masowego ludobójstwa, podzieliły zespół. Iron Man i kilku innych Mścicieli zniszczyło Supreme Intelligence, sprzeciwiając się tym samym Captainowi Americe.

Po rozwiązaniu West Coast Avengers, Iron Man stworzył zapobiegawczy i agresywny zespół zwany Force Works. Podczas pierwszej misji Wonder Man po raz kolejny został zniszczony (atomy jego ciała zostały rozszczepione i po czasie z powrotem się uformowały. Faktem jest, że po tych wydarzeniach jego joniczna forma zapewnia mu praktycznie nieśmiertelność). Force Works zostało rozwiązane po 22 numerach gdy okazało się, że Iron Man jest zdrajcą, co okazało się później jedną z manipulacji Kanga.

Onslaught, zmierzch bohaterów, odrodzenie...


av_his_11.jpgZespół został zniszczony po raz kolejny podczas finałowej walki z morderczą istotą zwaną Onslaught, podczas jednego z największych crossoverów w historii Marvela. Avengers razem z Fantastic Four i innymi bohaterami poświęcili swoje życia w obronie mieszkańców. Jednak szybko zostało wyjaśnione, że Franklin Richards, syn Sue i Reeda z Fantastic Four, wykorzystując swoje niesamowite umiejętności psychiczne, przeniósł bohaterów do wykreowanego przez siebie kieszonkowego uniwersum. Wydarzenia te znane są szerzej jako "Heroes Reborn". Wierząc, iż główny zespól zginął, Black Widow zawiesiła Avengers i tylko Jarvis pozostał, aby opiekować się rezydencją. W tym czasie powstały nowe zespoły, które kontynuowały idee zapoczątkowane przez Mścicieli, takie jak Heroes for Hire czy dawni Masters of Evil, znani obecnie jako Thunderbolts.

Marvel nie mógł jednak funkcjonować bez swoich największych herosów i zrestartował serie "Avengers", "Iron Man", Captain America" i "Fantastic Four" które teraz, z nową numeracją, działy się w kieszonkowym świecie, gdzie bohaterowie odrodzili się, nie mieszając się przez krótki czas do głównego uniwersum. Praca nad tytułami została powierzona Jimowi Lee i Robowi Liefeldowi, dwójce założycieli wydawnictwa Image Comics. Całe wydarzenie było również wynikiem podpisania umowy między wydawnictwami, związanej z rocznym startem odnowionych tytułów. Po roku zgodnie z planami seria "Avengers" w linii "Heroes Reborn" została zakończona, a bohaterowie powrócili w glorii chwały do głównego uniwersum w miniserii "Heroes Reborn: The Return" która została wydana również w Polsce przez TM-Semic.

... i powrót


av_his_12.jpg

 

Vol. 3 ze scenariuszem Kurta Busieka, rysunkami George'a Pereza i ich zamiłowanie do detali okazało się przebojem, wprowadzając Mścicieli w całkiem nowe milenium. Praca Busieka została doceniona, dzięki czemu równocześnie z głównym tytułem, pojawiła się 12-częściowa miniseria "Avengers Forever" z rysunkami Carlosa Pacheco. Historia opierająca się na podróżach w czasie, podczas których mogliśmy poznać dokładniej szczegóły historii Avengers i otrzymaliśmy odpowiedzi na wiele dawnych pytań i niezakończonych wątków. Nowymi postaciami podczas runu Busieka i Pereza byli po raz kolejny powracający Wonder Man, znani z New Warriors Justice i Firestar, Silverclaw i Triathlon.
Nowy rok, nowy wiek, nowe tysiąclecie


av_his_13.jpgPerez w końcu opuścił tytuł po długim czasie owocnej pracy, a Busiek dokończył swój run epicką historią skupiającą się na Kangu the Conquererze i zniszczeniu kilku miast. Po tych wydarzeniach, znany z DC Comics scenarzysta, Geoff Johns, objął tytuł i skupił się głównie na wydarzeniach związanych z następstwami wojny z Kangiem. Avengers otrzymali również międzynarodową niezależność, nie będąc już ograniczonymi przez rząd Stanów Zjednoczonych. W tym czasie do zespołu dołączyli Jack of Hearts i Scott Lang, drugi Ant-Man. Po bardzo dobrej pracy na tytułem, Johns został zastąpiony przez cieszącego się dość chłodną opinią byłego scenarzystę Uncanny X-Men, Chucka Austena, który włączył do zespołu nową Captain Britain. Tytuł szybko został przejęty przez Briana Michaela Bendisa, który już niedługo miał wprowadzić do tytułu największe rewolucje od lat. Jego pierwszą historią była kontrowersyjna, ale epicka historia będąca częścią crossoveru "Avengers Disassembled", zatytułowana "Chaos" ("Avengers" 500-503). Historia przedstawiła śmierć kilku zasłużonych Avengers, a wszystkie wydarzenia były owiane mgłą tajemnicy. W końcu okazało się, iż sprawcą całej tragedii jest Scarlet Witch, która oszalała ponownie, gdy wróciły jej wspomnienia związane ze straconymi dziećmi i straciła kontrolę nad swoimi potężnymi mocami związanymi z magią chaosu i zmieniającymi rzeczywistość. Dr. Strange został zmuszony wprowadzić dziewczynę w stan śpiączki i została zabrana przez swojego ojca Magneto na Genoshę. Zespół został wyniszczony przez wydarzenia, wielu członków ucierpiało, a rezydencja została zniszczona. Avengers, którzy przeżyli, postanowili zawiesić działalność zespołu.

New Avengers i era Bendisa


av_his_14a.jpgOczywistym było, iż świat Marvela nie może funkcjonować bez zespołu swoich największych herosów. Tytuł znany jako "New Avengers" zadebiutował w listopadzie 2004 roku. Jego scenarzystą został Brian Michael Bendis, który doprowadził do zamknięcia poprzedniej ery w historii Mścicieli, a rysownikiem został David Finch, zastąpiony później przez Steve'a McNivena, Franka Cho i Mike'a Deodato Jr. Seria okazała się ogromnym przebojem i przez długi czas utrzymywała się na szczycie list sprzedaży, daleko poza zasięgiem innych tytułów. Pierwsza historia - "Breakout" - jest podobna do pierwszej historii powstania Avengers, gdy grupa bohaterów zostaje przypadkowo zjednoczona, w tym wypadku, gdy Electro uwalnia z więzienia superprzestępców. Bohaterowie znowu połączyli siły, aby pokonać wspólnego wroga. Bohaterowie, którzy brali udział w tym wydarzeniu, to agentka S.H.I.E.L.D. Jessica Drew, znana też jako Spider-Woman, Matt Murdock, alter ego Daredevila, Luke Cage, Spider-Man i Sentry. Większość przestępców została zatrzymana, a Captain America zdecydował, że to przeznaczenie ponownie ich połączyło, tak jak oryginalnych Avengers. Wszyscy z wyjątkiem Daredevila przyjęli ofertę dołączenia do New Avengers. Podczas misji w Savage Land członkiem zespołu został Wolverine.

av_his_14.jpgGłówną misją w początkach działania zespołu było pochwycenie Saurona w Savage Land, uporanie się z problemem, który przez lata niszczył życie Sentry'ego i wiadomością o tym, że Spider-Woman jest szantażowana przez Hydrę.
W tym czasie, w świecie Marvela pojawiła się kolejna grupa herosów związana z Avengers, a nazwana "Young Avengers". W wydarzeniach z tego miesięcznika również spory udział brali członkowie Avengers.
Po zniknięciu Nicka Fury'ego, który musiał się ukrywać po wydarzeniach, do których doprowadził w miniserii "Secret War", kontakty zespołu z nowymi władzami S.H.I.E.L.D. były bardzo napięte.
Kolejnym członkiem New Avengers został Ronin, który działał jako sekretny agent Avengers w Japonii i miał trzymać rękę na pulsie w sprawach związanych z organizacją Hand. Później zostało ujawnione, że Roninem jest Echo, przyjaciółka Daredevila, która została polecona do zespołu właśnie przez Matta, gdy ten zrezygnował z wstąpienia do Avengers.
Wydarzenia związane z "Civil War" podzieliły zespół i Captain America kontynuował walkę z przestępczością nielegalnie, jako niezarejestrowany bohater z zespołem znanym jako Secret Avengers, tym samym poróżnił się z Iron Manem, który był przywódcą odpowiedzialnym za stronę pro-rejestracyjną.

Po Civil War. New kontra Mighty


av_his_16.jpgPo finałowym oddaniu się w ręce władz przez Captaina Americę, Luke Cage został liderem New Avengers i zszedł do podziemia razem ze swoimi drużynowymi znajomymi: Wolverinem, Spider-Manem, Spider-Woman i nowymi członkami Dr Strange, Echo, Iron Fistem i nową wersją Ronina, którą okazał się Hawkeye.

Nowy komiks zwany "Mighty Avengers" wystartował w marcu 2007 roku i przedstawił kolejny skład Avengers, będący w opozycji do niezarejestrowanego zespołu z drugiego tytułu. Utworzony przez Iron Mana i zarejestrownaych herosów takich jak Black Widow, Ms. Marvel, Wonder Man, Wasp, Sentry i Ares. "Mighty Avengers" również jest pisane przez Briana Michaela Bendisa.

Trzecią serią kontynuowaną z Mścicielami w tytule zostało "Avengers: The Initiative", które w założeniach ma się uporać z pozostałościami i nowymi sytuacjami, które stworzyły wydarzenia Civil War. Initiative ma trenować nową generację bohaterów.

 

Gamart

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.