Avalon » Publicystyka » Artykuł

The Nifty Fifty Initiative #42

Dzisiejszy numer znajduje się zbyt blisko pięćdziesiątki, żeby komiksy nim oznaczone zawierały jakieś ważne wydarzenia. Ale to nie znaczy, że nie ma żadnych ciekawych lektur.
Dzisiejszy numer znajduje się zbyt blisko pięćdziesiątki, żeby komiksy nim oznaczone zawierały jakieś ważne wydarzenia. Ale to nie znaczy, że nie ma żadnych ciekawych lektur.

nifty42_asm_small.jpg

Pierwszą jest Amazing Spider-Man #42 Stana Lee i Johna Romity Seniora (komiks na forum polecił colossus28). Zamknięta historia opowiadająca o tym, jak syn JJJ, astronauta John Jameson, został zarażony "kosmicznymi zarodnikami" czy czymś w tym stylu, które dały mu super-siłę i wytrzymałość (bo były z Jowisza, a tam jest znacznie wyższa grawitacja. Behold the Mighty Marvel's Sixties Science!). Jego tatuś wysyła go więc przeciw oskarżonemu o obrabowanie banku Spider-Manowi, ale nie przewiduje, że jowiszowy grzyb rzuci się Johnny'emu na mózg i że sfiksuje on na punkcie obicia gęby Pająkowi (który w międzyczasie udowodnił swoją niewinność). Zasadniczo była to historia o tym, co się dzieje, gdy w parze z wielką siłą nie idzie wielka odpowiedzialność, tylko wielkie szaleństwo.
Ale kogo to obchodzi? Najważniejszy jest ostatni kadr – pierwszy pełen występ Mary Jane Watson wraz z jej sławetnym tekstem o tygrysach i dżekpotach.

nifty42_nxm2_small.jpg

Następnym ciekawym komiksem jest New X-Men vol. 2 #42 Craiga Kyle'a, Chrisa Yosta i Skotta Younga. Mute, który zaproponował ten numer na forum, opisał go tak: "nie dzieje się w nim nic specjalnego, ale fajnie się czyta". I trudno się nie zgodzić. Po prawie dwuletnim znęcaniu się nad dzieciakami z Xavierowej szkoły Kyle i Yost dali im chwilę odpoczynku, którą także i my mogliśmy się cieszyć. Dyskusja o amputacji drugiej ręki Anole'a, przerażający wszystkich Elixir, próby dociekania, kto spośród uczniów jest najmłodszy czy w końcu p@%!&#*ne jednorożce wywołały u mnie salwy śmiechu.
No i jest jeszcze kolejna część Endangered Species autorstwa Mike'a Careya i Mike'a Perkinsa, w której Beastowie odwiedzają Guthriech. I gdy mamuśka tłumaczy "dobremu" Hankowi, jakim błogosławieństwem dla niej jest koniec mutantów (i porusza kilka interesujących kwestii), lepszy McCoy (everything is better with slaughter!) eksperymentuje za ich plecami na jednym z rodzeństwa.

Z innych komiksów Demogorgon poleca Ms. Marvel vol. 2 #42, początek "War of Marvels", w którym dwie Panny Cudowne leją się po całym Los Angeles, Ultimate Fantastic Four #42, w którym na Ziemię trafia Silver Searcher, Ultimate X-Men #42, w którym debiutuje punk-rockowa (or something) Ultimate Dazzler, X-Factor vol. 3 #42, w którym Guido i Ricktor wyruszają w podróż, Madrox próbuje walczyć z Sentinelem, a Longshot nie może się opędzić od klientki XFI, oraz X-Men #42, w którym Holocaust walczy z Exodusem. Lukasz radzi zapoznać się z New Avengers #42, w którym ukazano kulisy działania Veranke na Ziemi, a Mute dodaje od siebie Cable & Deadpool #42, w którym Nathan walczy z Gambitem i Sunfirem na resztkach Providence (i wspomniane wcześniej NXMv2 i UFF).

Za tydzień numer 35. Propozycje, komentarze i uwagi możecie zgłaszać na forum.

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.