Avalon » Publicystyka » Artykuł

Top 5 #11: Najbardziej 'badass' momenty ostatniej dekady

Czytając komiksy często zdarzają się sytuacje, gdy bohater zachowa się w sposób, jaki można określić tylko słowem "badass". Poniżej prezentuję krótką i całkowicie subiektywną listę takich momentów z ostatnich 10 lat. Dlaczego tylko dziesięciu? Bo takich pamiętnych momentów jest mnóstwo i może kiedyś zaprezentujemy te z lat 90-tych i wcześniejszych.

Top 5 #11: Najbardziej 'badass' momenty ostatniej dekady

 

Czytając komiksy często zdarzają się sytuacje, gdy bohater zachowa się w sposób, jaki można określić tylko słowem "badass". Poniżej prezentuję krótką i całkowicie subiektywną listę takich momentów z ostatnich 10 lat. Dlaczego tylko dziesięciu? Bo takich pamiętnych momentów jest mnóstwo i może kiedyś zaprezentujemy te z lat 90-tych i wcześniejszych.

 

 

DW%20-%20Daken.jpg

 

 

5. "Stop" – Sentry [Dark Wolverine #75]

Pierwsza mini-seria o Sentrym była jednym z ciekawszych komiksów ostatniej dekady. Jednak od wprowadzenia go do głównego nurtu Marvela przez Bendisa, można odnieść wrażenie, że scenarzyści nie mają pomysłu na tę postać. Mimo wszystko zdarzają się wyjątki i takim jest właśnie ta scena, gdzie Sentry jednym, spokojnym słowem ucisza bandę pierwszoligowych złoczyńców. Można zobaczyć tutaj strach, jaki odczuwają przed tym dysponującym mocą miliona eksplodujących słońc i prawdopodobnie bardziej niż oni niestabilnym psychicznie, superbohaterem.

 

 

SI%20-%20Fury.jpg

 


4. "My god has a hammer" – Nick Fury [Secret Invasion #6]

Między superbohaterami mogą zdarzać się niesnaski. Zresztą, dawniej każdy team-up rozpoczynał się od porządnego obicia sobie masek. Jednak, kiedy przyjdzie pora na ratowanie świata, spory zostają zapomniane i wszyscy ponownie stają ramię w ramię. A kiedy obca cywilizacja zaczyna przechwalać się jakiego to mają kochającego boga, nie ma lepszej osoby niż Nick Fury, by zauważyć, że za to bóg stojący po ich stronie ma młot. I nie zawaha się go użyć.

 

 

Ultimates%20-%20CA.jpg

 


3. "You think this letter stands for France?" – Captain America z Ultimates [Ultimates #12]

Teraz, za sprawą aktualnego scenarzysty Captain America – Eda Brubakera, jest to niezauważalne, ale w latach kiedy Ultimates dopiero zaczynali się ukazywać, postać Ultimate Captaina była niczym innym, ale jego wersją , o której można było powiedzieć, że jest cool. Oraz że jest badassem. I ta właśnie scena, podczas brutalnej walki z przywódcą obcych chcących zawładnąć naszą planetą (kolejnych), pokazuje nam dlaczego tak jest. Drugą taką sceną był kopniak w krocze jaki Ultimate Captain zafundował Hulkowi, ale ta wydaje mi się bardziej wymowna.

 

 

Fantastic%20Four%20-%20Doom.jpg

 


2. "Restored my honor. Nothing more." – Doctor Doom [Fantastic Four#561]

Jeżeli jest jedna rzecz, jaką nie można odmówić Victorowi von Doom, to jego poczucie honoru. I jeżeli ktoś myśli, że może bezkarnie go porwać i użyć do napędzania jakieś maszyny, ten śmiertelnie się myli. Dosłownie. Możecie zapytać o to Sue Storm, przynajmniej tą młodą, bo starsza przekonała się o tym na własnej skórze.

 

 

AX%20-%20Scott.jpg

 


1. "I don’t have any claws." - Cyclops [Astonishing X-Men vol. 3 #17]

Teraz, kiedy cojones Cyclopsa sprawiają, że nawet Logan wygląda przy nim na mięczaka, można o tym łatwo zapomnieć, ale były czasy, gdy Scott uważany był za nudną i sztywną postać. Tym który to w głównej mierze zmienił jest Joss Whedon. Był to proces długi, bo trwający ponad dwa lata, ale efekty przeszły naśmielsze oczekiwania. Jeżeli jednak miałbym wybrać sytuację, która na nowo zdefiniowała Scotta jako badassa nr 1 w Marvelu, byłaby to właśnie scena, gdy strzela do Emmy z pistoletu. I nie jest ważne, że była ona tylko iluzją, bo liczą się intencje. A komentarz, jaki przy tym rzuca, tylko dopełnia nowego obrazu Cyclops. Aż chciałoby się dodać „but I have really big cojones now”.

 

Bertoluccio
Tak oto wygląda ranking pięciu najbardziej 'badass' momentów ostatniej dekady według Bertoluccio. Jeśli macie w tym temacie odmienne zdanie, zapraszamy do wypowiedzenia się na forum.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.