Avalon » Publicystyka » Artykuł

35. Urodziny Wolverine'a

Minęło 35 lat od pierwszego pojawienia się Logana na łamach komiksu. Marvel, widząc w tym okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy, postanowił to specjalnie uczcić.
Minęło 35 lat od pierwszego pojawienia się Rosomaka na łamach komiksu. Marvel, widząc w tym okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy, postanowił to specjalnie uczcić. Okazja jest wyśmienita na takie rzeczy. Po pierwsze - premiera filmu, po drugie - Logan jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych postaci komiksowych, po trzecie - Wolverine wygrał Avalonowe Gentlemen's Game, a sukcesy też trzeba jakoś uczcić. Dlatego ogłoszono, że kwiecień będzie miesiącem niskiego mutanta.

Co zaoferował nam Marvel? Jest tego trochę. Wydano więcej komiksów z jubilatem niż zazwyczaj, a u niego zazwyczaj oznacza, że jest prawie wszędzie, z resztą dziwię się, że jeszcze nie wyskoczył z mojej lodówki. Oprócz standardowych występów w swoich tytułach, X-numerach, New Avengers i w batalii z Hulkiem w Ultimate, Rosomak dostał dwa one-shoty, dwie nowe serie, własną wersję Noir, pojawił się gościnnie w niektórych tytułach, a także wystąpiło jego martwe ciało w Exiles vol.2.

Oto lista numerów, w których w kwietniu pojawił się Logan:
Astonishing Tales vol. 2 #3
Astonishing X-Men vol. 3 #29
Avengers/Invaders #9
Avengers/Invaders #10
Cable vol. 2 #13
Exiles vol. 2 #1
Fantastic Force vol. 2 #1
Rampaging Wolverine #1
Ultimate Wolverine vs. Hulk #4
Ultimate Wolverine vs. Hulk #5
Uncanny X-Men #508
Uncanny X-Men #509
Wolverine: First Class #14
Wolverine: Noir #1
Wolverine: Origins #35
Wolverine: The Anniversary
Wolverine: Weapon X #1
X-Force vol. 3 #14
X-Men Origins: Wolverine

Jak widać, mutant wystąpił w kwietniu w 19 numerach.

Z okazji urodzin Wolverine'a, kilka tytułów otrzymało alternatywne okładki z Loganem, które są stylizowane na dzieła słynnych malarzy. Po kolei zaprezentuję je i pokrótce opiszę.

Uncanny X-Men #508

ux508.jpg

uxm508a.jpguxm508b.jpg

Okładka ta jest stylizowana na dzieło Vincenta Van Gogha. Obraz ten należy do postimpresjonizmu. Ilustrację wykonała Laura Martin.

The Amazing Spider-Man #590
tasm590.jpg
tasm590a.jpgtasm590b.jpg

Tym razem autor, którym jest Paolo Rivera, nawiązał do C.M Coolidge'a. Charakterystyczne dla tego autora są dzieła, na których zwierzęta siedzą przy stole, grają w karty, bilard itp. Tutaj rolę zwierzaków przejęły wersje Wolverine'a z różnych momentów jego życia.

The Amazing Spider-Man #592
tasm592.jpg
tasm592a.jpgtasm592b.jpg

Kolejna okładka została wykonana przez Paolo Riverę, a odnosi się ona do stylu mistrza surrealizmu - Salvadora Dali, a szczególnie do obrazu "Uporczywość Pamięci"

Moon Knight #29
mk29.jpg
mk29a.jpgmk29b.jpg
Juan Doe w swojej pracy wzorował się na autorze Guernicy - Pablo Picassie. Jego styl jest chyba znany każdemu - obrazy niekształtne, odbiegające od rzeczywistości, ale mające swój urok. Widać to na okładce - Wolverine z krzywym nosem i włosami co najmniej 3 razy większymi od głowy.

Ghost Rider #34
gr34.jpg
gr34a.jpggr34ab.jpg
Okładkę Ghost Ridera zdobi praca wykonana przez Aline Urusov. Grafika nawiązuje do japońskich drzeworytów. 

Secret Warriors #3
sw3.jpg
sw3a.jpgsw3b.jpg


Wariant do Secret Warriors wykonał Gerald Parel. Dzieło to nawiązuje do stylu przedstawiciela secesji, Gustava Klimta.

Agents of Atlas #3
aoa3.jpg
aoa3a.jpgaoa3b.jpg


Gerald Parel odniósł się do ekspresjonisty, Edvarda Muncha. Ja osobiście żałuję, że autor nie wystylizował tego na "Krzyk". Chciałbym zobaczyć krzyczącą wydłużoną twarz Logana, a nie Wolverine'a w wersji emo, bo ta okładka właśnie to mi nasuwa na myśl.

Captain Britain and MI13 #12
cbami13_12.jpg
cbami13_12a.jpgcbami13_12b.jpg
Wychwalany ostatnio przez moją osobę za Wonderful Wizard of Oz Skottie Young, wykonał prace w stylu Edvarda Gorey'a. Dzieła Edvarda na pierwszy rzut oka wyglądają na proste i niewymagające grafiki. Dlatego wybór Younga, znanego z "kreskówkowego" stylu rysowania, do tej pracy był bardzo dobry.

Daredevil #118

dd118.jpg
dd118a.jpgdd118b.jpg

Chyba najbliższy branży Marvela styl. Juan Doe i Russ Heath, odnieśli się tą okładką do Roya Lichtensteina. Czołowy twórca amerykańskiego pop-artu w swoich dziełach wykorzystywał poetykę i styl komiksu. 

Exiles vol.2 #1

exi1.jpg
exi1a.jpgex1b.jpg

Autor, którym jest Jason Chan, wzorował się na Rene Magritte. Okładka ta jest odpowiednikiem surrealistycznego Son of Man. Twórca zamienił zasłaniające twarz jabłko na parasol. 

Hulk #11
hulk11.jpg

hulk11a.jpghulk11b.jpg

Tym razem Ed McGuinness wystylizował wariant na obrazek skalny wykonywany w prehistorii. Najbardziej znane miejsce z tego typu dziełami znajduje się w Lascaux. Pomysł pasuje do Wolverine'a, który na okładce poluje na niedźwiedzia, co wpasowuje się w jego naturę.

Ms. Marvel #38
mm38.jpg
mm38a.jpgmm38b.jpg


Paolo Rivera kolejną ze swoich okładek stylizował na dzieła rodziny Wyeth, a szczególnie jednego z nich - Andrew.

X-Men: Legacy #223
xl223.jpg
xl223a.jpg
Morry Hollowell korzystając z pracy Frank Millera stworzył obraz w stylu kolorowych Marilyn Andy'ego Warhola, tylko że kobietę zastąpił popularnym mutantem.

Runaways #9
run9.jpg
run9a.jpgrun9b.jpg

 

Ostatnia okładka odnosi się do stylu Secesji. Wariant wzorowany jest na dziełach jednego z przedstawicieli tego nurtu, Czecha, Alfonsa Muchy.

Dominik "Undercik" Nowicki

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.