Avalon » Publicystyka » Artykuł

MarWWWel kliknięcie #19: CBR, NY Times, Kamil Śmiałkowski

Czołowy komiksowy portal; komiksowa twarz popularnej gazety oraz kolejny świetny polski blog - to wszystko w dziewiętnastym numerze MarWWWela.
Serwis internetowy tygodnia: Comic Book Resources

1.jpg

Aż dziw, że ten serwis doczekał się wyróżnienia dopiero w dziewiętnastej odsłonie MarWWWela. CBR rozwija się stabilnie i w tej chwili jest liderem wśród komiksowych portali. Kilka lat temu wyraźnie w tyle za takimi stronami, jak Comix-Fan, Silver Bullet czy Pulse - teraz wyprzedza je o lata świetlne. Jedynym poważnym konkurentem wydaje się być Newsarama, ale CBR ma szerszy wachlarz repertuaru. Poza tradycjnymi newsami, wielką zaletą CBR są stałe kolumny z Lying in the Gutters na czele (najpopularniejse źródło plotek i przecieków z komiksowego poletka). Zdecydowanie warty odnotowania jest rónież cykl Comic Book Legends Revealed, z którego można dowiedzieć się, które zaskakujące komiksowe "miejskie legendy" są tylko mitami, a w których kryje się ziarno prawdy.


Komiks internetowy: George Sprott (1894-1975)

22.jpgNY Times to jeden z popularniejszych amerykańskich dzienników. Gazeta ma na koncie prawie 100 Pulitzerów, ale dla fanów komiksów pewnie ważniejsze będzie to, że na jej stronie internetowej można znaleźć kilka świetnych komiksów. Polecony mi przez Spence'a "George Sprott (1894-1975)" autorstwa niejakiego Setha wciągnął mnie od pierwszej strony. W 25 odcinkach poznajemy biografię tytułowego bohatera - niegdyś znanego podróżnika, który potem przez wiele lat prowadził autorski show w telewizji. W serii flashbacków oraz z wypowiedzi jego znajomych tworzy się obraz niejednoznacznego bohatera, który na dodatek pod koniec życia orientuje się, że nie wykorzystał swojego życia w pełni. Twórca komiksu świetnie prowadzi opowieść. Miesza w chronologii, układzie paneli, sposobie narracji i nastroju opowieści. Na pewno nie będziecie się nudzić podczas lektury.


Blog tygodnia: slowem.pl


33.jpg


O Kamilu Śmiałkowskim pewnie słyszało wielu polskich fanów komiksów. Redaktor wielu czasopism, publicysta, tłumacz, autor programów telewizyjnych - określenie "znawca popkultury" pasuje chyba najlepiej. Jestem pewien, że wielu krakusów do dziś z sentymentem wspomina dział komiksowy w księgarni Zielona Sowa, który był jego dziełem. Obecnie, mimo natłoku zajęć, znajduje czas na częste i przede wszystkim obszerne aktualizacje swojego bloga. Niekoniecznie zgadzam się z wszystkimi opiniami (np. Ultimate Human oceniam zupełnie inaczej), ale regularnie zaglądam na slowem.pl.


Jeśli macie swoje propozycje na serwis, komiks online lub blog, który moglibyśmy opisać w kolumnie MarWWWel, piszcie śmiało na lex@marvelcomics.pl.

Lex
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.