Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man. Epic Collection: Venom

Po pierwszym udanym tomie kolekcji Amazing Spider-Man. Epic Collection, gdzie zawarto wybitne Ostatnie Łowy Kravena, dość szybko otrzymujemy dalszy ciąg tamtych wydarzeń w albumie zdradzającym coś z jego zawartości już w samym tytule. Nim jednak dotrzemy do narodzin Venoma, przed nami kilka innych opowieści z kart historii Pająka. 

Na początek Spider-Man by pomóc pewnej kobiecie trafia na oddział psychiatryczny, w którym ta została niesłusznie umieszczona. Choć nie występuje tu w kostiumie, historia do scenariusza Ann Nocenti trzyma w napieciu jak wyrównana walka ze złoczyńcą. Potem nieco więcej akcji dostarcza niezawodny Doktor Octopus. 

W końcu docieramy do "głównego dania", czyli pojawienia się Venoma, a to wszystko z rysunkami Todda McFarlane'a. Wprowadzenie tej postaci można zdecydowanie zaliczyć do udanych, a ewolucja jaką przeszła do teraz jest naprawdę zaskakująca. Wielu jednak zawiedzie się tym, że tak naprawdę w tym tomie jest go malutko, braki wynagrodzą dopiero historie z kolejnych albumów.

To jednak nie koniec przygód Pająka w tym ponad 500-stronnicowym albumie, bowiem po chwili musi pomóc Silve Sable, a następnie u jego boku staje m.in. młody bohater Speedball. Przeciwników Pająkowi nie brak, bo staje on na  drodze chociażby Kameleona, Prowlera czy Taskmastera, a także masy mniej znanych złoczyńców. Nie byłyby to jednak perypetie Spider-Mana bez problemów Petera Parkera, który tuż po ślubie mierzy się z nieustającymi problemami finansowymi oraz próbą pogodzenia swojego szalonego życia z karierą modelki MJ. 

Brakuje w tym tomie historii na miarę "Ostatnich Łowów Kravena", które podniosły poziom poprzedniej odsłony tej kolekcji, ale mimo to album prezentuje równy poziom, czego główna zasługa historiom duetu David Michelinie/ Todd McFarlane. Wielu sięgnie po ten album z sentymentu, ale wątpię, by zawiedli się lekturą i zepsuli sobie wspomnienia z dzieciństwa i czasów TM-Semic, bo to udana pozycja. Także osoby, które nie miały jeszcze styczności z tymi komiksami zachęcam do ich lektury, bo to nie tylko kawał komiksowej historii.

Standardowo można pochwalić jakość wydania albumu wydanego przez Egmont. "Venom" to porządna twarda okładka, także tłumaczenie autorstwa Marka Starosty nie wzbudzające zarzutów. Pozostaje mi tylko czekać na kolejny tom z serii o podtytule "Inferno", bo lektura dotychczas wydanych albumów rozbudziła we mnie chęć poznania tych już klasycznych przygód Pająka.

Wojtek Rozmus

Amazing Spider-Man. Epic Collection: Venom
Scenariusz: Tom Defalco, David Michelinie, Ann Nocenti, Roger Stern, Mark Gruenwald, Steve Ditko
Rysunki: Mark Bagley, Ron Lim, Todd McFarlane, Alex Saviuk, Steve Ditko, Terry Fitzgerald, Cynthia Martin
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 504
Cena okładkowa: 129,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.