Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Dorwać Ramireza Akt 1

Kilka ostatnich lektur z frankofońskiego rynku, jakich dostarczył nam Egmont w języku polskim, było dość przeciętnych. Dlatego sięgając po pierwszy tom "Dorwać Ramireza" byłem dość sceptycznie nastawiony, mimo interesujących przykładowych plansz. Okazało się jednak, że to najlepsza z pozycji, jakie w ostatnim czasie zaproponował z tego rynku wydawca.

Fabuła komiksu kręci się wokół Jacquesa Ramireza, który na co dzień pracuje jako specjalista od naprawy odkurzaczy w firmie produkującej sprzęt AGD. Niemy mężczyzna, wzór pracowitości i ostoja spokoju, to także jeden z najlepszych na świecie niebezpiecznych zabójców - a przynajmniej tak sądzą członkowie kartelu, którzy pewnego dnia rozpoznają go na ulicy. Gdy we wszystko wplątuje się także policja, a w okolicy grasują dodatkowo dwie skuteczne złodziejki, zaczyna robić się naprawdę gorąco. Nie zapomnijmy, że na dniach ma odbyć się premiera najnowszego modelu odkurzacza, który ma podbić rynek...

"Dorwać Ramireza" to pierwsze w pełni autorskie dzieło Nicolasa Petrimaux. Zafascynowany amerykańskimi filmami akcji w pełni tę miłość do kina lat 80. i 90. przelewa na karty swojego komiksu, zarówno prowadząc swoją fabułę, jak i wykorzystując odpowiednie kadrowanie. Nie brak tu też humoru, jaki spotkać możemy właśnie w amerykańskich produkcjach. Petrimaux umiejętnie tworzy postać głównego bohatera, ale nie zapomina także o drugim planie, na którym tworzy kilka ciekawych charakterów. Nie można pominąć także świetnego stylu, jakim artysta operuje. Jego kreska jest dopracowana, sceny akcji dynamiczne, jak wprost wyjęte z hollywoodzkich hitów. Pościgi są tu naprawdę efektowne! Na uznanie zasługuje także design całej publikacji, strony komiksu przeplatane są różnymi reklamami promującymi produkty zawarte w fabule - to świetne uzupełnienie całości.

Największym minusem komiksu jest to, że brak na ten moment jego dalszego ciągu, który nie miał jeszcze swojej premiery nawet na francuskim. Pozostaje mieć nadzieję, że to się szybko zmieni i kolejny tom dostarczy nam równie wiele rozrywki. Polecam komiks każdemu, nie tylko miłośnikom kina sensacyjnego lat 80. i 90., bo to kawał dobrej lektury, przy której można się świetnie bawić.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Dorwać Ramireza Akt 1

Scenariusz: Nicolas Petrimaux
Rysunki: Nicolas Petrimaux
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
wydawca: Egmont
Liczba stron: 144
Cena z okładki: 79,99 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.