Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - DIE tom 1 Fantastyczne rozczarowanie

"DIE" to kolejna nowa seria od wydawnictwa Non Stop Comics, której oryginalna premiera odbyła się niewiele ponad rok temu. Dzieło autorstwa Kierona Gillena i Stephanie Hans to ich próba stworzenia własnego świata RPG i umieszczenia w nim graczy-bohaterów, by zobaczyć, jak przetrwają tę sesję. Czy mistrzowie tej gry tworzą ciekawą rozgrywkę? Przekonajmy się.

Wszystko zaczyna się, gdy szóstka nastolatków postanawia rozegrać sesję RPG. Znikają z powierzchni Ziemi, by powrócić po dwóch latach - ale tylko piątka z nich. Nie potrafią powiedzieć, co się im stało. Mijają lata i już jako dorośli postanawiają ponownie się spotkać, gdy w ich życiu znów pojawiają się kości, które rozpoczęły pamiętną rozgrywkę. Tak oto odkrywamy świat, do którego przenieśli się lata temu, teraz znów witający ich z otwartymi ramionami. Co czeka ich na miejscu? Jak zmienił się dawno pozostawiony świat?

Scenarzysta komiksu wymyślił interesujący świat, złożony z różnych krain, a każda z nich to miejsce, które warto by czytelnik lepiej poznał - choć niekoniecznie jest to zawsze dobra droga dla bohaterów. Świat jaki poznajemy nie jest zbitkiem oklepanych schematów, a próbą przedstawienia oryginalnej, czerpiącej inspirację z różnych źródeł kreacji. Jak dla mnie wypada to bardzo dobrze i ciekawi mnie, co jeszcze kryje.

Bohaterowie w teorii mają odpowiadać klasycznym archetypom. Ale nie jest to takie proste. To złożone postaci, mające na swoim koncie wiele różnych doświadczeń. Ich życie zostało naznaczone pierwszym pobytem w fantastycznej krainie, a i w rzeczywistości swoje przeżyli. Teraz z większym bagażem doświadczeń muszą ponownie zmierzyć się z dawnymi koszmarami. Do tego każde wydaje się mieć własny cel i cała rozgrywka zaczyna być naprawdę ciekawa.

Spotkałem się ze stwierdzeniami, że "DIE" to seria, która spodoba się raczej miłośnikom gier RPG i nie przekona do siebie innych osób. Jako osoba, która w żadnej sesji nie miała okazji do tej pory brać udziału, jestem usatysfakcjonowany lekturą, nie czułem się w niej zagubiony, czy znużony jej konstrukcją. Wszelkie zawiłości, jakie mogłyby pojawić się w trakcie lektury a związane z rozgrywką gry, zostają ciekawie wytłumaczone w materiałach dodatkowych przez scenarzystę. Tutaj warto podkreślić świetną robotę Pauliny Braiter przy tłumaczeniu komiksu, bo zadanie jakie przed nią stało nie wydaje się, by było proste.

"DIE" to nie tylko wciągająca fabuła, ale także zachwycające rysunki. Stephanie Hans była mi znana przede wszystkim jako autorka magicznie wyglądających okładek. Tutaj miała za zadanie stworzyć także wnętrze i efekt jest równie zachwycający. Hans nadaje tej historii oryginalny charakter i potrafi podkreślić emocje jakie towarzyszą jej bohaterom.

To kolejna seria do scenariusz Kierona Gillena, którą śledzić będę z wielkim zainteresowaniem. "Fantastyczne rozczarowanie" to dobre otwarcie, które pozwala zapoznać się z koncepcją świata jednocześnie nie gubiąc po drodze przedstawienia charakteru postaci i ich relacji. Jestem bardzo ciekaw, jak potoczą się ich dalsze losy. Komiks polecam każdemu, bez wyjątku, bo to kawał dobrej historii. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

DIE tom 1 Fantastyczne rozczarowanie

scenariusz: Kieron Gillen
rysunki: Stephanie Hans
tłumaczenie: Paulina Braiter
liczba stron: 160
cena z okładki: 49 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.