Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Avengers tom 5 Tajne Imperium (Marvel NOW! 2.0)

Po przeczytaniu tomów opisujących historię powstania imperium Hydry w Ameryce, wielu z pewnością sięgnie po komiks opisujący losy Avengersów w tym nieprzyjemnym okresie. Posunięcie dosyć naturalne, ponieważ zazwyczaj to właśnie członkowie Avengers są w centrum wydarzeń największych eventów Marvela. Od razu muszę jednak zaznaczyć - po tym tomie tego nie oczekujcie. Podtytuł Tajne Imperium jest częściowo zasadny, ale to tylko dlatego, że akcja niektórych zeszytów wchodzących w skład tomu dzieje się w okresie rządów Rogersa. Nie jest to nic co ma kolosalny wpływ na fabułę. Zdecydowanie warto to podkreślić już na samym początku recenzji, żeby nikt nie był rozczarowany. 

Jeżeli jednak chodzi o samą treść, to jest ona niesamowicie zróżnicowana. Przede wszystkim nie mamy tutaj jednego głównego wątku. Praktycznie każdy zeszyt składający się na ten komiks opowiada o czymś innym. Pierwsze historie w ogóle nie mają styczności z Tajnym Imperium, pochodzą jeszcze z wcześniejszego okresu. Rozpoczynamy od wątku, w którym Avengersi stają przed faktem, iż Doctor Doom został nowym Iron Manem. Oprócz Nadii Pym (która postacią Dooma jest zafascynowana), raczej nikt nie pała optymizmem dla tego pomysłu. Tak czy inaczej, niezależnie od nastroju, drużyna zostaje wysłana na misję zbadania magicznych anomalii. Z uwagi na nietypowe środowisko, czynności może podjąć tutaj tylko Nadia. Historyjka jest lekka i przyjemna, ma bardzo pasujące do formy zakończenie i ogólnie wprowadza dobry nastrój. Dalej jest już lekko gorzej. To kolejna przygoda Avengers i Dooma, tym razem w starciu z wrogiem z przeszłości. Nie będę się rozpisywał bo i nie ma o czym. Brak zaskoczeń i jakichkolwiek emocji. Tutaj kończy się część związana z poprzednim życiem drużyny i wkraczamy powoli do Tajnego Imperium.

Pierwszy zeszyt opowiada o losach Thor, która została wrzucona do innego wymiaru. Pozbawiona swojego młota nie tylko nie może wydostać się z miejsca, do którego została wysłana, ale także jej moce będą stopniowo słabnąć, więc musi działać, i to szybko. Historia jest czymś w rodzaju epickiej podróży do legendarnego, owianego tajemnicą miejsca, w którym znajduje się równie tajemniczy i legendarny artefakt. Są emocje, jest klimat. Zdecydowanie mocny element, chociaż to tylko krótka i niezwiązana w zasadzie z niczym opowieść.

Następna historia koncentruje się na losach nowych Avengers. Nie zdradzając zbyt wiele ze (skądinąd niezbyt porywającej) warstwy fabularnej, bardzo dobrze wchodzi tutaj pokazanie kształtu nowego składu Avengers pod rządami Hydry. Nie jest to klasyczny skład ludzi, którzy mają poszanowanie dla wyższych wartości, przez co ryzykują swoim życiem dla dobra innych. To bardziej najemnicy, którzy uczestniczą w grupie dla realizacji swoich własnych interesów. Co więcej, mało kto w tym składzie się lubi, dlatego już od pierwszych kartek obserwujemy małe niesnaski. Na zasadzie kontrastu działa to bardzo dobrze. Ostatni numer zebrany w Avengers: Tajne Imperium to z kolei niejaki epilog dla drużyny po wydarzeniach opisanych w evencie. Zbyt wiele tam się nie dzieje (za wyjątkiem dosyć przyjemnego wątku Spider-Mana i Wasp), toteż tylko o tym wspomnę.

Podsumowując, tom jest dosyć przyjemny, jednak nie stanowi jednej całości i po prostu wypełnia przestrzeń. Praktycznie z każdego zeszytu składającego się na tą publikację można wyciągnąć trochę pozytywnych odczuć, jednak zaznaczyć trzeba że nikogo nie powinno to zwalić z nóg. Niemniej, jeżeli zbieracie przygody Avengers, nie powinniście tego przegapić. 

Krzysiek "Sobb" Sobieraj

Avengers tom 5 Tajne Imperium
scenariusz: Mark Waid, Jeremy Whitley
rysunki: Phil Noto, Mike Del Mundo
tłumaczenie: Marek Starosta
liczba stron: 108
cena z okładki: 39,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.