Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Odyseja Hakima tom 2 Z Turcji do Grecji

Sięgając po pierwszy tom "Odysei Hakima" nie spodziewałem się, że historia tego syryjskiego uchodźcy i jego tułaczki po kolejnych krajach wywrze na mnie tak ogromne wrażenie. Mamy tu do czynienia z opowieścią o prawdziwych zdarzeniach, które relacjonuje Fabien Toulme na podstawie historii opowiadanych przez tytułowego Hakima. Przyszłość, jaką sobie wyobrażał nie była tą, którą przygotował dla niego los i swojego szczęścia musiał szukać poza swoją ojczyzną. Pierwszy tom przygotował nas na to, że w jego życiu wszystko może zmienić się w dosłownie jednym momencie. Drugi tom to dalszy ciąg zaskakujących historii z życia tego niepoddającego się przeciwnościom mężczyzny i jego rodziny.

Po pierwszy tom Odysei sięgałem jeszcze przed pandemią koronawirusa. Nikt nie spodziewał się, jak w niewielkim czasie sytuacja poszczególnych krajów jak i całego globu może się niespodziewanie zmienić. Znaleźliśmy się w nowej, trudnej sytuacji. Śmierć bliskich, utrata pracy, życie w dystansie od innych ludzi. Pandemia to mnóstwo osobistych tragedii. Ciężko było nie odnieść się w kontekście kolejnego tomu Odysei do tego, co dzieje się wokół nas, ale jednocześnie trudno porównywać terror wojny i problemów uchodźców z tym, co dzieje się za naszymi oknami. Istotne jest tu to, że być może łatwiej zrozumieć jest to, w jakiej niepewności żyje cały czas Hakim. Momenty stabilności jakie przyszły po burzliwym pierwszym tomie są, no właśnie, momentami. Wędrówka Syryjczyka trwa, tym razem już z żoną i dzieckiem na pokładzie. 

Bohaterowie na początku tomu znajdują się w Turcji, jednak gdy żona Hakima ma możliwość wraz ze swoją rodziną znaleźć się we Francji, a tym samym dać szansę na zamieszkanie tam również swojemu mężowi i dziecku, decydują się z tego skorzystać. Wymaga to od małżeństwa sporo poświęceń i jest to sytuacja, w której nikt nie chciał by się znaleźć. Droga do lepszego życia nie jest łatwa. Hakim z dzieckiem na rękach decyduje się dołączyć do żony w mniej cywilizowany sposób, ale czuje, że nie ma innego wyboru. Docieramy do jednego z drmatyczniejszych rozdziałów całej historii, gdzie bohater mierzy się z całym procesem nielegalnej przeprawy przez Morze Śródziemne. Czytając i oglądając kolejne kadry czuć ogromne napięcie i strach, jakie towarzyszą bohaterom, którzy igrają ze śmiercią, udając się tak naprawdę w niewiadomą podróż. To sceny, które swego czasu obiegały cały świat w mediach, a które nadal gdzieś wciąż się rogrywają - tylko zainteresowanie mediów znalazło inny obiekt. Toulme wręcz wzorcowo przedstawia temat i warto wrócić tutaj do samego początku pierwszego tomu, w którym tak dobrze nakreśla powód pracy nad tą serią. 

Może dziwić, że taka ważna tematyka przedstawiana jest za pomocą dość prostych, oszczędnych rysunków. W historii Hakima nie brak elementów humorystycznych, do których taka lekka kreska bardzo dobrze pasuje, jednak nie można powiedzieć, by te dramatyczne, najmocniejsze sceny w albumie na tym traciły. Wręcz przeciwnie, sprawność artysty pozwala mu idealnie oddać emocje, jakie towarzyszyły Hakimowi w każdym z etapów jego podróży. 

Wdzięczny jestem wydawnictwu Non Stop Comics za ten tytuł, bo to z pewnoscią jedna z ciekawszych biograficznych pozycji na polskim rynku komiksowym, która dodatkowo przypomina nam o temacie, który zniknął gdzieś w zalewie innych, często równie ważnych problemów, z jakimi świat musi się obecnie mierzyć, że już o samej pandemii nie wspominając. Wydawca zadbał przy tym zarówno o jakość tłumaczenia jak i wydania. Z pewnoscią jest to dla mnie jedna z najlepszych propozycji tego wydawcy w 2020, o ile nie najlepsza. Czy trzeci i ostatni tom serii wywrze na mnie podobne wrażenie w 2021 roku? Już wkrótce się przekonamy. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Odyseja Hakima tom 2 Z Turcji do Grecji
Scenariusz i rysunki: Fabien Toulmé 
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Ilość stron: 256
Cena: 59.99 złAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.