Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Dziki Ląd

Lost in Time to nowe wydawnictwo komiksowe na polskim rynku. Ich pierwszą publikacją jest właśnie "Dziki Ląd", co dla debiutantów jest bardzo dobrym wyborem. Na polskim rynku nikt jeszcze nie sięgnął po komiksy amerykańskiego wydawnictwa Vault Comics, a szkoda, bo w ich ofercie kryło się kilka perełek. Lost in Time nadrabia tę zaległość i to w dobrym stylu.

"Dziki Ląd" zabiera nas w podróż do Indii drugiej połowy XVIII wieku. Kraina będąca miejscem walki mieszkańców z kolonialnymi zapędami brytyjczyków staje się tłem dla historii będącej mieszanką europejskiej gotyckiej grozy rodem z "Drakuli" Brama Stokera i hinduskiej mitologii. Mieszanka intrygująca, będąca wyzwaniem, któremu autorzy w mojej ocenie w całości sprostali. 

Historię śledzimy na różnych płaszyznach, podążając za różnymi bohaterami. Mamy tu wampira, który ucieka z Anglii na jednym ze statków zmierzających do Indii, by ukryć się przed tymi, którzy poznali jego prawdziwą naturę. Jego historię (jak i historię jego pobratymców) poznajemy głównie w postaci listów, których fragmenty uzpełniają kadry jego podróży. Kto ma dość historii o wampirach niech mi wierzy, że tę pozycję warto poznać, zwłaszcza gdy te dość bliskie nam elementy grozy zmierzymy z hinduską mitologią. Kolejnym bohaterem jest właśnie Biszan, nieśmiertelny demon który potrafi przybrać ludzką postać, będąc swego rodzaju stróżem dla księcia. Jest tu też Kori, zwykła kobieta, którą łączy z Biszanem miłość.

Autorami komiksu są Ram V (scenariusz), Sumit Kumar (rysunki), Vittorio Astone (kolory) i Aditya Bidikar (liternictwo). To nowe nazwiska na amerykańskim rynku komiksowym i jestem przekonany, że jeszcze nie raz o nich usłyszymy. Pierwsza dwójka już teraz dostaje coraz więcej zleceń w DC Comics, szkoda, że Marvel też nie daje im się wykazać, bo mam pewność, że otrzymalibyśmy coś ciekawego. Również odpowiedzialny za liternictwo Bidikar to coraz mocniejsze nazwisko w branży, mające na swoim koncie pracę nad chociażby świetnym Little Bird.

Ram V w dobrym stylu łączy ze sobą wydawałoby się że skrajnie odmienne klimaty. Obecność londyńskich wampirów w Indiach i jej konsekwencje są siłą tej historii, choć równie ważne jest tu historyczne tło, jakie twórca bardzo dobrze zarysowywuje. Wszystko to świetnie oddaje w swoich rysunkach Kumar, który wykazuje się zarówno w scenerii XVIII-wiecznego Londynu, na pokładach statków jak i w indyjskich pałacach i puszczach. Idealnie podkreślają to kolory Astone, który pokazuje kontrast zimnego Londynu, w którym kryją się wampiry, i parnych, słonecznych rejonów Indii.

Warto pochwalić tłumaczenie komiksu oraz warstwę edytorską albumu, bo choć wydaje się to oczywistym, by stały one na jak najwyższym poziomie, niejedno wydawnictwo, zwłaszcza te dopiero debiutujące, zaniedbały tak podstawowe aspekty wydania. "Dziki Ląd" prezentuje się dobrze nie tylko na półce, ale i w środku i z przyjemnością będę sięgał po kolejne publikacje nowego wydawcy.

"Dziki Ląd" to przyjemna podróż w nowe rejony, łącząca znane z nieznanym. Twórcy albumu włożyli w niego sporo serca i z pewnością jest on dla nich najjaśniejszym punktem ich portfolio, który już widać, że otworzył im drogę ku szerzej rozpoznawalności. Cieszy, że tę historię dane nam było poznać także po polsku. Warto podkreślić, że "Dziki Ląd" to samodzielna, jednotomowa historia i jedna z mocniejszych publikacji na polskim rynku w tym roku. Na te coraz zimniejsze wieczory, jest to pozycja idealna, by przenieść się choć w myślach w te ciepłe rejony Indii.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Dziki Ląd
scenariusz: Ram V
rysunki: Sumit Kumar
Kolory: Vittorio Astone 
Wydawca: Lost In Time 
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Liczba stron: 176
Format: 170x260 mm
Cena z okładki: 69,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.