Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Coda tom 2

Drugi tom serii Coda to pod każdym względem publikacja równie dobra co tom pierwszy. A przypomnę, że wstęp do tej zamykającej się w trzech tomach serii oceniam bardzo pozytywnie. Oryginalne pomysły Spurriera przeniesione na papier kreską Bergara tworzą fascynujący postapokaliptyczny świat fantasy, od którego aż nie chce się oderwać. 

Główny bohater serii, Hum, kontynuuje swoją misję, której celem jest pomoc żonie. Ona sama jak się okazało jest brutalną wojowniczką, która nie wydaje się, by potrzebowała czyjegoś ratunku. Serka - bo tak ma na imię - jest w tym tomie obecna częściej niż we wcześniejszym, co pozwala spojrzeć lepiej na relację tej dwójki, w nieco innym świetle. Widać, że akcja z pierwszego tomu, który wprowadzał na "planszę" kilka postaci i wątków, powoli zwalnia i pozwala poznać bohaterów. Cieżko było nie polubić tych postaci, a to klucz do polubienia całej historii, który pozwala przymknąć oko na ewentualne niedociągnięcia w pozostałych aspektach pracy, choć i tak te nie są liczne.

Byłoby sporym niedopatrzeniem, gdybym nie wspomniał o koloryście serii. To Michael Doig, którego praca mnie zachwyciła i dopełniła pracę reszty zespołu. Gdyby nie jego oryginalny i wyrazisty dobór kolorów, być może nie byłaby to publikacja, która zwracałaby na siebie tyle uwagi. Dzięki temu Coda to także komiks, który po lekturze z przyjemnością ponownie przeglądałem, by nacieszyć oko grafikami.

Wydaje się, że do sięgnięcia po drugi tom nie muszę zachęcać osób, które serię polubiły przy okazji pierwszej odsłony serii. Mogę zapewnić, że to nadal dobra rozrywka i wizualna uczta. Komu nie przypadł do gustu poprzedni album, raczej niechętnie sięgnie po ten tom, ale zachęcam do dania serii drugiej szansy. Sam gdy komiks zaczął być wydawany w Stanach sięgnąłem po pierwszy zeszyt serii i nie byłem do końca kupiony, ale polskie wydanie pozwoliło mi przekonać się do tej historii, włąśnie dzięki relacji Huma i Serki oraz świetnym kadrom. Jeżeli szukacie oryginalnej komiksowej serii fantasy, to jeden z lepszych wyborów w tym roku.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Coda tom 2
scenariusz: Simon Spurrier
rysunki: Matias Bergara
tłumaczenie: Marceli Szpak
liczba stron: 112
cena z okładki: 44 złAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.