Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Orwell

Do tej pory nakładem wydawnictwa Marginesy na polskim rynku pojawiło się kilka komiksowych biografii postaci raczej mniej znanych z kart historii. Łempicka, Grey czy Audubon to osoby znane raczej w wąskich kręgach. Możliwość poznania ich w formie świetnie zilustrowanych komiksów sprawiała, że lektura była bardzo przyjemna i pouczająca. Postać George'a Orwella wydaje się być nieco mniej anonimowa od wspomnianych wcześniej osób. A przynajmniej tak było w moim przypadku, gdyż znałem zarówno dzieła tego wybitnego pisarza jak i zagłebiałem się swego czasu mocniej w jego biografię. Po raz pierwszy wpadła więc w moje ręce taka komiksowa biografia, w której nie tyle mogłem kogoś poznać, co sprawdzić, na ile inna forma biografii pozwala w ciekawy sposób odświeżyć sobie pewne informacje. 

George Orwell pozostaje jednym z najwybitniejszych XX-wiecznych pisarzy, a jego "Rok 1984" czy "Folwark Zwierzęcy" wciąż pozostają źródłem trafnych komentarzy otaczającej nas rzeczywistości (tak na marginesie obie pozycje również przedstawiono w komiksowej formie nakładem wydawnictwa Jaguar). Jednak biografia autora pozostaje równie barwna i pełna interesujących wydarzeń, tak jak jego dzieła. Nie dziwi, że komiksowi twórcy postanowili wziąć ją na swój warsztat. Scenariusz Pierre'a Christina, jednego ze współautorów klasycznej już komiksowej serii Valerian, oraz rysunki Sebastiena Verdiera dały nam wszystko to, co najważniejsze w biografii Orwella, starając się przedstawić ją w jak najbardziej interesujący sposób.

Komiks w przeciwieństwie do niektórych z komiksowych publikacji Marginesów przedstawia nam nie tylko fragment biografii autora, ale jej przegląd od dzieciństwa do śmierci. Autorzy starają się wzbogacić swoje dzieło np. planszami autorstwa innych autorów (wśród nich takie nazwiska jak Blutch, Enki Bilal i Manu Larcenet), które nawiązują do jego dzieł i są podpisane cytatami z nich. Dodatkowo, choć komiks jest czarno-biały, niektóre elementy na kadrach zostały pokolorowane np. komiks o Supermanie, który wpada w ręce Orwella. Nie ukrywam, że ten pomysł średnio do mnie przemówił i kolorowe fragmenty wybijały mnie z rytmu lektury. 

Ciekawostką jest to, że scenarzysta komiksu jest także współautorem "Falang czarnego porządku" (ilustrowanych przez gościnnie pojawiającego się także w "Orwellu" Bilala), które są inspirowane pobytem Orwella w Hiszpanii oraz jego dziełami. O tym wszystkim pisze autor w posłowiu "Po Orwellu", które jest źródłem kolejnych ciekawych informacji i spostrzeżeń.

Pod względem wydania, to kolejna bardzo dobrze wydana publikacja Marginesów, zarzutów nie mam także do tłumaczenia.

Dzieło Christina i Verdiera to solidna biografia, która unika suchych faktów i stara się w ciekawy sposób przedstawić i tak już interesujące życie Orwella. Myślę, że pozycja spodoba się zarówno osobom, które z pisarzem nie miały styczności jak i tym dobrze obeznanym z jego biografią. Ciekawe, czy spodobałaby się samemu Orwellowi, bo jak możemy się dowiedzieć z komiksu, nie przepadał za tą formą.

Wojciech "Rodzyn" Rozmus

Orwell
scenariusz: Pierre Christin
rysunki: Sebastien Verdier i inni
tłumaczenie: Paweł Łapiński
liczba stron: 140
cena z okładki: 59,90 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.