Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Najlepsze przyjaciółki

Najlepsze przyjaciółki to kontynuacja nastoletnich przygód Sary, które mogliśmy śledzić w Prawdziwych przyjaciółkach. Shannon Hale ponownie łączy siły z LeUyen Pham, by zaprezentować kolejny rozdział z życia bohaterki, opierając się na własnych doświadczeniach.

Drugi tom rozpoczyna się niemal w tym samym miejscu, gdzie poprzedni. Sara należy teraz do najpopularniejszej "grupy" dziewczyn, jednak ma to swoją cenę. Dziewczyna non-stop zastanawia się, czy nie robi czegoś źle, czy nie jest zbyt dziwna, czy słucha dobrej muzyki, czy ogląda odpowiednie seriale. Wszystko po to, by utrzymać się w "grupie". Nie jest łatwo, gdyż każda z dziewczyn próbuje zawalczyć o pozycję najlepszej przyjaciółki Aśki, która uważana jest za najpopularniejszą wśród nich. Docinki, obgadywanie za plecami, rozsiewanie plotek na siebie, wszystko to miesza w głowie Sary, która sama posuwa się do najgorszych praktyk, choć nie czuje się z tym najlepiej.

Jednak problemy przyjaźni nie są jedynymi, jakie zaprzątają jej głowę. Oto nadszedł czas, gdy dziewczyny zaczynają znajdować sobie chłopaków, więc i Sara zaczyna się rozglądać za kimś, kto zwróciłby na nią uwagę. Ale czy jej nieśmiałość i strach przed oceną rówieśników pozwoli jej spokojnie rozwinąć jakąś relację? 

Równolegle do codziennych przygód Sary śledzimy także pisane przez nią opowiadanie (oczywiście przedstawione tutaj w formie komiksu), w którym podobna do niej bohaterka przeżywa podobne przygody w świecie fantasy. Sara ćwiczy pisanie, choć jej koleżanki niezbyt przychylnie do tego podchodzą i uważają za dziecinne. Dziewczyna uwielbia jednak zagłębić się w inny świat, a jej pisarskie umiejętności okazują się być całkiem dobre.

Oparciem dla Sary w ciężkich chwilach okazuje się być siostra, z którą dziewczyna nie miała najlepszych relacji w pierwszym tomie. Zmieniło się to jednak pod jego koniec i teraz gdy ta wyjechała z domu, dzwonią do siebie dzieląc się swoimi przeżyciami i plotkami. Porady starszej siostry okazują się być często pomocne i uspokajają denerwującą się nastolatkę.

Shannon Hale i LeUyen Pham z sukcesem powracają do swojej bohaterki i udaje im się dostarczyć czytelnikom bardzo dobrą kontynuację, odsłaniając kolejny rozdział z dorastania Sary. Shannon powraca tutaj do własnych wspomnień, choć jak sama pisze na końcu, niektóre zdarzenia zmieniła, niektóre postaci połączyła lub nadała im nieco inną rolę. Wszystko to staje się dzięki temu dość uniwersalną historią, w której własne przemyślenia i odczucia odnajdzie pewnie niejeden nastolatek. Bo nie wydaje mi się, by była to pozycja jedynie dla dziewczyn, ale i chłopcy mogą po nią spokojnie sięgnąć. 

Póki co nie znalazłem informacji o kontynuacji, ale jeżeli taka powstanie, z chęcią sięgnę po dalsze losy Sary, która pod koniec albumu wkracza w nowy okres w swoim życiu. Jestem przekonany, że będzie to równie ciekawa lektura, jak dwa dotychczas wydane tomy. Cieszy, że wydawnictwo Jaguar udało się wydać na naszym rynku również taką pozycję.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Najlepsze przyjaciółki

scenariusz: Shannon Hale
rysunki: LeUyen Pham
tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
liczba stron: 256
cena z okładki: 29,90 zł zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.