Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Mafalda. Wszystkie komiksy tom 1

Wydawnictwo Nasza Księgarnia konsekwentnie publikuje na polskim rynku kolejne tomy Fistaszków, jednej z najlepszych serii komiksowych pasków w historii. Teraz w podobnym wydaniu wydawca sięgnął do Argentyny, gdzie swoje korzenie ma Mafalda autorstwa Quino, która do tej pory została przetłumaczona na 30 języków i stała się jedną z kobiecych ikon swojego kraju. Choć od publikacji ostatniego paska o tej dziewczynce minęło prawie pięćdziesiąt lat, dopiero teraz i my w Polsce mamy szansę poznać wszystkie jej przygody.

Tytułowa Mafalda to mała dziewczynka, która dni spędza nie tylko na zabawie, ale też na słuchaniu radia i martwieniu się o cały świat. Trzeba pamiętać, że dorasta w momencie, gdy trwa wojna w Wietnamie, trwa zimna wojna i sytuacja w innych częściach globu też nie jest zbyt ciekawa. Nie sprawia to jednak, że historia jest nieczytelna dla współczesnego czytelnika. Komentarze Mafaldy są uniwersalne i nadal trafne, do tego bawią. Pomocny może okazać się dla czytelnika wstęp autorstwa tłumacza, Filipa Łobodzińskiego, który nakreśla pewne konteksty, chociażby to, że w Argentynie dzieci prezenty na święta otrzymują dopiero w dniu trzech króli. A skoro już o nim mowa, warto pochwalić całość jego pracy nad tym albumem, dialogi są naturalne i zabawne.

W przeciwieństwie do Fistaszków, ważnymi bohaterami pasków są także rodzice Mafaldy, którzy są obiektem wielu uszczypliwości małej dziewczynki. Wśród jej znajomych powoli wprowadzani są kolejni bohaterowie. Jest tu zadufana w sobie Susanita, której życiowym celem jest urodzenie i opieka nad dzieckiem. Manolito zaś to uosobienie kapitalizmu, każda okazja dla niego to szansa na zareklamowanie sklepu spożywczego swego ojca. Jest też kilku innych bohaterów, którzy wzbogacają świat małej bohaterki.

Trochę wstyd, że wcześniej o Mafaldzie za wiele nie słyszałem. Tym bardziej, że komiks bardzo mi się spodobał i aż szkoda, że przygody dziewczynki domknie już drugi tom. Praktycznie przynajmniej przy jednym pasku na stronę, a tych jest tu ponad 300, uśmiechałem się a nawet głośno śmiałem, a do śmiechu nie tak wiele lektur potrafi mnie sprowokować.

Jeżeli sięgniecie po ten komiks, polecam za pierwszym razem czytać paski po kolei, a nie na wyrywki (wiem, że są osoby, które tak czytają np. wspomniane Fistaszki), bo wiele z nich łączy się ze sobą i pod rząd mamy często po około 3 paski dotykające tego samego wątku czy tematu. Mimo wielu przemyśleń Mafaldy na poważne tematy i podkreślaną przez nią beznadziejność sytuacji, w jakiej znajduje się nasza planeta, lektura potrafi zostawić nas z przyjemnym wrażeniem. Zwłaszcza teraz, gdy większość z nas zamknięta jest w czterech ścianach, myślę, że taki komiks wielu poprawi humor.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Mafalda. Wszystkie komiksy tom 1

autor: Quino
tłumaczenie: Filip Łobodziński
cena z okładki: 69,90 zł
liczba stron: 344


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.