Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Green Class tom 1 Pandemia

Wydaniem tego komiksu akurat teraz Egmont nieco nieumyślnie wstrzelił się w panującą obecnie sytuację. Jednak z bohaterów Green Class ciężko brać przykład, gdy przychodzi zmierzyć się z panującą za oknem pandemią. Lektura też raczej nie pozwoli zapomnieć o tym, co się dzieje na całym świecie. Ale czy chociaż dostarczy rozrywki?

W historii autorstwa Jérôme Hamona spotykamy grupkę nastoletnich kanadyjczyków, którzy są na wycieczce w Luizjanie. Tam odcięci od technologii i informacji nie dowiadują się w porę, że Południową Amerykę ogarnia pandemia, która zamienia ludzi w dziwne potwory. Gdy wracają do miasta, zastają opuszczone ulice i próbują dostać się na lotnisko, by wrócić do kraju. Gdy jednak u jednego z nastolatków zostaje wykryty wirus, wszystko zmienia się w planach nastolatków.

Scenarzysta ma całkiem ciekawy pomysł i fakt, że pod koniec albumu wszystko dość mocno skręca mocniej w kierunku historii fantasy, a nie zwykłej katastroficznej historii, oceniam na plus. Gorzej ze szczegółami, bo czuć, że autor chciał tu zamieścić zbyt wiele wątków, jednocześnie nie ustrzegając się od wielu klisz dla tego typu opowieści. Nieco lepiej z tym poradził sobie autor niedawno recenzowanego przeze mnie "Reszty Świata", choć to wciąż nie jest tytuł, który mógłbym spokojnie polecić. Podobnie z Green Class, gdzie tak naprawdę dopiero końcówka albumu czymś mnie zaskoczyła. Wcześniej ani bohaterowie nie wykazali się niczym szczególnym, ani historia za oryginalna nie była. Co więcej, zachowanie bohaterów w wielu miejscach jest najzwyczajniej głupie i służy jedynie poczynaniom autora, szkoda, że nie potrafił lepiej uzasadnić pewnych decyzji postaci.

Graficznie jest o wiele lepiej niż w przypadku scenariusza. Rysunki Davida Tako są dopracowane, sceny akcji dynamiczne, a mimika bohaterów oddaje pełnię ich emocji. To zdecydowanie najmocniejszy element tego komiksu i chętnie zobaczyłbym tak dobrego grafika pracującego na dużo lepszym scenariuszu. Również kolorystyce albumu nie mam nic do zarzucenia. Aż szkoda, że możliwości artysty nie zostały lepiej wykorzystane.

Album został bardzo ładnie wydany, okładka ma fajną w dotyku teksturę, ale nie do końca jestem przekonany, że akurat ta historia zasługiwała na takie potraktowanie. Nie wiem, dlaczego Egmont sięgnął po tytuł. Dopiero co zaczął być wydawany we Francji i ma dwa tomy, do tego jak dla mnie nie odznacza się niczym szczególnym - grafika na takim poziomie to dla mnie za mało. Może drugi tom pokaże skok jakości, bo końcówka zapowiada skręt w nieco inną, może nawet ciekawszą stronę. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Green Class Tom 1 Pandemia
Scenariusz: Jérôme Hamon
Rysunki: David Tako
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Cena z okładki: 59,99 zł
Liczba stron: 72

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.