Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Zmysły

W recenzji "Neurokomiksu", jednej z pierwszych publikacji komiksowych od wydawnictwa Marginesy pisałem, że chętnie przeczytalbym podobną publikację. Nie trzeba było daleko szukać, bo podobną publikację zaprezentował współautor wspomnianego komiksu, Matteo Farinella. Tym razem samodzielnie postanowił zgłębić informacje o zmysłach i przedatwić je w podobnej formie.

W wyniku pewnego eksperymentu bohaterka tego komiksu trafia wgląb swojego organizmu. Tam różni bohaterowie, w tym wielu naukowców, pokazują jej działają kolejne ze zmysłów na przestrzeni odpowiednio zatytułowanych pięciu rozdziałów. Mamy tu różne ciekawostki, możemy dowiedzieć się czegoś o falach dźwiękowych, o polaryzacji światła, czy smaku umami, który wciąż nie jest tak powszechnie znany. Dzięki temu wszystkiemu możemy wraz z bohaterką lepiej poznać własny organizm.

Kto oglądał serial "Był sobie człowiek", porównania same przychodzą na myśl. Różnica to przede wszystkim warstwa graficzna: mamy tu czarno-białe, uproszczone rysunki. Bywa dziwnie, pojawia się tu np. latający antropomorficzny pies, ale przy tym zabawnie.

"Zmysły" oferują wiedzę w sposób przystępny, tak że każdy laik zrozumie te podstawy nauki i kilka dodatkowych ciekawostek. Można jednak poczuć, że tych informacji na raz jest trochę za dużo i myślę, że czytanie po rozdziale w pewnych odstępach, a nie wszystko na raz, lepiej wpłynie na odbiór tego komiksu. Tym bardziej zalecałbym takie działanie dając ten komiks młodszym czytelnikom, choć i tutaj mogą znaleźć się osobniki, które z przyjemnością pochłoną całość za jednym razem.

Komu polecam ten komiks? Jeżeli przypadł Wam do gustu "Neurokomiks", recenznowany tu album będzie ciekawym uzupełnieniem tamtej lektury. Jeżeli nie, to pewnie już wiecie, że nie macie po co tu zaglądać. Kto zaś "Neurokomiksu" nie czytał, może spokojnie sięgnąć po "Zmysły", bo nie są one kontynuacją, a tylko podobną publikacją. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Zmysły
autor: Matteo Farinella
tłumaczenie: Jacek Konieczny
cena z okładki: 39,90 zł
Liczba stron: 180


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.