Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Fear Agent tom 2

Po lekturze pierwszego tomu tej serii nie ukywałem, że byłem nieco zawiedziony. Tytuł chwalony był jako jeden z lepszych w dorobku Ricka Remendera, ja jednak dostałem porządną lekturę, ale nic nadzwyczajnego. Scenarzysta na swoim koncie miał zdecydowanie ciekawsze tytuły. Sięgając po drugi tom nie wiedziałem więc, czego do końca mam się spodziewać.

Album podzielony jest na dwie historie. Pierwsza z nich, Ostatnie Pożegnanie, cofa nas daleko w przeszłość, do momentu w którym obcy zaatakowali Ziemię. Mamy tu genezę tego, jak Heath Huston, główny bohater serii, staje się Agentem Strachu. Ten powrót do przeszłości pokazuje od początku, jak bohater z żoną i sąsiadami powoli odbudowywali społeczność i radzili sobie z walką o przetrwanie. Tutaj widzimy źródło jego wszystkich obecnych problemów i nie dziwi nas szczególnie, że zagląda tak często do butelki. Dla scenarzyty to także okazja na wprowadzenie wątków i postaci, które okażą się istotne dla dalszego etapu historii. 

Druga, odrobinę dłuższa część albumu, to historia zatytułowana Miażdząca krytyka, w której powracamy do teraźniejszości. Choć geneza Heatha i Agentów Strachów była interesująca, nieco bardziej spodobał mi się ten rozdział. Po części dlatego, że byłem ciekaw, jak autorzy rozwiążą kilka wątków, jakie pozostawili pod koniec jedynki. Heath ponownie spotyka bowiem swoją żonę i jej nowego partnera, czeka też na niego jeszcze jedna niespodzianka. Natomiast jego dotychczasowa partnerka nie zważając na los obecnych towarzyszy myśli jedynie o zemście na oprawcy jej rodziny. Przygody, w jakie pakują się bohaterowie okazują się być nie tylko pełne akcji i nowych interesujących zakątków uniwersum, ale także z ciekawie poprowadzonymi relacjami między bohaterami i z dobrymi dialogami. 

Pierwszą czterozeszytową historię zilustrował Tony Moore, który odpowiadał też za część pierwszego albumu, wypadając tym razem równie dobrze co wtedy. Oprawą graficzną drugiej historii zajęli się Jerome Opena, którego również widzieliśmy w pierwszym tomie, oraz Kieron Dwyer. Ten drugi nie ma może zbyt oryginalnej kreski, ale dobrze wpisał się w styl nadany do tej pory tej serii i graficznie całość stoi na dobrym poziomie a wykreowany świat przyjemnie się podziwia. Radzą sobie nie tylko przy naprawdę brutalnych momentach, ale też w spokojniejszych chwilach, gdy najważniejsze są emocje właśnie przedstawione z pomocą rysunku.

Muszę przyznać, że czytając drugi tom tej serii bawiłem się lepiej niż przy pierwszym. Geneza postaci nie okazała się zbędnym powrotem do przeszłości, a dobrym uzupełnieniem dotychczasowych informacji jakie znaliśmy o tych bohaterach. Natomiast druga część albumu poprowadziła dotychczasowe wątki w interesującym kierunku, który myślę, że okaże się satysfakcjonujący także dla innych czytelników. Nie ma tu oczywistych rozwiązań, Remender potrafi nas nie raz zaskoczyć. Myślę, że na dobre serii wyszło skupienie się nie tylko na głównym bohaterze, ale też na pozostałych postaciach, które wydają się być od niego jednak ciekawsze. Tyczy się to zarówno przeszłości, gdzie pozajemy pierwszych Agentów Strachu, jak i teraźniejszości, gdzie możemy lepiej przyjrzeć się żonie Heatha, jej obecnym towarzyszom

Jeżeli pierwszy tom tej serii nie wciągnął Was i wahacie się z sięgnięciem po dalszy ciąg, myślę, że spokojnie możecie pozwolić sobie na tę lekturę. To dobra, pulpowa opowieść i tym razem już mocniej wyglądam premiery kolejnego albumu. Nie wiem, czy rzeczywiście twócy dostarczyli lepszej jakości produkt, czy po prostu dałem się w końcu porwać ich kosmicznej przygodzie. A może i to i to? Jakikolwiek by to nie był powód, polecam Wam tę lekturę.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Fear Agent tom 2
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: TonyMoore, Jerome Opeña,Kieron Dwyer
Tłumaczenie: Marta Bryll
Liczba stron: 240
Cena z okładki: 57 zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.