Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Strzeżcie się potwory!

Seria autorstwa Jorge Aguirre i Rafaela Rosado dobiega końca wraz z trzecim tomem zatytułowanym Strzeżcie się, potwory!. Tym razem bohaterowie nie muszą szukać przygody poza murami miasta, gdyż staje się ono organizatorem dorocznych Igrzysk Wojowników. I jak łatwo możemy się domyśleć, to Claudette, Gaston i Marie będą reprezentantami Mont Petit Pierre. Choć zadania zostają uproszczone w porównaniu do tradycyjnych dycyplin, nie jest łatwo, gdyż reprezentacja jednej z krain nie gra czysto. 

Po olbrzymach i smokach, tym razem przyszła pora na nietypowe morskie potwory. Na ich czele stoi morska królowa, której drogi już wcześniej skrzyżowały się z ojcem Claudette. Ich celem nie jest jednak zwykłe zwycięstwo w Igrzyskach, a całkowita dominacja nad pozostałymi miastami. Pomocne w jego osiągnięciu ma być uwolnienie znanego z poprzedniej części czarownika Grombacha. Z poprzednich dwóch części wiemy jednak, że Claudette i jej towarzysze tak łatwo się nie poddadzą i sięgając po ten tom można spodziewać się sporo akcji i walki.

Poprzednie dwa tomy serii okazały się być zaskakująco przyjemną i zabawną lekturą. Finał tej historii pokazuje, że wszystko było sprawnie zaplanowane i całość prezentuje równy, dobry poziom. Każda z postaci może się wykazać, a Claudette nadal ma kilka lekcji do nauczenia się na drodze do zostania prawdziwą bohaterką. Końcówka albumu odrobinę zaskakuje pewnym rozwiązaniem, jednak wydaje się być odpowiednią nagrodą dla naszej bohaterki.

Rysunki Rafaela Rosado wciąż są przyjemne, to dynamiczna, prosta kreska. Interesującym dodatkiem okazuje się wgląd w proces twórczy artysty, pokazujący jak na późniejszym etapie prac nad komiksem zdecydowano się wprowadzić pewien dodatek do fabuły. Rysownik pokazuje też, jak tworzył charakterystyczne cechy postaci z różnych regionów tej krainy.

Warto pamietać, że album ten nie tworzy do końca spójnej całości i warto przed jego lekturą zapoznać się z poprzednimi częściami, Strzeżcie się, olbrzymy! i Strzeżcie się, smoki!. Całość oczywiście polecam i trochę żałuję, że to już koniec przygód Claudette. Zdobyła jednak chyba najlepszą z możliwych nagród i jej historia dobiegła naturalnego finału. Jeżeli jednak autorzy zdecydowaliby się wrócić do tego świata, i ja zajrzę do niego z przyjemnością. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Strzeżcie się, potwory!
Scenarzysta: Jorge Aguirre
Ilustrator: Rafael Rosado
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Liczba stron:168
Cena z okładki: 32,90 zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.