Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Zabić drozda

Z powieścią "Zabić drozda" miałem przyjemność zapoznać się kilka lat temu. Mniej więcej w tym samym czasie poznałem jej filmową adaptację. Zarówno powieść jak i film zdobyły powszechne uznanie, czego dowodem może być nagroda Pulitzera dla autorki, jak i trzy Oscary jakie udało się zdobyć filmowi. Mnie również przyszło docenić obie te pozycje.

Powieść Harper Lee znana jest przede wszystkim jako historia o niesprawiedliwości jaka spotykała afroamerykańską społeczność, w tym przypadku na południu Stanów w latach 30. XX wieku. To opowieść o procesie sądowym, w którym na ławie oskarżonych zasiada czarnoskóry mężczyzna, niesłusznie oskarżony o gwałt na młodej dziewczynie. Mając przeciwko sobie prawie całe miasto pełne rasowych uprzedzeń, wynik procesu wydaje się być oczywisty. Jednak jego adwokat, Atticus Finch, podejmuje próbę uratowania go przed karą śmierci.

Wątek rasizmu przewija się przez całą powieść, jednak sam proces nie od początku gra tu główną rolę. Historię poznajemy oczami młodej bohaterki, która wraz z bratem i sąsiadem przeżywa różne przygody. Dzieci nieraz muszą zmierzyć się ze zrozumieniem zawiłości świata dorosłych, tak odmiennym od ich dziecięcej niewinności. Nie rozumieją, dlaczego muszą przepraszać kogoś, kto jest rasistą i obraża ich ojca. Dlaczego muszą udawać, że nie umieją jeszcze czytać. I w końcu dlaczego niewinny człowiek zostaje skazany na śmierć. Ten obraz społeczeństwa pełnego uprzedzeń, nieufności i nienawiści uczy nas oczami dziećmi czegoś przeciwnego: zrozumienia, tolerancji, współczucia. Powieść graficzna na podstawie książki równie dobrze co oryginał oddaje to przesłanie. 

Adaptacja autorstwa Freda Fordhama jest wierna powieści tak bardzo jak tylko było to możliwe. Autor nie zdecydował się na eksperymenty, lecz z realistyczną kreską nadał słowom Lee kształt w formie kadrów. Nie mamy tu jednak kadrów zapchanych tekstem, wszystko zostało sprawnie zaadaptowane i widać, że artysta dobrze rozumie język tego medium. Warto docenić także bardzo dobre oddanie klimatu amerykańskiego południa, tak ważnego dla pierwowzoru. 

Widać, że Fordham podszedł z szacunkiem do oryginału i stworzył komiks, który z pewnością warto polecić każdemu. Jeżeli znacie książkowy pierwowzór, może zaciekawi Was sposób adaptacji. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji go poznać, powieść graficzna to także dobry sposób na poznanie tej historii, zwłaszcza dla młodszego czytelnika. "Zabić drozda" to pozycja wybitna i komiks dobrze to podkreśla.

Zaskoczył mnie widok tej pozycji w ofercie wydawnictwa Jaguar, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Co ciekawe, nie będzie to wyjątek w ich ofercie i już wkrótce otrzymamy komiksową adaptację kolejnego klasyka literatury, jakim jest "Folwark zwierzęcy". 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Zabić drozda
Autor: Harper Lee
Scenarzysta: Fred Fordham, Harper Lee
Ilustrator: Fred Fordham
Tłumacz: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo: Jaguar
Format: 160x230 mm
Liczba stron: 288

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.