Avalon » Publicystyka » Artykuł

Avalony 2019

Po zakończonym głosowaniu pora na podsumowanie jego wyników - oto zwycięzcy AVALONÓW 2019!

Najlepsza seria komiksowa Marvela
Zwycięzca poprzedniej edycji, Thor, w roku 2019 nie zasłużył naszym zdaniem na nominację. Dzięki temu o tytuł najlepszej serii komiksowej Marvela mogło zawalczyć ponownie kilku ubiegłorocznych pretendentów. Zwyciężył Immortal Hulk od Ala Ewinga, który wspierany przez m.in. Joe Bennetta udowodnił, że można zrobić z Hulkiem coś nowego i to wracając do jego horrorowych korzeni. Na drugim miejscu uplasował się Daredevil, jedyna ubiegłoroczna nowość na tej liście, który o mały włos a zdobyłby tytuł. 

Najlepsza seria limitowana, one-shot lub powieść graficzna Marvela

Zwycięzca tej kategorii nie powinien dziwić integralna historia przedstawiona na łamach House of X i Powers of X pochłonęła w lekturze nie tylko fanów X-Men, ale i osoby, które od dawna nie interesowały się przygodami mutantów. Przez 12 tygodni rozszyfrowywaliśmy kolejne kody Hickmana, zastanawialiśmy się, które z żyć Moiry akurat oglądamy i czy na pewno Charles Xavier kryje się pod hełmem przywódcy mutantów. Na podium trafiły też dwa tytuły Donny'ego Catesa, Silver Surfer: Black z rysunkami Tradda Moore'a i Absolute Carnage ilustrowane przez Ryana Stegmana.

Najlepszy scenarzysta Marvela
Mimo iż Al Ewing dostarczył Wam najlepszą serię roku 2019, w kategorii scenarzysta nie załapał się nawet na podium. Na szczyt po paru latach przerwy powrócił Jonathan Hickman, wielokrotny zwycięzca tego tytułu, cieszący się jak widać nieustaną popularnością wśród czytelników Avalonu. Drugie miejsce przypadło Donny'emu Catesowi, a trzecią pozycją musiał zadowolić się Chip Zdarsky.


Najlepszy artysta Marvela
Walka o tytuł najlepszego rysownika była zażarta aż do samego końca. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Joe Bennettowi, którego rysunki jednocześnie zachwycały i przerażały. Na drugim miejscu Russell Dauterman, który przez ostatnie trzy lata był niepokonany w tej kategorii. Ryan Stegman zaś musiał zadowolić się trzeci miejscem.

Najlepsza postać męska w komiksach Marvela  Kolejna kategoria, w której aż do samego końca ważyły się losy zwycięzcy. Największe szanse na tytuł mieli bohaterowie trzech najlepszych komiksowych serii Marvela z 2019 roku, jednak zwycięsko z walki dzięki Waszym głosom wyszedł Matt Murdock, który w swojej najnowszej serii odwiesił do szafy kostium Daredevila, nie rezygnując jednak w pełni z ochrony ulic Hell's Kitchen.  


Najlepsza postać żeńska w komiksach Marvela
Podobnie jak u mężczyzn, i tu walka była zażarta. Zakończenie głosowania nie przyniosło jednak jednoznacznego rozstrzygnięcia i tytułem najlepszej postaci żeńskiej w komiksach Marvela podzieliły się Felicia Hardy i Moira MacTaggert. Pierwsza w swojej solowej serii nie rezygnuje ze złodziejskiego fachu i wciąż działa na granicy prawa. Druga okazała się skrywać przez lata wielką tajemnicę, a odkrycie prawdy przyniosło nam podróż przez jej wiele żyć.  

Najlepsza adaptacja komiksów Marvela
Tutaj od początku zwycięzca był jeden i po prostu zmiażdzył konkurencę. Zwieńczenie trwającej ponad dziesięć lat sagi okazało się dla Was najlepszą z adaptacji Marvela w ostatnim roku. Na drugiej pozycji ze skromniejszą liczbą głosów uplasował się finał serialu Legion, a podim domyka drugi solowy film Spider-Mana w Marvel Cinematic Univese.

Najlepsza postać żeńska w adaptacji komiksów Marvela

Równo połowa z Was uznała, że to Natasha Romanoff najlepiej zaprezentowała się na wielkim ekranie. Czy to dobrze wróży przed jej solowym filmem, który już niedługo zawita do kin? W Avengers: Endgame Natasha poświeciła się, by bohaterowie mogli cofnąć skutki pstryknięcia Thanosa i choć wydawałoby się, że to koniec jej przygód, będziemy mieli szansę podziwiać Scarlett Johansson w historii z przeszłości postaci. 

Najlepsza postać męska w adaptacji komiksów Marvela
Tak jak w ubiegłym roku w kategorii tej królował Thanos, tak tym razem chyba nie mogło być inaczej i tytuł zgarnął pierwszy superbohater MCU: Iron Man. Robert Downey Jr. jako Iron Man w 2008 roku podbił serca widzów i wciąż równie mocno na nas oddziałuje. Avengers: Endgame przyniosło nam jednak pożegnanie z postacią i choć zawsze jest jakaś szansa na powrót, to wraz z pstryknięciem palców Tony'ego zakończyła się pewna era w historii adaptacji komiksów Marvela.

Najlepsza seria komiksowa spoza Marvela
Tytuł najlepszej komiksowej serii spoza Marvela na rynku amerykańskim w roku 2019 zdobył Deathstroke od DC Comics, którą to serię przyszło nam w ubiegłym roku pożegnać. Priest pokazał, że Slade Wilson nie jest postacią, którą powinniśmy darzyć sympatią. Deathstroke w jego wykonaniu to odpychająca maszyna do zabijania. Jednak siłą serii nie jest jedynie kreacja Slade'a, ale też bogaty drugi plan. Szkoda, że na polskim rynku zostanie zaprezentowany jedynie fragment tej serii i to z uwagi na crossover z Batmanem. Na podium zawitało także Criminal od Eda Brubakera i Seana Phillipsa, którzy powrócili w dobrym stylu do serii po paru latach przerwy. Trzecie miejsce przypadło Gideon Falls od Jeffa Lemire i Andrea Sorrentino.

Najlepsza seria limitowana, one-shot lub powieść graficzna spoza Marvela
Zwyciestwo w kolejnej kategorii spoza Marvela również przypadło komiksowi z DC Comics. Wasze serca, podobnie jak wielu z nominujących, podbiły szalone i zabawne przygody Jimmy'ego Olsena od Matta Fractiona i Steve'a Liebera. Drugie miejsce zdobyło Dial H for Hero, a podium domknęło The White Trees od nominowanych także w innych kategoriach Chipa Zdarsky'ego i Krisa Anki. 

Najlepsza adaptacja komiksów spoza Marvela
Tak jak wśród adaptacji komiksów Marvela królował film, tak tutaj najwięcej waszych głosów zgarneły seriale. Tytułem najlepszego za rok 2019 musiały ostatecznie podzielić się Watchmen od HBO, czyli serialowa kontynuacja komiksu o tym samym tytule, oraz The Boys od Amazona, adaptacja serii komiksowej do scenariusza Gartha Ennisa. Oba pokazały, że z odpowiednim podejściem do materiału źródłowego, można stworzyć wartościową produkcję. Trzecim miejsce podzielić musieli się serialowa Umbrella Academy od Netflixa i Joker, któremu nawet 11 Oscarowych nominacji nie pomogło w sięgnięciu po zwycięstwo w Avalonach. 
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.