Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Prawdziwe przyjaciółki

Powrót wspomnieniami do czasów szkolnych dla wielu to powrót do czasu beztroski i zabaw. To czas nawiązywania znajomości i przyjaźni, czasem nawet na całe życie. Jednak o taką przyjaźń trzeba się naprawdę postarać. Wie o tym Shannon, bohaterka "Prawdziwych przyjaciółek". Od początku opowiada o różnych dziewczynach, z jakimi od najmłodszych lat się bawiła i które mogła nazwać swoimi przyjaciółkami. Jedną z nich była Adrienne. Jednak im były starsze, tym ta zaczęła zadawać się z innymi koleżankami.

Chyba w każdej klasie tworzą się różne grupki, do których należą osoby o podobnych zainteresowaniach czy zachowaniu. Tak też jest tutaj. Do Grupy zaczyna należeć Adrienne przyjaźniąca się z Jen, najpopularniejszą dziewczyną w klasie. Shannon, by nie stracić dotychczasowej przyjaciółki, musi zawalczyć o jej względy i akceptację całej Grupy. Musi jednak konkurować z innymi dziewczynami, które by pozostać blisko Jen, będą kłamać na jej temat. Co zrobi Shannon?

Shannon Hale na podstawie własnych wspomnień tworzy historię o tym, jak trudna jest przyjaźń. Jak wiele wymaga jej utrzymanie i budowanie, zwłaszcza w najmłodszym wieku, gdy szuka się osób podobnych do siebie, akceptujących nas, nasze wady i zalety. Autorka nie stara się moralizować, przyznaje, że jej samej emocje nieraz puściły i mogła zachować się nieodpowiednio. Pokazuje, że emocje są naturalne i najważniejszym jest jedynie, żeby zdawać sobie sprawę ze swoich poczynań i wiedzieć, co jest dobre, a co złe. Hale pokazuje, że często przyjaźń znaleźć można w niespodziewanym miejscu. Pokazuje też rodzinne relacje, zwłaszcza między Shannon a jej siostrą, które też nie układały się tak, jakby chciały. Obie dorastajac, pełne emocji, w domu mogły wyrzucić siebie trzymane w sobie uczucia i frustracje, skrywane przed znajomymi ze szkoły. 

"Prawdziwe przyjaciółki" to kolejny komiks dla młodszego czytelnika od wydawnictwa Jaguar, jaki przyszło mi czytać. Wiedząc już, że z pozoru proste historie okazują się mieć dużo więcej do zaoferowania nawet starszemu czytelnikowi, podszedłem do tego komiksu nieco inaczej. I nie zawiodłem się, bo choć komiks opowiada o nastoletnich bohaterkach, pokazuje historię w dojrzały, ale bardzo przystępny dla młodszego czytelnika sposób. To historia pełna emocji, ale i humoru.

Scenariusz Hale zilustrowała LeUyen Pham, używając prostej, czytelnej kreski, która dodatkowo nadaje każdej z postaci indywidualny charakter. Komiks na pewno przypadnie do gustu nastolatkom i do nich też przede wszystkim jest kierowany. Pokazuje, jak radzić sobie z emocjami i z trudnościami jakie związane są z tworzeniem relacji. Także starsi czytelnicy, podobnie jak ja, odnajdą tu może i swoje wspomnienia ze szkolnych lat. To kolejna udana pozycja od Jaguara dla młodszych, po którą warto sięgnąć. Mam nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą nam także inne tytuły z oferty amerykańskiego First Second, bo ciekawą ofertę mają naprawdę obszerną. Warto mieć ich na oku.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Prawdziwe przyjaciółki
Scenariusz: Shannon Hale
Rysunki: LeUyen Pham
Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Wymiary: 135x200
Cena: 24,90 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.