Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Strzeżcie się olbrzymy! / Strzeżcie się smoki!

"Strzeżcie się, olbrzymy! i "Strzeżcie się, smoki!", to kolejno pierwszy i drugi tom nowej komiksowej serii przeznaczonej dla młodszych czytelników, jaką zaprezentowało w tym roku wydawnictwo Jaguar. Śledzimy w nich przygody Claudette, rudowłosej dziewczynki, która nie ma zamiaru żyć sobie spokojnie w niewielkim miasteczku. Nie, ona woli wyruszyć poza tereny miasta, by pokonać olbrzyma i udowodnić, że może zostać rycerzem. Czy będzie to łatwa i przyjemna podróż?

Trzeba zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z historią umieszczoną w świecie fantasy. Wszystko rozgrywa się zarówno w pierwszym, jak i w drugim tomie w okolicach miasta ukrytego za magicznym murem, odgradzającego mieszkańców od różnych niebezpieczeństw. A są to nie tylko tytułowe olbrzymy i smoki, ale też czarnoksiężnik i różne istoty skrywane w lasach i rzekach. Claudette i jej towarzysze w swoich przygodach narobią sobie nie tylko licznych wrogów, ale i wielu przyjaciół i sojuszników. 

Oprócz rudowłosej bohaterki w komiksie spotkamy u jej boku Marie - jej przyjaciółkę i przyszłą księżniczkę, i Gastona - jej młodszego brata, który woli eksperymentować w kuchni zamiast brać udział w wyprawach siostry. Mamy tu też m.in. ojca, byłego rycerza, który w walce stracił dwie nogi, rodziców Marie władających miastem. Każdy ma nakreślony wyraźny charakter i mimo swych indywidualnych wad, to sympatyczni bohaterowie.

Komiks skierowany jest dla młodszego czytelnika, przede wszystkim w wieku między 7-10, i jestem przekonany, że będą się w trakcie lektury świetnie bawić. Aguirre i Rosado wprowadzają nas w ciekawy świat, korzystajac ze znanych motywów, tworząc dzięki nim przyjemną historię, która bawi, ale i uczy. Sam czytając przygody Claudette i jej towarzyszy bardzo dobrze się bawiłem i aż dziwiłem się w trakcie lektury, że sam czerpię z niej sporo przyjemności. To sprawnie opowiedziana historia (co ważne, tomy lepiej czytać w kolejności wydawania, gdyż w drugim są nawiązania do pierwszego), do tego z prostymi, kreskówkowymi rysunkami. Nie zdziwię się, jeżeli już wkrótce na podstawie komiksu powstanie serial animowany lub nawet film.

To sympatyczne postaci i interesujące przygody, które na pewno zaciekawią szerokie grono czytelników. Jeżeli sięgniecie po pierwszy tom, to i drugi szybko znajdzie się na Waszych półkach. Jeżeli macie młodsze rodzeństwo czy dzieci, które chcecie zainteresować komiksowym medium, to na pewno jedna z propozycji na dobry początek. 


Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Strzeżcie się, olbrzymy!
autor: Jorge Aguirre
ilustracje: Rafael Rosado
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Oprawa: miękka
Format: 165x222 mm
Liczba stron: 160
Cena: 24,90 zł

Strzeżcie się, smoki!
autor: Jorge Aguirre
ilustracje: Rafael Rosado
Tłumaczenie:Małgorzata Kaczarowska
Oprawa: miękka
Format: 165x222 mm
Liczba stron: 160
Cena: 32,90 zł


  
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.