Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Potężna Thor tom 2 Władcy Midgardu

Drugi tom przygód Poteżnej Thor to wszystko co najlepsze w runie Jasona Aarona. Po nieco słabszej wprowdzającej nową bohaterkę bezprzymiotnikowej miniserii, kontynuacja jej przygód w omawianym tu albumie ma wszystko, czego oczekiwałbym po tym tytule.

Po zwarciu sojuszu przez Dario Aggera, szefa korporacji Roxxon, z elfem Malekithem, który bez większego oporu podbija kolejne światy, nie spodobało się to nie tylko ziemskim herosom, ale też innym wpływowym przestępcą. Oto m.in. dobrze nam znani Sebastian Shaw, Wilson Fisk i Srebrny Samuraj chcą także coś na takim sojuszu ugrać i pytanie, czy uda się załagodzić jakoś ten konflikt. Jednak nie skupiamy się tutaj tylko na złoczyńcach, nasza Jane Foster jako Thor też ma ręce pełne roboty. Chociażby unikając agentów TARCZY, którzy chcą odkryć tożsamość nowej Thor. Nie brak tu akcji, humoru i dobrych dialogów - Jason Aaron udowadnia, że swego czasu była to jedna z najlepszych regularnych serii Marvela, a on sam jak mało kto rozumie świat Thora.

Fantastyczne jak to w przypadku Russella Dautermana są też rysunki. Czuć, że przedstawiony świat przepełniony jest magią, wzbogacony ciekawymi rozwiązaniami w kompozycji kadrów. Efekt potęgują kolory w wykonaniu Matta Wilsona, mistrza w tej dziedzinie. Dauterman nie jest jednak jedynym artystą obecnym w tym tomie, gdyż jeden z zeszytów poświęconych losom młodego Odinsona zilustrował Rafa Garrés, którego styl daleki jest od tego prezentowanego przez Kanadyjczyka. Ciężka, trochę toporna kreska, ale idealnie pasująca do nordyckich klimatów ilustrowanej przez niego historii. Swój udział w warstwie graficznej miał też Frazer Irving, który stworzył historię Mjolnira. Z tym artystą bywa różnie, bo choć styl ma oryginalny, to nie zawsze pasuje on do historii. Tutaj został wręcz idealnie dopasowany i nadaje opowieści unikalny klimat.

"Władcy Midgardu" utrzymują poziom pierwszej odsłony nowych przygód Jane Foster, rozwijając wątki obecne w runie Aarona od dawna, jednocześnie wprowadzając nowych bohaterów i nowe problemy. Nie da się czytać tego tomu bez pozostałych, bo jesteśmy tu tak naprawdę w połowie runu Aarona. Przed nami jeszcze wiele dobrych historii, nie mogę doczekać się ich powtórnej lektury po polsku.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Potężna Thor tom 2. Władcy Midgardu
Scenarzysta: Jason Aaron
Ilustrator: Russell Dauterman, Rafa Garrés
Tłumacz: Marceli Szpak
Liczba stron: 156
Cena z okładki: 39,99 złAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.