Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Daredevil: Wizjonerzy - Frank Miller tom 2

Drugi tom Daredevila od Franka Millera to już w 100% jego dzieło pod względem scenariusza i rysunków. W pierwszym zbiorze rysowanych przez niego zeszytów nie był w pełni odpowiedzialny za fabułę i to widać. Im dalej, tym jest lepiej i coraz więcej Millera w przygodach Matta Murdocka. Omawiany tutaj tom to najlepszy tego dowód. 

Symbolem zmiany, jaka zaszła w tej serii było pojawienie się Elektry. Tajemnicza zabójczyni okazała się być dawną miłością Matta z czasów studiów, do której ten nadal coś czuje. To z nią przeżywał najlepsze chwile w swoim życiu - czy dawna relacja może zostać odbudowana? Powrót tej wyjątkowej kobiety przyniesie mu jednak więcej bólu niż szczęścia.

Ten fragment runu Millera to także powrót Kingpina i Bullseye'a do Nowego Jorku. Wilson Fisk żył sobie z Vanessą spokojnie poza Wielkim Jabłkiem, jednak działania lokalnych członków mafii zmuszają go do powrotu, który także dla niego staje się tragiczny w skutkach. Ważną postacią runu Millera staje się też dziennikarz Ben Urich, którego zaangażowanie w ważne społecznie tematy doprowadzi go w niebezpieczne miejsca. Dramatyczne wydarzenia, jakie splątały losy tych postaci, odcisnęły piętno na dalszych losach Człowieka Nieznającego Strachu, ale też na całym komiksowym gatunku.

Dzięki Millerowi Daredevil stał się jedną z popularniejszych serii Marvela. Porównując ten tom wraz z poprzednim, można zauwżyć, jak mocno osadza Śmiałka w Hell's Kitchen, ograniczając występy gościnne innych herosów i co dziewniejszych postaci. Mamy tu dzięki temu nieco mroczniejszą historię, czerpiącą z kryminałów i wschodniej kultury. To tutaj rodzą się historie, które staną się wzorem dla innych scenarzystów piszących jego przygody. 

Drugi tom kolekcji Millera to zdecydowanie lepsza lektura od pierwszego i dla osób nieznających wcześniej przygód Daredevila z tego okresu to świetna okazja na zapoznanie się z tym, co tak naprawdę współcześnie określa Śmiałka. Miło jest też oglądać, jak rozwija się talent Millera, który zaczyna wyznaczać nowy kierunek w opowiadaniu komiksowych historii. Trochę szkoda, że współczesnie autor nie ma za wiele do powiedzenia i dostarcza kolejne kiepskie historie w DC, jadąc na sentymencie - ale to już opowieść na inny tekst, bo sam Daredevil w tym tomie to historia wręcz idealna, którą każdy fan Marvela, a Człowieka Nieznającego Strachu w szczególności, powinien poznać.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Daredevil. Wizjonerzy - Frank Miller Tom 2
Scenarzysta: Frank Miller
Ilustrator: Frank Miller
Tłumacz: Marceli Szpak
Cena z okładki: 109,99 zł
Liczba stron: 368

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.