Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Wars Film: Ostatni Jedi

To już siódma odsłona komiksowej serii adaptującej filmy z sagi Star Wars na naszym rynku, choć adaptująca ósmy epizod. Egmont nie wydawał tych komiksów w jakieś określonej kolejności, czekamy więc nadal na komiks o Zemście Sithów, a może też i Solo czy Łotr 1. Do tej pory podchodziłem do tych komiksów raczej pozytywnie, tak tym razem lektura nie była tak przyjemna, choć należę do fanów Ostatniego Jedi.

Po raz pierwszy sięgając po komiks z tej serii miałem tak duże wrażenie, że autorzy tak mocno upraszczają sceny, ograniczają dialogi, usuwają pewne elementy, by zmieścić się z materiałem na jak najmniejszej liczbie stron. O ile przy adaptacji trylogii prequeli, może nawet wyszło tym historiom to na dobre, przy oryginalnej trylogii nie widziałem większej różnicy, a przy Przebudzeniu Mocy również, tak Ostatni Jedi, być może z uwagi na swój odrobinę inny klimat, nieco poważniejszy ton, adaptacja w serii przede wszystkim skierowanej do dzieci, nie do końca się udała. Gdyby autorzy nie byli tak ograniczeni dlugością, pewnie wyszłoby to lepiej. Alternatywą byłyby przegadane kadry jeszcze mocniej wypełniające strony. 

Graficznie, podobnie jak przy innych komiksach z serii, mamy przyjemne projekty postaci, jednak autorzy nie potrafili przenieść pięknych filmowych kadrów, jak chociażby sceny w komnatach Snoke'a.

Szkoda, że Egmont nie sięgnął jeszcze po komiks Marvela, który również adaptuje ten film, do tego zawiera pare dodatkowych scen, a za rysunki odpowiada uwielbiany przeze mnie Michael Walsh. W przypadku omawianego tu komiksu czuć, że mamy pewien wadliwy produkt. Szkoda, że wcześniejsze odsłony serii polecałem, a tej nie potrafię. Szkoda, bo Ostatni Jedi to film, który w całej sadze lubię chyba najbardziej. Może też dlatego mam tyle uwag do tego komiksu. A może to po prostu słaby komiks...

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Star Wars Film. Star Wars – Ostatni Jedi
Scenarzysta: Alessandro Ferrari
Ilustrator: Igor Chimisso, Stefano Simeone
Tłumacz: Maciek Drewnowski
Cena z okładki: 19,99 zł
Liczba stron: 80

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.