Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Tetris. Ludzie i gry

Gdy usłyszałem, że Marginesy sięgną po komiks autorstwa Boxa Browna, była to dla mnie jedna z najlepszych zapowiedzi tego roku. Twórca ten zaciekawił mnie zarówno swoim prostym stylem rysunku jak i stylem prowadzenia narracji przy okazji komiksowej biografii wrestlera Andre the Giant (recenzje sprzed paru lat znaleźć możecie nawet na Avalonie). Dlatego kolejna tego typu historia od razu mnie zaciekawiła. Czy potrafi jednak stworzyć równie dobrą biografię nie człowieka, a gry?

Tetris, jak przypomina opis komiksu, to jedna z najpopularniejszych gier wideo w historii - prosta i wciągająca. Powstała 35 lat temu wciągnęła miliony graczy. W "Tetris. Ludzie i gry" wszystko krąży oczywiście wokół tytułowej grze, w którą grał chyba każdy (a jak nie grał, to na pewno o niej słyszał), jednak w centrum są stojący za nią i jej sukcesem ludzie. Nie tylko Ci odpowiedzialni za jej stworzenie i opracowanie, ale i przedstawiciele wielkich korporacji, ludzie biznesu i polityki. 

Tetris zrodził się w umyśle rosyjskiego naukowca za czasów ZSRR - podbicie nią zagranicznych rynków nie było więc łatwe. Stąd też tak wiele miejsca mają tu dla siebie walki Nintendo, Atari i Sega - no i oczywiście rosyjską władzą. W tym wszystkim ginie gdzieś ojciec gry, to kim jest i jak wygląda jego życie poza grą. Jednak jak sam tytuł wskazuje, to historia Tetrisa, a nie Aleksieja Pażytnowa, więc nie powinienem robić za to większych zarzutów. 

Brown stara się opowiedzieć nam całą historię gry i związanych z nią zakulisowych  zawiłości. Może się wydawać, że mamy tu przytoczony cały artykuł z Wikipedii, ozdobiony jedynie prostymi rysunkami, z barwami ograniczonymi do trzech: czarnej, białej i żółtej. W tym wszystkim widać jednak sporo serca autora, wszystko opowiedziane jest nieco z przymrużeniem oka, ale bardzo sprawnie. Brown stara się także na przykładzie Tetrisa pokazać fenomen wszelkiego rodzaju gier, które towarzyszą człowiekowi od jego początków.

Z tym niepozornym tomikiem spędziłem bardzo dobrze czas i czuję, że Box Brown ponownie mnie nie zawiódł - liczę więc, że jego kolejne komiksowe dokonania, jak chociażby komiks o Andym Kaufmanie, trafią na nasz rynek. Dla mnie znalazł on dobry, prosty sposób na przekazanie i zainteresowanie czytelnika mniej oczywistymi biografiami o ludziach i ich dziełach, którymi kształtowali amerykańską i światową kulturę. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Tetris. Ludzie i gry
scenariusz i rysunki: Box Brown
wydawnictwo: Marginesy
liczba stron: 248
cena z okładki: 39,90 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.