Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Royal City tom 3 Płyniemy z prądem

Choć Jeff Lemire zapowiadał, że jego Royal City będzie obecna na rynku dużo dłużej, seria zakończyła się na czternastym zeszycie, zamykając się w trzech tomach, z których ostatni niedawno trafił także na polski rynek. Seria miała być powrotem do bardziej obyczajowych korzeni autora, który zachwycił Opowieściami z Hrabstwa Essex. Wydawało się, że tytułowe miasto stanie się miejscem dla różnych zdarzeń, a cała seria będzie pewnego rodzaju antologią. Plany autora się jednak zmieniły i całość skupiła się na jednej, pełnej dramatów, rodzinie. 

O ile bardzo podobał mi się pierwszy tom, tak drugi, w którym cofnęliśmy się do przeszłości naszych bohaterów - choć dobry - zgarnął nieco mniej sympatii. Nudniejszy, mimo iż pogłębiający postać Tommy'ego. Trzeci tom nadrabia zaległości, mieszając ze sobą obie linie czasowe, domykając wszystkie wątki. Choć historia początkowo wykazywała spory potencjał, z czasem, jak zauważył w porę sam autor, wszystko zmierzał do jednego, konkretnego finału. Problemy ze zdrowiem ojca i świadomość możliwości utraty kolejnego członka rodziny sprawiają, że bohaterowie postanawiają wyrwać się z marazmu, w jakim tkwili od lat i zrobić coś ze swoim życiem. Czy im się uda? Czy to jedynie chwilowy optymizm? Tego nie wiemy. Rodzina Pike'ów, każdy na swój sposób, może w końcu pożegnać się z Tommym i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu.

Trochę szkoda, że historia skupiła się wyłącznie na tych bohaterach i nie poznaliśmy nieco więcej drugoplanowych postaci, bo Royal City to miasto, w którym wydarzyć mogło się jeszcze wiele interesujących, może i równie tragicznych historii. Lemire dał nam jednak sprawnie opowiedzianą i satysfakcjonującą w ostatecznym rozrachunku historię. Cieszy przy tym, że również na polskim rynku tak sprawnie poszło wydawanie kolejnych tomów i wszystkie trzy dość szybko pojawiły się na naszym rynku.

Lemire pokazuje, że również graficznie ma swoje do powiedzenia. Jego oryginalny styl na pewno przyciąga uwagę, a kadry odpowiednio oddają emocje, jakie tkwią w bohaterach. Widać, że w Lemire tkwi jeszcze potencjał i szkoda, że momentami nie pozwolił sobie na większe szaleństwo i innowacje. Rozumiem jednak, że w obyczajowej historii wolał zachować się bardziej klasycznie.

Jeżeli tak jak ja obawialiście się, że Lemire nie uda się sprawnie domknąć tę historię, możecie śmiało zabierać się za zakup i lekturę ostatniego tomu. Tylko trochę szkoda, że na ten moment brak w zapowiedziach kolejnych obyczajowych historii od Lemire, który woli poświęcić czas na rzecz superbohaterskich i fantastycznych opowieści. Ale kto wie, może za jakiś czas znów przyjdzie nam przeczytać coś równie dobrego jak Royal City, a może nawet Opowieści z hrabstwa Essex. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Royal City, tom 3: Płyniemy z prądem
Scenariusz: Jeff Lemire 
Rysunki: Jeff Lemire 
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
ISBN: 978-83-8110-793-8
Oprawa: miękka
Ilość stron: 120
Format: 170x260
Cena: 44,00 zł

Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.