Avalon » Publicystyka » Artykuł

Must Read #2: Hulk

No i rozpętała nam się kolejna kampania wokół Hulka. A kto to właściwie ten Hulk? Taki zielony wielkolud, który rozwala wszystko, co mu stanie na drodze. Brzmi zachęcająco? Chcesz o nim poczytać? No, to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że właśnie jemu postanowiliśmy poświęcić drugą odsłonę działu Must Read i podpowiedzieć Ci, które historie z Zielonym warto przeczytać.

Must Read #2: Hulk

No i rozpętała nam się kolejna kampania wokół Hulka. A kto to właściwie ten Hulk? Taki zielony wielkolud, który rozwala wszystko, co mu stanie na drodze. Brzmi zachęcająco? Chcesz o nim poczytać? No, to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że właśnie jemu postanowiliśmy poświęcić drugą odsłonę działu Must Read i podpowiedzieć Ci, które historie z Zielonym warto przeczytać.

mustread0002a.jpg

1. Na początek coś dla miłośników klasyki i tych, którzy nie zadowalają się przeróbkami. Incredible Hulk Omnibus zawiera najwcześniejsze historie z udziałem Hulka, wśród których znajdziecie sześć numerów pierwszej serii, zawierających origin postaci, jego wczesne występy w Tales To Astonish oraz początek drugiej serii. Oprócz początków Sałaty, pozycja ta prezentuje także pierwsze występy sztandarowych jego przeciwników, takich jak Abomination, Leader, czy Tyranus, oraz galerii postaci drugoplanowych plus liczne gościnne występy innych bohaterów. Jej zakup wiąże się ze sporym wydatkiem stu dolców, ale biorąc pod uwagę, że dostajemy ponad 750 stron klasyki, warto wziąć to pod uwagę.

mustread0002b.jpg

2. Planet Hulk to historia, która była pierwszym krokiem w kierunku zmiany statusu Zielonego Olbrzyma do formy, jaką mamy obecnie i uznana została przez fanów za jedną z najlepszych w dziejach postaci. Kiedy Illuminati w tajemnicy postanawiają pozbyć się Hulka, wysyłając go na inną planetę, nie wszystko idzie po ich myśli. Paradoksalnie, tarapaty, w jakie wpada na planecie Sakaar, zmuszają go do ewolucji i obracają się na jego korzyść, ale wtedy przychodzi tragedia, za którą obwinia sprawców swojego wygnania. W wersji TPB dostaniecie czternastoczęściową historię z dodatkowymi materiałami.

 

mustread0002c.jpg

3. Naturalną kontynuacją wspomnianej wyżej historii jest World War Hulk. Nie zebrała ona w prawdzie tak dobrych recenzji, jak poprzedniczka, ale nie zmienia to faktu, że dla zrozumienia obecnego położenia Hulka jest niezbędna. Najkrócej mówiąc, opowiada o powrocie Zielonego na Ziemię i jego małej wojnie z innymi bohaterami, wywołanej chęcią zemsty. Generalnie jest to pięć numerów bijatyki, z której najważniejszy i tak jest finał.

 

mustread0002d.jpg

 

4. W trejdzie pod tytułem Incredible Hulk: Transformations zebrano przekrojowy materiał z prawie czterdziestoletniej historii Sałaty, skupiając się na wielu jego postaciach. To niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu zobaczyć tradycyjnego zielonego brutala, szarego cwaniaczka i profesora, ale także dzikiego i bezmózgiego Hulka. Tutaj znajdziecie wszystko, co kiedykolwiek wyrwało się z podświadomości Bruce'a Bannera.

 

mustread0002e.jpg

5. Wśród miniserii z udziałem Hulka najdłużej w pamięci fanów utrzymuje się najkrótsza z nich, a mianowicie dwuczęściowa (choć o zwiększonej objętości) Future Imperfect. Opowiada ona o podróży Hulka w przyszłość, gdzie musi zmierzyć się ze złym Maestro, który przejął władzę nad światem. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że złym dyktatorem okazuje się przyszła wersja Hulka, a konfrontacja jest tu iście bombowa - tym bardziej, że mamy do czynienia z dwoma inteligentnymi Zieleniakami.

mustread0002f.jpg

6. Najlepszą okazją do zapoznania się z przygodami szarego Hulka jest zebrana w formacie TPB historia Ground Zero, opublikowana oryginalnie w numerach 340-346. Osią fabuły jest jeden z bardziej ambitnych planów Leadera oraz rządowy projekt produkcji bomb gamma, a wzbogacona jest między innymi o gościnny występ X-Men i jeden z klasycznych sparringów z Wolverinem. Dodatkową zachętą niech będzie fakt, że całość zilustrował Todd McFarlane.

mustread0002g.jpg

 

7. Ciekawą pozycją, która wiele może powiedzieć o przygodach Hulka na przestrzeni lat, z pewnością będzie nowość na rynku - Hulk vs. The Marvel Universe. Zawarto w niej zebrane z różnych wydawnictw i wielu lat pojedynki Hulka z innymi bohaterami Marvela. Od Spider-Mana po Thora, od S.H.I.E.L.D. po Avengers i od Silver Surfera po Fin Fang Fooma. Z pewnością jest to coś dla miłośników epickich pojedynków i pełnych napięcia momentów.

 

mustread0002h.jpg

8. Zanim wysłano Hulka w kosmos, wcale nie miał łatwo na Ziemi. Tempest Fugit to jedna z najdziwniejszych jego przygód ostatnich lat. Mroczna, balansująca na krawędzi szaleństwa, pełna koszmarów i otoczona niesamowitym klimatem. Pod wieloma względami mówi więcej o postaci niż niejedna młócka w jej wykonaniu, ale dla początkującego czytelnika może być trudna w odbiorze i tylko dlatego znalazła się na tak odległym miejscu. Mimo wszystko, osobiście polecam.

 

mustread0002i.jpg

9. Hulk: Gray należy do grupy pozycji stojących nieco obok oficjalnej historii postaci, a skupiających się na konkretnych jej aspektach. Odpowiedzialny jest za nią duet Loeb/Sale, który wyprodukował podobne "kolorowe" miniserie z innymi bohaterami, a który budzi dość mieszane uczucia. Historia osadzona jest w początkowych dniach istnienia Hulka, kiedy przechodził najbardziej intensywne przemiany, a także gromadził wokół siebie wrogów i przyjaciół. Pozycja zdecydowanie dla miłośników odświeżania dawnych opowieści.

 

mustread0002j.jpg mustread0002k.jpg mustread0002l.jpg mustread0002m.jpg mustread0002n.jpg

 

10. Tradycyjnie już, na koniec zostawiłem kilka historii z alternatywnych rzeczywistości. Najczęściej wspominaną jest Hulk: The End, pokazująca ostatnie dni Bruce'a Bannera w bardzo oryginalny sposób. Jej wysokie notowania otworzyły drogę innym tytułom z etykietką "the end". Hulka z uniwersum Ultimate można poznać bliżej, czytając pierwszą serię Ultimates, ale także całkiem świeżą miniserię Ultimate Human, w której pojawia się także nowa wersja Leadera. Odświeżone spojrzenie na początki postaci możecie znaleźć również w Marvel Adventures Hulk vol. 1, a kogoś zupełnie innego w tej roli zobaczycie w miniserii Bullet Points.


Oczywiście nie są to wszystkie warte uwagi historie z udziałem Sałaty, więc zachęcam do samodzielnego przeszukania bogatych archiwów, zawierających liczne serie z jego udziałem. Przy okazji, chciałbym przypomnieć, że Hulk odegrał także dużą rolę w początkach Avengers i długo był członkiem Defenders. A jak już się wciągniecie w przygody zielonych ludzików, nie zapomnijcie także o krewnych i znajomych Sałaty: She-Hulk, Leonardzie Samsonie i Herculesie, który teraz przywłaszczył sobie przydomek "Incredible".


Gil
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.