Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata

Marvel. Superbohaterki - 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata 

W tym roku po raz pierwszy na wielkim ekranie zobaczyliśmy film Marvela, w którym główną rolę grała kobieta. Captain Marvel udowodniła, i to nie tylko finansowo, że taka produkcja  jest potrzebna, a historie superbohaterek warte są opowiedzenia. 

Sięgając po "Superbohaterki..." nie trudno nie porównać tego tytułu do innych podobnych pozycji, chociażby Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek czy Tupeciar (choć tutaj historie przedstawiono w formie komiksu). I książka Lorraine Cink wypada na ich tle dobrze, w czym też zasługa Alice X. Zhang, ilustratorki. Cink pisze luźno, z pasją, używa młodzieżowych wtrąceń, ale z tego wszystkiego płynie dobrze zaprezentowana komiksowa wiedza. Jest to album pełen rzetelnych streszczeń biografii licznego grona superbohaterek Marvela i wspierających je kobiet. Warto zwrócić uwagę też na to, że Egmont wydaje ten tom praktycznie w tym samym momencie co ma on premierę w Stanach. Dzięki temu dostajemy jak najbardziej aktualne spojrzenie na biografie bohaterek. Kto śledzi aktualnie wydawane serie na polskim rynku, tom ten świetnie uzupełnia ten świat, tym bardziej, że Egmont nie spieszy się do wydawania przygód wielu superbohaterek, a wiele z nich miało ciekawe tytuły w ostatnich latach.

Lorraine Cink może niektórym wydać się znaną twarzą, gdyż jest jedną z osób odpowiedzialnych za kanał YouTube Marvela i w pewien sposób jest łącznikiem fanów z twórcami. Jej pasję widać też na kartach książki i może być inspiracją dla nie jednej młodej dziewczyny, bo to do nich przede wszystkim kierowana jest ta pozycja. Chcecie wciągnąć córkę czy siostrę w świat Marvela lub pomóc się w nim odnaleźć, to idealna do tego książka. 

Książkę ozdabiają ilustracje Alice X. Zhang, która popularność zdobyła m.in. fan artami Doctor Who. Są po prostu przepiękne i w pełni oddają komiksowy charakter tych bohaterek. Dzięki niej pozycję nie tylko dobrze się czyta, ale i przegląda, bo ilustracje nie raz przykują oko.

Nie jest jednak tak, że pozycja ta nie ma wad. Ja widzę przede wszystkim jedną: brak wśród superbohaterek Invisible Woman i mutantek, chociażby Rogue, Storm czy Jean Grey. Nie tylko dlatego, że to znane postaci, ale biorąc pod uwagę przewodni temat albumu, kobiety, które zmieniły losy wszechświata, te panie zasługują na obecność w albumie bardziej niż niejedna z już uwzględnionych. Powód ich nieobecności jest dość prozaiczny: Marvel póki nie zyskał filmowych prawd do mutantów i Fantastycznej Czwórki nie promował ich w swoich innych mediach. Szkoda, że ta polityka dotyka właśnie takie wartościowe pozycje jak ta. Bo zwłaszcza Invisible Woman jako pierwsza superbohaterka Marvela powinna się tu znaleźć, a niejedna z X-Men walczyła w ramach lub u boku Avengers. Może doczekamy się drugiego tomu? Oby jak najszybciej.

Superbohaterki to pozycja warta uwagi i choć przede wszystkim warto ją sprezentować młodszym fankom komiksów i Marvela, to niejeden starszy fan otrzyma w środku wartościową wiedzę na temat wielu bohaterek, w tym i tych, które od niedawna walczą o losy wszechświata. Choć album ma wadę, można mieć tylko nadzieję, że powstanie kontynuacja, która uzupełni braki "jedynki".

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata
Autor: Lorraine Cink
Ilustrator: Alice X. Zhang
Liczba stron: 144
Cena z okładki: 44,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.