Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Jazz Maynard tom 1 Trylogia barcelońska

Nasz tytułowy bohater, Jazz Maynard, to postać jakich wiele w popkulturze. Sami twórcy tego nie kryją, gdy już we wstępie wskazują inspirację Spike'iem Spiegelem, Lupinem III czy Corto Maltese. I widać to nie tylko w wyglądzie naszego bohatera. Gdybym miał doszukiwać się jakichś jeszcze podobieństw, mógłbym wskazać samego Johna Wicka, choć film powstał na kilka lat po premierze pierwszego albumu z przygodami Jazza. Wiecie już więc mniej więcej, z kim mamy do czynienia: to postać pełna charyzmy, inteligentna, wprawiona w walce, która nie ma zbyt spokojnego życia. Przeszłość sprowadza go w rodzinne strony, do Barcelony, gdzie czekają na niego nie tylko dawni przyjaciele, ale i wielu wrogów oraz nowe wyzwania pełne niebezpieczeństw. A Jazz chciałby tylko zakręcić się wokół jakiegoś baru i grać na swojej trąbce...

Scenarzysta nie szczędzi wrażeń głównemu bohaterowi, ten musi nieraz wykazać się w walce, a jednym z jego zadań jest też kradzież bardzo cennej monety ze strzeżonej posiadłości. Jest jednak wiecznie opanowany, potrafiący znaleźć wyjście praktycznie z każdej sytuacji. Wielu kłopotów uniknąłby pewnie, gdyby tak ważna nie była dla niego rodzina i przyjaciele, co przeciwnicy wykorzystują dość często - nic dziwnego, że wyjechał z kraju na dziesięć lat i się od nich odciął.

Powrót Jazza do Barcelony pozwala nam poznać osoby, które chcą mieć wiele do powiedzenia co do dalszych losów miasta. Wielu chciałoby mieć władzę i wiele dla niej poświęcić. Znajdą się tu jednak też osoby, które próbują ujawnić światu ich niegodziwość, wśród policji jak i wśród dziennikarzy. Mnogość bohaterów pozwala poznać od różnej strony miasto, ale też nakłada pewne ograniczenia. Wielu z bohaterów poznajemy dość pobieżnie, scenarzysta szybko prowadzi całą akcję i nie pozwala im się lepiej przyjrzeć, choć komiks posiada sceny retrospekcji nakreślające nieco bardziej niektórych z nich.

Raule, scenarzysta komiksu, ma sporo ciekawych pomysłów i tylko szkoda, że tak szybko wiele z tych wątków pędzi ku zwięczeniu, niektóre zaś są ledwie zarysowane i niewiele z nich wynika (póki co, bo komiks ten ma swoją kontynuację). Nie brak tu utartych schematów, ale wszystko to składa się na historię, która nie nudzi i nie dziwi mnie tym samym, że Non Stop Comics zdecydowało się wydać ten komiks. Intrygujące postaci, wartka akcja i przede wszystkim rysunki Rogera tworzące oryginalny, jednocześnie piękny i odpychający świat El Raval. Klimat budują także wykorzystane kolory, często ograniczona paleta na poszczególnych planszach wprawia nas w odpowiedni nastrój.

Chciałbym narzekać na wtórność Jazza Maynarda, jednak dostarczył mi on sporo rozrywki w trakcie lektury, a nowo poznani bohaterowie zaciekawili na tyle, że chętnie już niedługo zobaczyłbym na naszym rynku kontynuację ich przygód. Choć album zawiera kompletną historię, domykającą główny wątek, wiele jeszcze o nich nie wiemy i mam przeczucie, że scenarzysta ma w zanadrzu niejedną ciekawą opowieść. Może i znów opartą na schematach, ale z rysunkami Rogera jest to świetna, niewymagająca lektura, pozwalająca zapomnieć na chwilę o otaczającym nas świecie i ukrycie się w uliczkach El Ravel. Kto lubi pełne akcji sensacyjne historie, nie powinien się zawieść, kto szuka czegoś ambitniejszego, to nie będzie tytuł dla niego.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Jazz Maynard tom 1 Trylogia barcelońska
Scenariusz: Raule
Rysunki: Roger
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Liczba stron: 144
Format: 220 x 280 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena z okładki: 59,90 zł 

Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.