Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Klaus

Mało kto początkiem maja myśli o śnieżnych opadach, choć wedle prognoz te mają się jeszcze pojawić w paru miejscach w kraju. Pogoda nam może i nie sprzyja i niewielu chciałoby znów wrócić do zimowego stanu, ale z takim właśnie kojarzy się Klaus, jedna z pierwszych publikacji wydawnictwa KBOOM. I to kojarzy się dobrze, bo to przyjemna historia, która rzuca nieco nowe spojrzenia na klasyczną historię o Świętym Mikołaju.

Kto by pomyślał, że to Grant Morrison napisze kiedyś historię o początkach właśnie tej postaci. Wybitny scenarzysta, który swoim stylem namieszał w życiu niejednego z superbohaterów, tym razem poniekąd zrobił to samo tylko z dużo starszym mitem. Jak narodził się dobrze znany nam poczciwy starzec z siwą brodą? Otóż Klaus to waleczny i honorowy mężczyzna, który dorosłe życie spędził wśród wilków. Gdy trafia ponownie do pewnego miasta, które dawniej tętniło życiem, a teraz jest cieniem dawnego siebie, postanawia dowiedzieć się, co jest przyczyną tego stanu i przywrócić mu dawny blask i radość na twarzach mieszkanów, a przede wszystkim dzieci. 

Historia jest dość prosta, skierowana do młodszego czytelnika, który z pewnością zachwyci się tą barwną i pełną akcji opowieścią. Jest tu masa fantastycznych elementów, pięknie przedstawionych przez ilustracje Dana Mora (zwłaszcza te magiczne doświadczenia Klausa), które z pewnością przemówią do szukających wrażeń młodych czytelników (ale i starszych raczej nie znudzą). Mimo iż wiemy, jak powinna przebiec cała historia, i tak z ciekawością śledzimy kolejne poczynania Klausa. Momentami jest naprawdę epicko. 

Całe dobre wrażenie, jakie zrobiła na mnie cała ta historia (a przyznam, że nie spodziewałem się niczego specjalnego), na pewno potęguje to, jak całość została wydana. Można to było wydać jak przeciętny tytuł z Marvel NOW!, ale wydano to w twardej okładce, z ładnymi zdobieniami, w tym złoceniami na brzegach. Prezentuje się to bardzo ładnie i takiej pozycji nie powstydziłbym się wręczyć komuś na prezent. Odpowiednie święta dopiero przed nami, ale warto zwrócić na tę pozycję nawet w środku lata. To idealny "komiks środka", historia dla każdego, w każdym wieku, będąc przy tym na przyzwoitym poziomie scenariuszowo i graficznie. Dan Mora to dla mnie odkrycie i chętnie zobaczyłbym go przy pracy dla Wielkiej Dwójki, ale i na inne jego komiksy zwrócę uwagę.

Wydanie Klausa to kolejny plus dla KBOOM i mam nadzieję, że komiks sprzedał się na tyle dobrze, że w kolejne święta poznamy inne przygody tego bohatera (tak, Morrison nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w przypadku tej postaci). Jeżeli nie, to pozostanie mi cieszyć się pod koniec roku powtórną lekturą tej historii, bo wprowadza miły świąteczny nastrój. A może KBOOM rzuci okiem na inne komiksy od BOOM! Studios? Czekam na więcej wieści.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Klaus
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunek: Dan Mora
Tłumaczenie: Marek Starosta
Wydawnictwo: KBOOM
Liczba stron: 208
Format: 185×285 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena z okładki: 109 zł

Dziękujemy wydawnictwu KBOOM za egzemplarz do recenzji.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.