Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Wojna Domowa

Bardzo ciekawym przeżyciem jest czytanie książki o superbohaterach. Szczególnie, jeżeli wszystkie wydarzenia w niej opisane widziało się już w formie graficznej. Nowa powieść (a zarazem pierwsza wydana w Polsce przez Insignis) z uniwersum Marvela stawia czytelnika właśnie w takiej ciekawej i nieodkrytej dotąd pozycji. Myślę, że polscy czytelnicy mogą się podzielić w kwestii odbioru takiej lektury na dwa obozy (niczym bohaterowie powieści)- jedni mogą uznać, że jest to coś niepotrzebnego, inni natomiast przyjmą to jako ciekawostkę. Osobiście nie zajmowałem żadnej z tych dwóch pozycji. Po przeczytaniu książki jednak się to zmieniło. 

Moim zdaniem świetnym ruchem jest wydanie jako pierwszej Wojny Domowej. Zdarzyło mi się pisać już o tym wydarzeniu na łamach Avalonu, co robiłem i robię w dalszym ciągu z nieukrywaną przyjemnością. Bardzo lubię ten koncept oraz event. Od jego wydania minęło sporo czasu, prawdopodobnie wszyscy doskonale już wiemy jak potoczyły się losy Superhuman Registraction Act, ale pro forma przypomnę- po katastrofie w Stanford, amerykańskie społeczeństwo i rząd debatują nad kontrolą używania swoich mocy przez superohaterów. W społeczności herosów pojawiają się różne opinie na temat samej kontroli. O ile z początku każdy może swobodnie modyfikować swoje opinie pod napływem argumentów, kiedy ustawa o rejestracji superbohaterów wchodzi w życie, każdy musi się określić. Powstają dwa obozy, które zaczynają prowadzić ze sobą morderczą walkę. Są ofiary, zagrywki wojenne, sojusze i zmiana stron. 

Uważam wybór tego wydarzenia na książkę za wyjątkowo trafny, ponieważ mamy bardzo obszerny materiał źródłowy, z którego można utworzyć ciekawą opowieść. Dodatkowo motyw jest znany i przetwarzany w różnego rodzaju komiksach i grach oraz oczywiście filmie. 

Najdziwniejsze w odbiorze książki jest zdecydowanie to, że książka nie jest czymś, co kojarzy się z superbohaterami. Owszem, papier przyjmie wszystko i nawet najbardziej odjechane pomysły, ale kiedy (zwłaszcza na początku) czytałem o różnych wybitnie komiksowych rzeczach (np. Tony Stark mogący oblecieć cały świat w kilka godzin, albo podzespoły jego kombinezonu sterowane myślami), coś mi zgrzytało. Wiecie, dysonans jest dosyć poważny, bo wiem, że w komiksach takie rzeczy mi niespecjalnie przeszkadzają. Jeżeli jednak czytam o czymś takim w książce, zazwyczaj uważam ją za zbytnio naciąganą. I w tym momencie pojawia się pytanie - skoro to te same elementy to jako całość (same w sobie) są zbytnio naciągane czy nie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ja nie jestem w stanie. 

W każdym razie historia trochę zyskuje na kartach książki. Jesteśmy w stanie wejść głębiej w psychikę bohaterów i poznać ich motywy. Z racji tego, że już nie żyjemy w erze komiksów, gdzie tekst zajmował więcej miejsca niż faktyczna akcja, tam nie ma na to miejsca. Co prawda w moim odczuciu o wiele lepiej wypadają na tej ewolucji komiksy, jednak nie rozumiemy już tak dobrze postaci. Tutaj problemu takiego nie ma.

Trzeba przyznać, że książka dobrze się broni. Akcja jest ciekawa, szybko się ją czyta i nie ma większych dziur. Bardzo podobało mi się zastosowanie dealu z One More Day w praktyce. Ma on przecież moc wsteczną, więc wszystko trzyma się kupy. 

Generalnie dobrze się bawiłem. Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu fanowi komiksów Marvela. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać na następne pozycje!

Sobb

Wojna domowa
Autor: Stuart Moore
Przekład: Paweł Podmiotko
Wydawca: Insignis
Oprawa: miękka
Stron:392
Format: 140x210 mm
ISBN: 978-83-66071-73-5
Cena: 39,99 zł

Książkę można zamówić tutaj.


Sprawdź także: 


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.