Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Neurokomiks

Popularyzacja nauki nie jest zadaniem prostym i wymaga od twórców, czesto będących także naukowcami, niemałej wyobraźni, by stworzyć coś interesującego i przyciągającego uwagę. Na pewno jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie komiksu, w Polsce robi to chociażby Tomek Samojlik, który w wielu ze swoich pozycjach popularyzuje przyrodę, przedstawiając w interesujący sposób zwierzęta, rośliny i środowkiso w jakim żyją. Równie interesujący wydał się premierowy komiks od wydawnictwa Marginesy, który miał opowiadać o tym, jak działa mózg.

Dwójka naukowców, Hana Ros i Matteo Farinella, stworzyli bohatera, który po zobaczeniu pięknej nieznajomej, nagle odbywa podróż wgłąb własnej głowy. Tam napotyka projekcje różnych naukowców, którzy odkrywali poszczególne zasady funkcjonowania mózgu, o czym mu oczywiście opowiadają. Informacje jakie zgromadzi mają mu pozwolić poznać to, jak działa ten organ, i się z niego ostatecznie wydostać. 

W podzielonej na kilka rozdziałów historii spoglądamy na różne aspekty mózgu, dowiadujemy się co robią neurony, jakie substancje chemiczne tu występują. W skrócie podjęte zostają tematy morfologii, farmakologii, elektrofizjologii, plastyczności i synchroniczności mózgu. Zaznaczam, że to wciąż zaledwie ułamek całej wiedzy o mózgu, ale jeżeli kogoś on ciekawi, to dobry wstęp do poznania najważniejszych, ogólnych informacji. Nie jest to na pewno komiks kierowany do studentów czy profesorów nauk medycznych. Choć w komiksie nie brak naukowej terminologii i znanych nazwisk, jest w nim miejsce na humor i wartką akcję, a sama lektura mija nam szybko.

Postaci, jakie spotykamy na kartach komiksu, są nieco karykaturalnie przedstawione. Twórcy nie dbają za bardzo o to jak wyglądają ich bohaterowie, nie trzymają się proporcji ciała. Sam mózg pełen jest symboliczych wyobrażeń, przez co dostajemy osobliwy, oryginalny świat. Farinella nie jest gwiazdą rysunku, ale ma charakterystyczny, ciekawy styl, który przyciąga uwagę.

Komiks wydano w ładnym, twardookładkowym wydaniu - podobnie było z Artemizją, więc pytanie, czy każda z pozycji od Marginesów będzie się tak prezentować? Ładnie wygląda na półce, nie niszczy się tak w trakcie lektury, jestem jak najbardziej za za takim standardem. 

Jeżeli będąc dzieckiem uwielbialiście oglądać kolejne odcinki serialu animowanego Było sobie życie, to komiks ten to idealna lektura dla Was. Czyta się to jak odrobinę dojrzalszy odcinek tej produkcji. Chciałbym, by takich pozycji pojawiło sie u nas więcej.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Neurokomiks
Autorzy: Hana Roš, Matteo Farinella
Przekład z języka angielskiego: Jacek Konieczny
Cena z okładki: 27,90 zł
Oprawa: twarda 
Format: 145x210 
Liczba stron: 144 
ISBN 978-83-66140-76-9

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.