Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Tajne Wojny. Amazing Spider-Man: Odnowić śluby

Ten tom jest jednym z kilku wydanych w naszym kraju tie-inów do Tajnych Wojen i opowiada nam o Spider-Manie z przyszłości i wcale nie mam na myśli Pająka z 2099 roku. Mówię o Peterze Parkerze, który wraz z żoną i córką mieszka w jednej z domen wchodzących w skład Bitewnego Świata – tworu Wszechpotężnego Dooma. Co też spotyka tu naszego ulubionego Ścianołaza, zapytacie? Usiądźcie drodzy Czytelnicy i zamieńcie się w słuch lub też jak mówił pewien klasyk z gry komputerowej „zostańcie na chwilę i posłuchajcie”. 

Jak już wspomniałem, głównym bohaterem tego komiksu jest Peter Parker z Ziemi 18119 i towarzyszy mu nie kto inny jak rudowłosa piękność, Mary Jane, oraz ich córka, Annie Parker. Czy tylko jej wygląd kojarzy się z dziewczynką, którą pokazał Peterowi Mephisto podczas (nieszczęsnego) One More Day? Myślę, że tamta postać była natchnieniem dla scenarzysty. No i nie powiem, byłem zaskoczony, że to Annie a nie May, po lekturze komiksów o Spider-Girl z MC2 jakoś przyzwyczaiłem się, że córka Petera=May. Ale co tam! Idziemy dalej: nasi bohaterowie mieszkają w technologicznie rozwiniętym państwie, na pozór utopii, którym rządzi tajemniczy dyktator, Regent. Poza wychowywaniem córki. Peter oczywiście walczy z przestępcami, a na dodatek musi odwalać robotę Daredevila, Moon Knighta i Iron Fista. Jak się później dowiadujemy – my i sam Peter – niektórzy z bohaterów zaginęli, innych znaleziono martwych. Kto byłby na tyle śmiały, aby zabijać bohaterów? Nie dość, że Peter chce poznać odpowiedź na to pytanie, to jeszcze dowiaduje się o masowej ucieczce z Ryker’s. A to oznacza kłopoty! Na wolność wydostał się jeden z największych wrogów Spider-Mana i chce go dopaść. A jak najlepiej to zrobić? Dobierając się do jego najbliższych. Czy Peter poradzi sobie z wrogiem i dopasuje do obecnej rzeczywistości? Na te pytania poznacie odpowiedź w tym tomie. 

Swego czasu wieszałem psy na Danie Slotcie ale muszę przyznać, że ten tom nawet przypadł mi do gustu. Ktoś może mieć pewne obiekcje co do zachowania Petera na początku tej historii, bo w końcu Spider-Man ma swój kodeks i zasady, ratuje a nie skazuje na śmierć. Chciałoby się nawet powiedzieć: nie zabija. Z jednej strony to nie jest Pająk, którego znamy, z drugiej każdy chyba znalazłby się niebezpiecznie blisko tej granicy, której przyrzekał nie przekraczać, zwłaszcza, że moim zdaniem Peter nie robi tego dla siebie tylko dla swoich bliskich. To wydarzenie zmienia sposób myślenia Parkera, który koncentruje się tylko na rodzinie i pracy, a jego kostium kurzy się gdzieś odłożony do lamusa. Jakby tego było mało, Annie niezbyt kontroluje swoje pajęcze moce, a Regent bez wytchnienia – z pomocą Złowieszczej Szóstki – poluje na pozostałych superbohaterów. Jednak, gdy życie Annie wydaje się być zagrożone, Pająk zapomina o swoim przyrzeczeniu i rusza do akcji, a następnie przywdziewa kostium – tym razem czarny – i wraca do roli superherosa. Czy zdoła wygrać z Regentem? 

Oczywiście specjalnie nie opowiadam zbyt wiele o fabule, bo chcę zachęcić Was do lektury tego komiksu. Muszę jednak Was rozczarować, jeśli spodziewacie się chociażby najmniejszego związku z głównym eventem. Niestety takowego tu nie znajdziecie. Ten tom ma się do Tajnych Wojen jak pięść do oka – czyli niekoniecznie. Tak jak omawiany przeze mnie Deadpool. Z tą różnicą, że ten komiks jest dość dobrą lekturą i co ważniejsze, później Ziemia 18119 została rozpisana i rodzina Parkerów otrzymała swoją własną serię. A Deadpool i jego Tajne Wojny? Ktoś przeczytał i zapomniał, a jednak przygody Spider-Mana trwają do dnia dzisiejszego. Kto wie, może Egmont nas uraczy regularną serią? 

Odnowić śluby to komiks dobry. Na pierwszy rzut oka widać, że miała to być miniseria z zakończeniem w stylu „żyli długo i szczęśliwie”, ale dobre wyniki sprzedaży powołały do życia regularną serię. I dobrze! Miło i lekko się czyta o przygodach Parkerów. Co prawda jeszcze nie przyzwyczaiłem się, że Annie to nie May, ale pewnie przyjdzie taki dzień, że się ogarnę. Fabularnie może komiks nie jest szczególnie wspaniały, podczas lektury nie będziemy ochać i achać, ale na pewno miło spędzicie czas. I kto wie, może i Was rozbudzi się sympatia do rodzinki Parkerów? Za oprawę graficzną odpowiadają Adam Kubert i Scott Hanna i muszę przyznać, że ich rysunki cieszą oczy. Podobają mi się. Mimo, że Slott w Amazing Spider-Man trochę namieszał i czasami pisał głupoty, to tutaj poradził sobie bardzo dobrze. Jestem na tak!

Dengar
 
Tajne Wojny. Amazing Spider-Man: Odnowić Śluby
Scenarzysta: Dan Slott 
Ilustrator: Adam Kubert, Scott Hanna 
Liczba stron: 120 
Kolory: Justin Ponsor 
Zawiera: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #1-5 oraz dodatkowa historia ze Spider-Verse #2 
Cena: 39,99 zł 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.