Avalon » Publicystyka » Artykuł

Avalony 2018

Po zakończeniu głosowania czas na ogłoszenie wyników: poznajcie zwycięzców AVALONÓW 2018! 

Nie zabrakło paru zaskoczeń, zwycięstw po latach ubiegania się o pierwsze miejsce, zwycięstwa trzeci rok z rzędu, dominacji jednej postaci w aż trzech kategoriach i drugiej w dwóch. Walka w wielu kategoriach była wyrównana i po raz kolejny w jednej z nich nie obyło się bez remisu.


NAJLEPSZA SERIA 2018: Thor
scenariusz: Jason Aaron
rysunki: Mike Del Mundo, Christian Ward, Tony Moore

Od kiedy Jason Aaron zabrał się za pisanie przygód Thora, niemal co roku jego komiks pojawiał się wśród nominowanych w naszych Avalonach. Do tej pory nie udało mu się jeszcze wygrać (poza ubiegłoroczną najlepszą miniserią dla Unworthy Thor), ale ten rok okazał się być przełomowy. Już w przyszłym roku nastąpi zwieńczenie jego wieloletniej sagi wraz z War of the Realms, a aktualne przygody Thora wciąż trzymają w napięciu i dostarczają masę rozrywki.

Na drugim i trzecim miejsu znaleźli się kolejno Venom i Immortal Hulk, dwie ubiegłoroczne nowości, które szybko podbiły serca fanów.NAJLEPSZA MINISERIA 2018: Cosmic Ghost Rider
scenariusz: Donny Cates, rysunki: Dylan Burnett

Cosmic Ghost Rider zadebiutował w ubiegłym roku na łamach paru numerów Thanosa od Donny'ego Catesa i Geoffa Shawa. Zdobył na tyle dużą popularność, że szybko trafił do własnej miniserii (a w zapowiedziach jest już kolejna). Spodobała się też Wam na tyle, że praktycznie zdeklasowała przeciwników.
NAJLEPSZY SCENARZYSTA 2018: Donny Cates
(Thanos, Doctor Strange, Doctor Strange: Damnation, Venom, Death of Inhumans, Cosmic Ghost Rider, Marvel Knights 20th)

Jasonowi Aaronowi nie udało się wygrać tytułu Najlepszego scenarzysty trzeci rok z rzędu, mimo iż jego seria w końcu wygrała tytuł najlepszej. Musiał zadowolić się drugą pozycją i oddać pierwszeństwo Donny'emu Catesowi, który na dobre zadomowił się w uniwersum Marvela. W 2018 roku pisał przygody Thanosa, Doctora Strange'a, Inhumans, Venoma i Daredevila, dał nam też Cosmic Ghost Ridera, który podbił dwie tegoroczne kategorie.
NAJLEPSZY RYSOWNIK 2018: Russell Dauterman
(Mighty Thor)

Russell Dauterman po raz trzeci z rzędu wygrywa tytuł najlepszego rysownika za swoją pracę przy Thorze. Ubiegły rok to zwieńczenie jego runu w Mighty Thor, choć jeszcze nie żegna się z postacią. W 2019 roku czeka nas event War of the Realms, którego będzie głównym rysownikiem. Czy powtórzy dzięki temu swój sukces ponownie za rok?

Na drugim miejscu Geoff Shaw (Thanos), a na trzecim Kris Anka (Runaways).NAJLEPSZA KOMIKSOWA POSTAĆ ŻEŃSKA 2018: Jean Grey

Okazuje się, że przywrócenie Jean Grey do życia było dobrym pomysłem. Bohaterka nie próżnowała i założyła własną drużynę X-Men, której przygody były chyba najciekawszymi ze wszystkich inkarnacji zespołu w ubiegłym roku. 

Na drugim miejscu Honey Badger, która zyskuje coraz większą sympatię fanów, a na trzecim Kate Bishop, ubiegłoroczna zwycięzczyni.
NAJLEPSZA KOMIKSOWA POSTAĆ MĘSKA: Frank Castle / Cosmic Ghost Rider

Cosmic Ghost Rider to jeden z marvelowych symboli 2018 roku, który nie tylko zadebiutował w świetnym stylu, ale szybko rozwinął karierę na łamach własnej miniserii. I na tym nie koniec, bo jeszcze w tym roku trafi do nowej serii Guardians of the Galaxy i kolejnej miniserii. 

Na kolejnych miejscach Immortal Hulk, Eddie Brock i Ben Grimm, dla których zdecydowanie był to równie ważny rok.NAJLEPSZY KOMIKSOWY ZŁOCZYŃCA 2018: Thanos i Darth Vader

I w tym roku nie obeszło się bez remisu, tym razem w kategorii Najlepszy komiksy złoczyńca. Tytułem podzielić musieli się Thanos i Darth Vader. Obaj z dobrymi solowymi seriami, które odpowiednio podkreśliły ich charakter.NAJLEPSZY FILM 2018: Spider-Man: Into the Spider-Verse
reżyseria: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman 
scenariusz: Phil Lord i Rhodney Rothman

Walka z Avengers: Infinity War była wyrównana, ale ostatecznie tytuł najlepszego filmu zdobył animowany Spider-Man: Into the Spider-Verse, debiutując w Polsce zaledwie tydzień przed końcem roku. Przygody Milesa, Petera, Gwen i pozostałych pajęczych bohaterów podbiły serca na całym świecie, także i w naszym kraju.NAJLEPSZY SERIAL 2018: Daredevil sezon 3

Trzeci sezon Daredevila okazał się być równie dobry (jak nie lepszy) co dwie poprzednie serie. Swoim poziomem przebił także inne seriale Marvela, i aż szkoda, że został skasowany. Czy jeszcze kiedyś zobaczymy tych bohaterów w tej wersji?NAJLEPSZA EKRANOWA POSTAĆ ŻEŃSKA: Shuri 
Letitia Wright w Black Panther, Avengers: Infinity War

Chociaż Black Panther w filmowej kategorii nie miał większych szans na pokonanie konkurentów, Shuri swoimi występami w dwóch filmach pokazała się z jak najlepszej strony i pokonała konkurentki w walce o tytuł najlepszej ekranowej postaci żeńskiej.

Na podium zobaczyć możemy także Spider-Gwen i Karen Page.
NAJLEPSZA EKRANOWA POSTAĆ MĘSKA 2018: Thanos
Josh Brolin w Avengers: Infinity War

Żaden superbohater nie spodobał się Wam na wielkim i mały ekranie na tyle, by pokonać Thanosa. Josh Brolin w charyzmatyczny sposób zaprezentował Szalonego Tytana, który w końcu pokazał na co go stać. 

Na podium zagościli także aniomowany Peter B. Parker i filmowy Thor.NAJLEPSZY EKRANOWY ZŁOCZYŃCA 2018: Thanos
Josh Brolin w Avengers: Infinity War

Zwycięstwo w męskiej kategorii zapowiadało wynik również tutaj. Los całego wszechświata spoczął w rękach Thanosa i nikt ze złoczyńców nie osiągnął tak wiele jak on.

Na podium pojawili się także serialowy Kingpin i Eric Killmonger.NAJLEPSZA SERIA/MINISERIA SPOZA MARVELA 2018: Mister Miracle
scenariusz: Tom King, rysunki: Mitch Gerads

Mister Miracle zakończył się w ubiegłym roku wraz z 12 numerem, a każdy z nich wzbudzał ogromne emocje. Tom King i Mitch Gerads ani na moment nie obniżyli poziomu i aż szkoda było żegnać tych bohaterów.

Na drugim i trzeci miejscu pojawiły się dwie kolejne bardzo dobre serie z katalogu DC: Deathstroke i Exit Stage Left.


Pełne tegoroczne nominacje znajdziecie tutaj

Zapraszamy do dyskusji na temat wyników na naszym forum.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.