Avalon » Publicystyka » Artykuł

Future Foundation - przedszkole Fantastycznej Czwórki

Wydawniczy powrót Fantastycznej Czwórki już za nami, w tym właściwe spotkanie wszystkich jej członków w drugim numerze serii pisanej przez Dana Slotta i rysowanej przez Sarę Pichelli.

Po lewej: okładka Fantastic Four (1961) #645
Po prawej: wariantowa okładka Fantastic Four (2018) #1

Trzeba zaznaczyć, że od kilku lat razem z Fantastyczną Czwórką mówi się o Future Foundation (Fundacji Przyszłości), czyli filantropijnej organizacji założonej przez Reeda Richardsa w celu poprawienia przyszłości ludzkości. W związku z tym, że ta Fundacja skupia się właśnie na przyszłości, jej członkami w większości są dzieci, które w tej przyszłości będą żyć. I na tych dzieciach chciałabym się skupić, bo jest to naprawdę kolorowa banda.

Dodam tylko, że numery na ich kostiumach są mylące, bo w zależności od tego, w którym okresie Future Foundation działała, to numery niektórych były inne niż w późniejszym czasie, kiedy skład się zmieniał. Numbers are fake. Albo po prostu Reed i Sue nie mogli przypilnować, kto jaki ma numer ;)


Franklin i Valeria

Pierwszymi członkami nowej fundacji są oczywiście dzieci Richardsów, syn Franklin i córka Valeria. Z porodami obojga związane są niesamowicie komiksowe historie (a poczęcie Valerii w Strefie Negatywnej wiele świadczy o Sue i Reedzie, skoro zdecydowali się zabawić w takim miejscu). 

Starszy z rodzeństwa, Franklin, pojawił się już w 1968 roku i został zaklasyfikowany jako mutant. Jest jednym z trzech potwierdzonych osób z uniwersum 616 (głównej Ziemi Marvela), które posiadają moce powyżej poziomu Omega,  czyli jest jednym z najsilniejszych mutantów. Przykładem jego mocy jest to, że stworzył wszechświat w swojej szafie, do którego swobodnie przechodził, a także fakt, że z Galactusa zrobił swojego herolda. 

Ta Valeria, jaka jest aktualnie obecna, pojawiła się w 2002 roku. Została jednak poczęta już w 1983 roku, ale Sue poroniła. Powrót Valerii zapewnił jej brat za pomocą swoich mocy. Valeria była w miarę normalnym dzieckiem, aż do momentu, kiedy w runie Marka Millara okazało się, że tak naprawdę jest geniuszem. Sama o sobie mówi, że jest już mądrzejsza od swojego ojca, a wiemy na pewno, że z wiekiem jej inteligencja jeszcze wzrasta.

Alex Power

Alex został zaproszony do Fundacji przez samego Reeda. Na początku nie chciał być jej członkiem, ponieważ o ile zaliczył egzaminy szkolne na 100%, to jednak nie jest geniuszem, jak pozostali. Reed jednak przekonał go, ponieważ doświadczenie i perspektywa Alexa są nieocenione. Alex jest najstarszym z czwórki rodzeństwa, znanych jako Power Pack. Za pomocą swoich mocy potrafi kontrolować grawitację. 

Artie Maddicks i Leech

Artie i Leech zostali zaproszeni do zamieszkania w Baxter Building podczas urodzin Franklina. Chociaż obaj są mutantami, to jednak po Dniu M tylko jeden zatrzymał swoje moce.

Artie zachował swój zmutowany wygląd, ale bez swoich mocy nie potrafił się z nikim porozumieć. Franklin poprosił siostrę, aby stworzyła coś, co mu pomoże, i dlatego Artie nosi hełm, który potrafi holograficznie wyświetlać jego myśli tak samo jak wtedy, kiedy jeszcze moce posiadał.

Leech jest najlepszym przyjacielem Franklina. Jego moce polegają na tym, że potrafi anulować moce innych osób, jednak działa to tylko wtedy, kiedy te osoby znajdują się w odległości mniejszej niż 10 metrów od niego.

Moloidy: Tong, Korr, Turg, Mik

Imiona moloidów przedstawione na powyższych panelach są jedną z rzeczy, które zostały znacznie zmienione od momentu, kiedy się pojawiły, bo imiona Tong i Turga są zamienione. Obecnie jednak przyjęły się takie imiona, jak pokazane powyżej. 

Te moloidy są o wiele bardziej inteligentne niż zwykłe moloidy, które służą Mole Manowi. Ich rodzice, wtedy również moloidy, znaleźli się w miejscu, przez które ewoluowali w formę przypominającą człowieka a ich intelekt się znacznie podwyższył. Jak się okazało, ich potomstwo zachowało intelekt zdobyty przez tę ewolucję, choć wyglądają jak zwyczajne moloidy. Potomstwo zostało wygnane z miasta, co nie spodobało się Benowi Grimmowi, który uratował trójkę ostatnich dzieci od śmierci. Razem z Turgiem, który żyje mimo braku ciała, cała czwórka dołączyła do Fundacji.

Turga rozpoznać najprościej, a ostatnio również często wiadomo, która to Tong, bo zaczęła nosić sukienki. Korr jest najmłodszy i najmniejszy.Bentley-23

Kolejnym elementem zmienionym w kanonie Fundacji na przestrzeni lat jest numer Bentleya – nie tylko ten na kostiumie, ale również ten w imieniu. Na początku Bentley był przedstawiony jako trzydziesty drugi (a nie dwudziesty trzeci, jak później zaczęto używać) klon złoczyńcy Wizarda, Bentleya Wittmana. Wizard sam stworzył te klony, ale przetrwał z nich tylko Bentley-23. Kiedy Reed go uratował, początkowo w planach było oddanie Bentleya do odpowiednich służb, ale Franklin poprosił ojca, aby mu pomógł, więc Reed i Sue znaleźli dla niego miejsce u siebie, w Fundacji.

Bentley nie tylko posiada geniusz po swoim ojcu-stworzycielu, którego jest klonem, ale również cały czas zachowuje się jak złoczyńca, mówiąc o zagładzie i zniszczeniu. Tak naprawdę nikt go nie bierze na poważnie, ponieważ Bentley dużo mówi, ale sam nie powoduje poważnych problemów, które wskazywałyby, że schodzi na złą drogę.


Wu i Vil

Uhari są jedną z ras, która ewoluowała pod wodą równolegle z mieszkańcami kontynentu Atlantydy. Kiedy Fantastyczna Czwórka się na nich natknęła, Sue stała się przedstawicielką rasy ludzkiej, aby prowadzić z nimi rozmowy i ustalenia.

Wu i Vil są dziećmi Ul-Uhara, który był królem ich rasy oraz regentem wszystkich trzech ras. Oddał swoje dzieci w opiekę Sue do Fundacji. Kiedy został zamordowany, jego dzieci były za młode, aby objąć tron, więc Sue, jako ich legalna opiekunka, zajęła ich miejsce jako regent.

Onome

Kiedy dzieci z Fundacji były na wycieczce w Wakandzie, poznali tam Onome, córkę inżyniera Wakandy. Podczas wspólnej przygody z pokonaniem złowrogiego klanu, Onome pokazała swój intuicyjny umysł i w tym samym czasie co Valeria wpadła na pomysł, że fajnie byłoby dołączyć do Fundacji, jeśli ich ojcowie się zgodzą.


Ahura

Kiedy oryginalna Fantastyczna Czwórka zaginęła w czasie, ich miejsce zajęli wybrani przez nich zastępcy: Scott Lang – Ant-Man, Jennifer Walters – She-Hulk, Darla Deering – Miss Thing oraz Medusa – królowa Inhumans. Medusa postanowiła wprowadzić swojego syna, Ahurę, do Fundacji.

Ahura ma wiele mocy, w tym umiejętności podobne do swojego ojca, Black Bolta, ponieważ posiada quasi-soniczny krzyk, ale także możliwość rozdzielania swojej duszy, aby stworzyć psychiczne widma.

Luna Maximoff

W tym samym dniu, kiedy Medusa przyprowadziła Ahurę do Fundacji, Crystal pojawiła się ze swoją córką, Luną. Luna już od samego początku chciała należeć do Fundacji, ale Crystal i Medusa nie wyraziły na to zgody, jednak później Luna była zaliczana już do uczniów razem z innymi dziećmi.

Luna jest córką Crystal, siostry Medusy, oraz Pietro Maximoffa, Quicksilvera. Została urodzona na księżycu i stąd ma swoje imię. Jej główną mocą jest możliwość dostrzegania uczuć innych jako kolorowe aury.


Adolf Impossible

Impossible Man sam, osobiście, pojawił się na Ziemi po to, aby prosić Fantastyczną Czwórkę, aby przyjęli jego syna do Fundacji, bo nie potrafił sobie z nim poradzić. Adolf był zbyt możliwy (possible) jak dla niego.

Tak samo jak ojciec, Adolf potrafi zmieniać swój kształt i strukturę molekularną obiektów dookoła. Z ciekawostek, numer na jego kostiumie to symbol nieskończoności: ∞


Członkami Future Foundation były również inne osoby, jak wspomniana wyżej drużyna zastępująca Fantastyczną Czwórkę oraz Dragon Man, Spider-Man, ojciec Reeda – Nathaniel, a nawet Doktor Doom. Warto również wspomnieć, że pierwszym zadaniem, jakie Fundacja dla siebie wybrała, było rozwiązanie problemu Bena Grimma – tego, że nie mógł jak pozostali z oryginalnej Czwórki "wyłączać" swoich mocy. Udało im się znaleźć sposób, dzięki któremu Ben wracał do swojej ludzkiej postaci na jeden dzień raz w roku i również tylko podczas tego dnia się starzał.

Kiedy Future Foundation zniknęli pod koniec eventu Secret Wars, w skład Fundacji wchodzili: Reed, Sue, Franklin, Valeria, Bentley, Alex, Artie, Leech, Onome, Adolf, Wu i Vil, moloidy oraz Dragon Man. Ponownie zobaczyliśmy ich wszystkich w drugim zeszycie nowej Fantastycznej Czwórki.

Pochodnia Fandomu

Tekst pierwotnie ukazał się na blogu autorki.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.