Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Thor tom 2 Kto dzierży młot?

Gdy pierwszy raz czytałem główną historię zawartą w tym tomie, byłem lekko zawiedziony. Historia na siłę bawiła się czytelnikiem, ukrywając tożsamość nowej Thor. Gdy więc już ją poznaliśmy, czytelnik mógł odetchnąć z ulgą i liczyć, że jej dalsze losy będą przyjemniejszą lekturą ( i tak też się stało). Czytając drugi raz te zeszyty, wiedziałem już, czego się spodziewać, przez co mogłem skupić się bardziej na innych aspektach historii niż na głównym wątku.

Widać, że Aaron konsekwentnie i z precyzją buduje całą intrygę wokół swoich głównych bohaterów. Każdy wątek nie jest zbędny, każda z postaci ma ważną i ciekawą rolę do odegrania. Sama Thor pisana jest ciekawie i pokazuje, że twórca rzeczywiście ma na nią pomysł, a nie jest to zmiana dla samej ideii zmiany. 

Tom wzbogacony jest o dwa dodatki, co spowodowane jest dość małą objętością głównej historii. Pierwszy to zbiór krótszych historii, gdzie śledzimy kolejno losy Króla Thora, Jane Foster i Wojów Trzech oraz młodego Thora. Pierwsza z nich daje nam informacje, które ważne będą, gdy postać ta znów powróci na kartach sagi tworzonej przez Aarona. Wspólna przygoda obecnej Thor i Asgardczyków to przyjemna, lekka lektura, która daje im szansę na lepsze poznanie się. Ostatnia z tych krótkich opowieści, tworzona przez znanego z Chew Rob Guillory do scenariusza CM Punka, to bardziej humorystyczny komiks, gdzie młody Thor mierzy się z Mephisto w pijackim pojedynku.

Drugi dodatek to stara historia z serii What If? - co gdyby Jane Foster znalazła młot zamiast Donalda Blake'a? Historia odtwarza genezę postaci, z wiadomym twistem. To bardziej ciekawostka dla czytelnika, a nie szczególnie dobra lektura. Nieco zabawna, ale także z mało satysfakcjonującym finałem. 

Pierwszej historii z udziałem nowej Thor na pewno nie odebrałbym tak pozytywnie, gdyby nie rysunki Russella Dautermana. Nadają one serii nowy i ciekawy klimat, całkiem inny od tego z plansz Esada Ribica z Thor: Gromowładny, które były bardzo charakterystyczne dla tamtego okresu przygód Odinsona. W duecie z kolorystą, Dauterman tworzy świat bardziej kolorowy, barwy nie są tu aż tak stonowane i nie dominuje tu czerń z szarościami.

Okazuje się, że skierowanie przygód Thora w nowym kierunku było całkiem dobrym pomysłem, który ma spory potencjał. Aaronowi świetnie wychodzi nie tylko dalsze pisanie Odinsona, ale także tworzenie przygód nowej bohaterki. W duecie z Dautermanem prezentuje serię, którą ciekawie się czyta i cieszy mnie, że w niezmienionym składzie będą kontynuować przygody Bogini Gromu w jej nowej serii, której premiera na polskim rynku nastąpi już w przyszłym roku.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Thor tom 2 Kto dzierży młot?
scenariusz: Jason Aaron
rysunki: Russell Dauterman
tłumaczenie: Marceli Szpak
liczba stron: 132
cena z okładki: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzjiAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.