Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Rat Queens tom 1-3 (AvalonPlus)

Typowych opowieści fantasy jest wiele. Rycerze w zbrojach, magowie w wielkich kapeluszach, czy skrytobójcy chowający sztylet za plecami to chleb powszedni rynku książek, gier i komiksów. Rzadko mamy do czynienia z wartym uwagi tytułem, który nie powiela utartych od lat schematów, bądź robi to w atrakcyjny sposób. Swego rodzaju alternatywą są światy RPG, w których sami kreujemy historie i postacie, niemniej pułapka systemów pokroju Dungeons & Dragons polega właśnie na nieumyślnym powielaniu schematów. Trafiają się i tutaj opowieści ciekawsze, okraszone humorem i dużym naciskiem na indywidualność. Rat Queens jest komiksem powstałym zdawałoby się właśnie dla mistrzów podziemi i ich graczy. Choć takich tytułów również zdaje się być zatrzęsienie na rynku, to szczurza drużyna Kurtisa J. Wiebe’a wyraźnie próbuje się wyróżnić na tle konkurencji. Jak wychodzi jej to w praktyce?

Nawiązanie do DnD nie jest przypadkowe. Bohaterki Rat Queens, to typowa drużyna przemierzająca świat fantasy, przeżywająca porywające przygody i tocząca krwawe boje z bogatym wachlarzem najróżniejszych przeciwników. Fabularnie mamy tutaj zatem do czynienia z banalną i raczej przewidywalną historią pełną demonów i magów. Ratunek dla szczurzej opowieści przychodzi jednak z refleksji, bo choć podana z pozoru na poważnie, to jest ona swego rodzaju parodią podobnych sobie dzieł. Nie jest to karykatura otwarta, ale zdecydowanie zamierzona, co odbija się w największej z zalet Rat Queens – w jej bohaterkach.

Typowa drużyna poszukiwaczy przygód musi się odpowiednio uzupełniać i wypełniać najbardziej oklepane role. Mamy tutaj zatem czarodziejkę, kapłankę, wojowniczkę i złodziejkę. Jak pewnie zdążyliście się już zorientować z pozoru tuzinkowa ekipa składa się z samych kobiet i są to kobiety niebanalne. Inteligentne, wulgarne, wyzwolone. Każda z nich nie tylko przełamuje klasowo/rasowe stereotypy, ale jednocześnie sprawia, że zaczyna nam na nich zależeć. Poznając bohaterki dowiadujemy się jak niezwykłymi są indywiduami, jakie mają wady, zalety, jak świetnie się uzupełniają i dlaczego są takie jakie są. Prawdziwe. Niziołka Betty lubi wypić i narozrabiać, krasnoludka Violet staje w opozycji do tradycji swojego ludu, ludzka kapłanka Dee to nieco nieśmiała ateistka, a elfia czarodziejka Hannah, potrafi nie tylko rzucić zaklęciem, ale i soczystym mięsem.

Od strony wizualnej panie również prezentują się wyjątkowo. Nie są to ślicznotki o długich nogach, a zwyczajne, urocze dziewuchy, co dodaje im na pewno więcej uroku i charakteru. Podobnie z resztą sprawa ma się z pozostałymi postaciami, jakie przewiną nam się na kadrach komiksu, ale kiedy zaczniemy patrzeć w głąb, na drugi plan, to możemy się mocno rozczarować. Tła są zdecydowanie nijakie i nie oferują mam zwykle żadnych walorów estetycznych. Szkoda, bo od świata fantasy, nawet najbardziej sztampowego, oczekuje się czegoś więcej. Szczurze królowe borykają się też z brakiem stałego rysownika, co rusz zaczynamy przyzwyczajać się do nieco innych wizji samych bohaterek. Na szczęście dość szybko wyrobiły sobie one indywidualne cechy.

Na naszym rynku szczurze królowe oswoiły już w trzech tomach dzięki wydawnictwu Non Stop Comics, z świeżym, czwartym tomikiem na półkach sklepów. Solidnie wykonane zbiory kuszą okładkami i bronią się bohaterkami w środku. Choć sama historia jak na razie do najwybitniejszych nie należy, a rysunek nie zawsze satysfakcjonuje, to Rat Queens jest warte polecenia, bo to komiks tworzony przez świetne postaci. Bohaterki prawdziwe i wyjątkowe, a takie po prostu warto poznać.

Mateusz "Hawk" Cebrat


Rat Queens tom 1 Magią i maskarą
scenariusz: Kurtis J. Wiebe
rysunki: Roc Upchurch
tłumaczenie: Kamil Śmiałkowski
ilość stron: 176
cena z okładki: 40 zł

Rat Queens tom 2 Dalekosiężne Macki N'Rygotha
scenariusz: Kurtis J. Wiebe
rysunki: Roc Upchurch, Stjepan Sejic
tłumaczenie: Kamil Śmiałkowski
ilość stron: 136
cena z okładki: 42 zł

Rat Queens tom 3 Demony
scenariusz: Kurtis J. Wiebe
rysunki: Tes Fowler
tłumaczenie: Kamil Śmiałkowski
ilość stron: 160
cena z okładki: 42 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.