Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #37 - Ultimate Iron Man HC

Ultimate Iron Man TP
Scenariusz: Orson Scott Card
Rysunki: Andy Kubert
Okładka: Andy Kubert
Liczba stron: 128
Cena: 19.99$
Zawiera: Ultimate Iron Man #1-5

37.jpgFoxdie: Serie pod szyldem Ultimate miały odświeżyć i diametrialnie zmienić postacie znane z głównego nurtu Marvela. Niektórym scenarzystom udawało się to lepiej, innym gorzej, a jeszcze inni nie wprowadzali prawie żadnych modyfikacji względem oryginałów. Orson Scott Card spokojnie zalicza się do tej pierwszej grupy, gdyż dokonał rewolucji na miarę wyczynów Millara czy Bendisa.

Przede wszystkim Ultimate Antonio Stark nie jest człowiekiem. Jego mózg rozproszony jest po całym jego ciele, co jest zarówno jego przekleństwem jak i błogosławieństwem. Te rewolucyjne podejście pozwoliło nadać kompletnie nowy bieg historii postaci stworzonej na początku drugiej połowy XX wieku. Jeśli chodzi o tytułowe alter ego Tony'ego, to jest go w komiksie jak na lekarstwo, a mimo to fabuła wciąga i nie pozwala oderwać się od komiksu aż do ostatniej strony. Szkoda tylko, że Ultimate Iron Man II, który jest bezpośrednią kontynuacją, prezentuje niższy poziom od poprzednika.

Z kolei rysunki to prawdziwy majstersztyk. Głównym rysownikiem jest Andy Kubert, który dał się poznać przy pierwszych numerach Ultimate X-Men i od tego czasu został jednym z moich ulubieńców. Postacie są bogate w szczegóły, zwłaszcza ich twarze, które świetnie ukazują emocje poszczególnych bohaterów. Nie brakuje również dynamiki i dużego realizmu, na który mają zapewne wpływ również kolory nakładne przez samego Dana Mikiego.

Nie dość że historia sama w sobie warta jest wydania tych niespełna dwudziestu dolarów, to zostajemy jeszcze uraczeni kilkoma dodatkami. Oprócz standardowych w przypadku wydań zbiorczych szkiców i kilku stron scenariusza otrzymujemy bios Ultimate Iron Mana i grupy Ultimates.

Jeśli macie już w swojej kolekcji oba hardcovery Ultimates, to pora na uzupełnienie półek o Ultimate Iron Mana. W mojej ocenie jest on najlepszym komiksem w imprincie Ultimate, zaraz po niepokonanych Ultimates.

sCarY: Biorąc się za czytanie Ultimate Iron Man, nie sposób nie zauważyć nazwiska autora scenariusza. Jest nim Orson Scott Card, znany w pewnych kręgach głównie jako pisarz science-fiction. Daje to jakąś gwarancję świeżości podejścia do tematu i faktycznie ma ona miejsce.

Cała historia opowiada o początkach Iron Mana w wersji Ultimate (czyli takim alternatywnym, uwspółcześnionym universum Marvela), a dokładniej - losach Tony'ego Starka od czasów, gdy nie był jeszcze w planach, po działające prototypy pierwszych czerwono-złotych zbroi. Card postanowił wyraźnie zmienić historię postaci w stosunku do oryginału. Tony nie jest już tylko zwykłym człowiekiem w zbroi, a w zasadzie cudownym dzieckiem nauki z nadnaturalnymi zdolnościami, jak choćby regeneracja.

W komiksie nie brak humoru (cyniczne docinki małego Tony'ego...), postaci prowadzone są realistycznie (wrażenie robi opiekuńczy Howard Stark , twardy człowiek biznesu, ale z zasadami), a zdecydowanie najmocniejszą stroną są po prostu pomysły, które mogły powstać chyba tylko w głowie pisarza science-fiction.

Od strony graficznej jest dobrze. Andy Kubert rysuje w swoim charakterystycznym stylu, co niektórych może drażnić, ale jednak chyba pan ów ma więcej zwolenników niż przeciwników. Rysunki w ostatnim numerze psuje nieco Mark Bagley, głównie ze względu na brak spójności z tym, co było jeszcze stronę wcześniej (artysta zmienia się w połowie historii). Ogólnie ilustracje są zwyczajnie ok.

Podsumowując, zwłaszcza w obliczu premiery najnowszego filmu ze Starkiem, Ultimate Iron Man ze wszech miar warto polecić, choćby i po to, by poznać alternatywną wersję początków przygód sztandarowej postaci Marvela. Najmocniejsza strona komiksu to zdecydowanie wspomniana wcześniej nowatorskość i pomysłowość. Innymi słowy - pozycja, na której trudno się zawieść.


LTneutral.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.