Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: "Riverdale" sezon 1

Zabierając się za Riverdale po raz pierwszy, sięgnąłem po ten serial z uwagi na materiał źródłowy. Bohaterów poznałem w komiksie Marka Waida, który niedługo przed premierą tej produkcji uwspółcześnił przygody tych postaci w nowej serii. Podobne podejście zastosowano w serialu, przy czym dodano do tego jeszcze jeden centralny wątek: zabójstwo jednego z nastolatków, co wywróciło do góry nogami cały sielankowy charakter pierwowzoru - przy czym nie ma w tym nic złego. 

Riverdale i jego mieszkańcy przez trzynaście odcinków pierwszego sezonu zmagają się z tragedią, jaką jest śmierć Jasona Blossoma, kapitana drużyny futbolowej i syna wpływowych członków lokalnej społeczności. Jednak tajemnica zabójstwa nie jest jedyną, jaka z czasem wychodzi na jaw. Praktycznie każdy z mieszkańców okazuje się coś ukrywać, a grupa nastolatków powoli odkrywa prawdę.

Serial stworzony przez Roberta Aguirre-Sacasa to nie tylko produkcja dla nastolatków, choć wydaje się, że to oni będą czerpać z niej największą przyjemność. Mamy tu nawiązania do innych produkcji, serialu Twin Peaks oraz innych dzieł Davida Lyncha. Zwłaszcza z tym pierwszym Riverdale ma naprawdę wiele wspólnego pod względem zarysu fabuły, co zapewne już zauważyliście. Cieszy, że nie tylko w ten sposób twórcy chcą złożyć pewien hołd dla lat 90. Mamy tu Luke'a Perry'ego z Beverly Hills 90210 w roli ojca Archiego, Molly Ringwald z Klubu Winowajców w roli matki Archiego czy Mädchen Amick z Twin Peaks w roli matki Betty. Starsze pokolenie, dawniej podbijające serca młodych nastolatków i nastolatek, teraz wprowadza w aktorski świat kolejne pokolenie, które musi zmierzyć się z nie mniejszą popularnością. Nie ma co ukrywać, Riverdale stało się fenomenem, a drugi sezon szybko dostał zamówienie z dwa razy większą liczbą odcinków.

Całość prezentuje się dobrze także pod względem wizualnym. Balansuje między współczesnością a latami 60., co widać w strojach, wystroju mieszkań i innych budynków. Nie da się ukryć, są też elementy, które można było poprawić. Mimo to całość ogląda się przyjemnie i to dobry sposób na rozluźnienie po cięższym dniu. Przygody Archiego i spółki śledzi się z zaangażowaniem i tylko czeka się, aż uda mi się rozwiązać główną zagadkę. Choć postaci z wiadomych powodów zmuszone są odejść od swojego bardziej komediowego charakteru, nadal mają w sobie wiele znanych z komiksów cech. Są wyraziste i wypadają interesująco, zwłaszcza Jughead i Cheryl Blossom.

Pierwszy sezon Riverdale wydany został w Polsce na DVD nakładem Galapagos i nie zawiera on tylko trzynastu odcinków serialu (dostępnych z lektorem lub napisami). Na płytkach znalazło się także miejsce dla materiałów dodatkowych. Wśród nich znaleźć można gagi z planu, które z fani serialu z uśmiechem na twarzy obejrzą po kilka razy. Do tego aż 18 niewykorzystanych scen, które pokazują, jak niektóre wątki mogły zostać bardziej pogłębione, mamy tu np. sporo scen z matką Veroniki. Wypadają ciekawie i nieco dziwi, że nie znalazły się w serialu - relacja matki z córką prosiła się o odrobinę więcej miejsca. 

Z drobniejszych dodatków na płytach znaleźć możemy także dwa klipy muzyczne These Are Moments I Remember oraz I Got You, które są rozszerzoną wersją tego, co widać w serialu.

Z materiałów dodatkowych najciekawiej wypadają jednak trzy około dziesięciominutowe klipy, w których znaleźć można rozmowy z twórcami produkcji. Nowa normalność pokazuje, do czego nawiązuje serial, z czego czerpie inspiracje. Grzech śmiertelny opowiada o tym, dlaczego w centrum zdecydowano się umieścić zabójstwo i wprowadzić mroczniejszy klimat do świata znanego z lekkiego humoru. Na sam koniec obejrzeć można relację z panelu z Comic-Conu, gdzie widzimy także aktorów opowiadających o swoich postaciach i przygotowaniach do roli.

Wszystkie dodatki w interesujący sposób pogłębiają wiedzę o serialu i wskazują, po co sięgnąć mogą osoby zainteresowane różnymi inspiracjami i odniesieniami z serialu. Jeżeli komuś spodobało się lub spodoba Riverdale, warto zobaczyć także i je. Na pewno nie będzie to stracony czas. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Riverdale sezon 1
produkcja: Roberto Aguirre-Sacasa
występują: KJ Apa, Lili Reinhart, Camila Mendes, Cole Sprouse i inni


Szczegóły wydania: Zapowiedź: Riverdale sezon 1
Dziękujemy Galapagos za egzemplarz recenzencki.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.