Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Walka kobiet - 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo

Niedawno byliśmy świadkami masowych protestów kobiet za sprawą Czarnego Protestu, kobiety odważyły się też szerzej mówić o molestowaniu seksualnym za sprawą akcji #metoo. Można by uznać, że feminizm stał się popularny. Jednak nie brakuje krzywdzących stereotypów dotyczących feministek i samego feminizmu. W powszechnym mniemaniu feminizm jest ideologią nastawioną na eliminację mężczyzn, którą głoszą „baby”, które powinny się „wziąć za siebie” a nie narzekać na nie wiadomo co. Cóż, prawda jest taka, że feminizm niejedną ma twarz a literatura go dotycząca jest niezwykle bogata. I aby się z nią zapoznać potrzeba dużo wolnego czasu i otwartej głowy. Na szczęście dwie Norweżki połączyły swe siły i postanowiły w przystępny sposób pokazać historię walki kobiet o swoje prawa. 

Scenarzystka Marta Breen wraz z ilustratorką Jenny Jordahl wzięły się za niełatwą robotę. Bo jak wybrać te a nie inne kobiety jako ważne dla walki o kobiece prawa? I jak zmieścić ich historię w komiksie i to przystępnym dla czytelnika? Breen podołała zadaniu, komiks jest podzielony na kilka historii, każda obejmuje inny etap walki kobiet. Odwiedzamy też różne czasy (od starożytności do współczesności) jak i miejsca. Historie z przeszłości są zamknięte i rozpisane w sposób poważny lecz niepozbawiony humoru. Kiedy ich bohaterki cierpią, współczujemy im a gdy się śmieją, uśmiechamy się z nimi. Mimo dużego ładunku merytorycznego, komiks nie zalewa nas tekstem i czyta się go bardzo przyjemnie. Ogromnym walorem scenariusza jest umieszczenie danej bohaterki na tle wydarzeń historycznych. I np. Harriet Tubman, która ratowała czarnoskórych niewolników poznajemy na tle wojny secesyjnej, a Malalę Yousafzai podczas rozpoczęcia rządów talibów. Historie te więc pokazują kontekst historyczny jak i sposób funkcjonowania w nim mężczyzn i ich stosunek do kobiet, które pragnęły swoich praw. Poszczególne historie przeplatają się z ogólnymi informacjami dotyczącymi feminizmu. Majstersztykiem jest przedstawienie trzech fali feminizmu za pomocą jednej, dwuplanszowej ilustracji. W komiksie znajdziemy naprawdę dużo rzetelnej wiedzy a czyta się go bardzo dobrze, gdyż zmagania bohaterek są po prostu wciągające.

Styl rysunków Jenny Jordahl nie jest realistyczny ale nie jest też to np. Disney. Jest oszczędny a zarazem czytelny. Podstawowymi barwami są czerń i biel, te dodatkowe są jedynie tłem dla danego okresu walki o kobiet np. zielony to Oświecenie, czerwony to walka socjalistek, a róż to walka o dostęp do antykoncepcji. Różnych kolorów używa Jordahl jedynie w historii o homoseksualizmie.

Walka kobiet to komiks, który „bawiąc – uczy”, choć nie jest to też nauka łatwa i przyjemna. Historie w komiksie przedstawione nie są pozbawione przemocy, są wręcz nią przesiąknięte. Scenarzystka jednak umiejętnie rozładowuje napięcie a dystansu pozwalają nieco nabrać rysunki. Komiks jest o walce kobiet, nie poznamy więc zbyt wiele teoretyczek tylko mnóstwo działaczek (choć nie zawsze te role się wykluczają). Nie przeczytamy o tym jak Simone de Beauvoir napisała Drugą płeć, ale dowiemy się jak irańska poetka Tahirih straciła za swe przekonania życie. Oczywiście komiks nie przedstawia wszystkich niuansów i sporów wewnątrz feminizmu. Nie dowiemy się, że np. anarchofeministka Emma Goldman konstatowała to, że prawo wyborcze daje kobietom wolność. Jednak nie taki był cel komiksu a niuanse i spory, jeśli ktoś chce, znajdzie w książkach. W komiksie Walka kobiet każdy znajdzie trudną i pomijaną walkę właśnie. Walkę, która jest raczej przemilczana, która była trudna i okupiona cierpieniem i śmiercią. Walkę tym bardziej przejmująca, bo prawdziwą. Feministki i feminiści powinni przeczytać ten komiks, aby swoją wiedzę utrwalić albo i poszerzyć. Osoby, które nie wiedzą nic o feminizmie a chcą się dowiedzieć, również powinny po nią sięgnąć. Sądzę jednak, że ten komiks powinien przeczytać po prostu każdy, gdyż jest to kawał dobrej, merytorycznej i wartościowej komiksowej roboty. Na pewno da czytelnikom i czytelniczkom do myślenia i poszerzy ich horyzonty.

Damian „Big-Y” Jabłoński

Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo
Scenariusz: Marta Breen
Rysunki: Jenny Jordahl
Tłumaczenie: Katarzyna Wiśniewska
ISBN: 978-83-8110-625-2
Oprawa: twarda
Format: 196x272
Cena: 54,90 zł

Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.