Avalon » Publicystyka » Artykuł

Hip-Hopowe szmaczki u Marvela

Marvel i muzyka, a w szczególności hip-hop, nieraz się przecinały. Wielu MC's jest fanami komiksów Domu Pomysłów, co zaowocowało wymieszaniem się tych światów nieraz. W tym tekście postaramy się pokazać Wam kilka przykładów hip-hopowych smaczków w komiksach, serialach i filmach Marvela.

W 2009 roku Magazyn XXL i Marvel wydali jednoczęściową historię (choć okładka błędnie twierdzi, że to część pierwsza z dwóch), w której Eminem, wielki fan Franka Castle (wystarczy wyszukać jego ostatnią reakcję na kasację serialu), spotyka Punishera. Komiks powstał by promować album Relapse.


Współpracę z Marvelem nawiązali też w 2015 roku Run the Jewels, co zaowocowało kilkoma wariantowymi okładkami:

Okazały się one na tyle popularne, że nieco później władze Marvela wpadły na pomysł serii wariantów okładkowych, na których różni rysownicy reinterpretowali okładki rapowych albumów. Było ich naprawdę sporo i wszystkie, wraz z odniesieniem do oryginalnych okładek, znajdziecie na naszej stronie. Pierwszy sezon tutaj, a drugi sezon tutaj. Okładki były na tyle popularne i podobały się artystom, że trzy z nich pojawiły się na prawdziwych wydaniach winylowych.


W marvelowskich filmach i serialach również można znaleźć sporo nawiązań i hip-hopowych smaczków. Już w pierwszych scenach Black Panther możemy usłyszeć klasyczny kawałek Too $horta „In The Trunk”.
$hort jest pionierem muzyki rap z miasta Oakland, z którego pochodzi reżyser filmu, Ryan Coogler. Gdy mowa o filmowych przygodach Czarnej Pantery, nie da się zapomnieć, że za jednym z producentów muzyki do filmu był Kendrick Lamar. Album Black Panther: The Album zawiera występy także kilkunastu innych raperów, zdobył nomnację do nagrody Grammy jako najlepszy album roku, a utwór All the Stars jako najlepsza piosenka do filmu (podobnie jak nominację do Oscara). Wielkim fanem rapu jest Deadpool. W pierwszej części możemy usłyszeć „Shoop” autorstwa żeńskiego trio Salt N Pepa. W trailerze zaś motywem przewodnim było „X Gon Give It To Ya”, który nagrał DMX. W drugiej części filmu to Fire Fist dał się poznać jako wielki fan gangsta rapu. W pewnym momencie stwierdza, że „Damn it feels good to be a gangsta”. To nic innego jak tytuł i refren kawałka Geto Boys:Poza tym zauważa, że z Deadpoolem tworzyłby świetną ekpię jak 2Pac i Ice Cube. Obaj raperzy mieli okazję nagrać ze sobą tylko raz w 1993, lecz wyszedł im kawałek naprawdę hardcorowy, pasujący do każdego twardziela noszącego kosę w więziennym portfelu!Przejdźmy do seriali. Oczywistym jest ze względu na miejsce akcji, że Luke Cage przepełniony jest hip-hopowymi smaczkami, tym bardziej, że za muzykę w produkcji odpowiedzialni są Shaheed Muhammad i Adrian Younge. 

W gabinecie Cottonmoutha wisi portret Notoriousa BIG. W jednym z odcinków śpiewa na scenie Faith Evans, żona tego tragicznie zmarłego rapera. W pierwszym sezonie w scenie rabunku sklepowego, Luke ratuje z opresji Method Mana, członka Wu-Tangu. Rozmawiają o „P.L.O. Style” numerze z solowego debitu Mr. Metha „Tical”:
W drugim sezonie widzimy Ghostface Killah, innego rapera z Wu-Tangu (jedynego zresztą zespołu rap, którym jara się serialowy Punisher - przypomnijcie sobie pogawędkę Franka z synem Micro), a którego debiut solowy nosi tytuł „Ironman”. Drugi sezon serialu otwiera też „Shook Ones pt II” Mobb Deep, to ich słucha Power Man:W piątym odcinku drugiego sezonu Luke rozmawia z Foggym o zespole Digital Underground, w którym 2Pac rozpoczynał karierę jako tancerz i u nich też wystąpił po raz pierwszy w kawałku, co rozpędziło jego karierę jako MC (choć oczywiście miał wcześniejsze podziemne nagrania). Jednak rozmawiają dokładnie o Shocku G i jego scenicznym alter ego Humpty Humpie:W pierwszym odcinku Comanche mówi, że przeczytał w więzieniu Machiavelliego. Usłyszawszy to Cockroach pyta czy 2Pac napisał książkę. Chodzi o to, że w 1996 roku 2Pac przyjął pseudonim Makaveli i pod tą ksywą wydano pierwszy pośmiertny album Paca „The don killuminati: 7 days theory”.

Na tym nie koniec. Odcinki serialu o bohaterze do wynajęcia noszą tytuły rapowych piosenek. W pierwszym sezonie zespołu GangStarr, zaś w drugim Pete Rocka & CL Smooth. Zwróćcie też uwagę na loga koszulek w Luke Cage. Bywają stylizowane na loga raperów jak Ice Cube (np. z albumu „Predator”) czy Run DMC.

Hip-Hop pojawia się także na kasecie, jaką zachował z dzieciństwa Danny Rand w serialu Iron Fist. Słyszymy na niej Outkast, Camp Lo, Killah Priest czy THe Cool Kids. Collen zaś towarzyszą Vince Staples, Run the Jewels i Anderson.Paak.


Na koniec jeszcze warto wspomnieć o tym, że Method Man nie tylko wystąpił w serialu Marvela, ale i napisał dla wydawcy jeden komiks, a dokładniej Ghost Raider X-Mas Special

Damian „Big Y” Jabłoński 
& Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Sprawdź także:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.